Projecten
Producten
Bedrijven
Vacatures
Agenda
Awards
Podcasts
more_horiz
Videos
Magazine
Thema's
Favorieten
Profiel
Uitloggen
Copyright: Team V Architectuur / Egbert de Boer
Copyright: Team V Architectuur / Jannes Linders
Copyright: Team V Architectuur / Jannes Linders
Copyright: Team V Architectuur / Jannes Linders
Copyright: Team V Architectuur / Jannes Linders
Copyright: Team V Architectuur / Jannes Linders
Copyright: Team V Architectuur / Jannes Linders
Copyright: Team V Architectuur / Jannes Linders
Copyright: Team V Architectuur / Egbert de Boer
Copyright: Team V Architectuur / Jannes Linders
Copyright: Team V Architectuur / Jannes Linders
Copyright: Team V Architectuur / Jannes Linders
Copyright: Team V Architectuur / Jannes Linders
Copyright: Team V Architectuur / Jannes Linders
Copyright: Team V Architectuur / Egbert de Boer
Copyright: Team V Architectuur
Situatie
Copyright: Team V Architectuur
Begane grond
Copyright: Team V Architectuur
Eerste verdieping
Copyright: Team V Architectuur
Zesde verdieping
Copyright: Team V Architectuur
Zevende verdieping
Copyright: Team V Architectuur
Oostgevel
Copyright: Team V Architectuur
Zuidgevel
Copyright: Team V Architectuur
Doorsnede A
Copyright: Team V Architectuur
Doorsnede B
Copyright: Team V Architectuur
Doorsnede C
Copyright: Team V Architectuur
Doorsnede D
Copyright: Team V Architectuur
Gevelfragment
Copyright: Team V Architectuur
Axonometrie
Copyright: Team V Architectuur
Atlas combineert oorspronkelijke openheid met innovatieve technologie
26 maart 2019, 10:38
Het gerenoveerde hoofdgebouw van de TU Eindhoven, Atlas, is 21 maart officieel geopend. Atlas is door een geïntegreerd ontwerpteam, met onder andere
Team V Architectuur
, getransformeerd tot een licht en energiezuinig gebouw; in het oog springen de nieuwe vliesgevel en een trap die als een rode loper door het gebouw leidt. Architectenweb kreeg een rondleiding door het gebouw.
Het Atlas-gebouw met zestien bouwlagen is gerealiseerd tussen 1959 en 1963, naar ontwerp van architect S.J. van Embden, als onderdeel van zijn stedenbouwkundige en architectonische ontwerpen voor de campus. Het hoofdgebouw voldeed inmiddels niet meer aan de eisen met betrekking tot functionaliteit en installatietechniek. Vanwege zijn cultuurhistorische waarde besloot de TU/e het gebouw te renoveren.
De renovatie is verzorgd door een geïntegreerd team met Team V Architectuur,
Van Rossum
,
Valstar Simonis
en
Peutz
. De opgave was om een ‘nieuw’ onderkomen te creëren voor twee faculteiten, acht ondersteunende diensten en het universiteitsbestuur. Daarbij had het team bovendien de bijzondere architectuur als uitgangspunt, met een fraaie betonnen tafelconstructie die de hoogbouw draagt en de op-een-na oudste vliesgevel van Nederland.
Verloren openheid
Het gebouw was ontworpen met om de verdieping een betonnen vloer en stalen tussenvloeren, zodat er feitelijk dubbelhoge ruimtes waren, die de universiteit naar wens van tussenverdiepingen kon voorzien. Zo is het gebouw in de loop der decennia ingevuld, op een niet steeds logische wijze en met verschillende verbindingen tussen vloeren en gevel, vertelt Do Janne Vermeulen, architect bij Team V.
In de hal op de begane grond is bij een verbouwing in 1998-2000 op de eerste verdieping een stalen loopbrug gehangen. Hierdoor was de hal op de begane grond meer een doorgangsgebied geworden dan de ruimte met, zo haalt Vermeulen Van Embden aan, “kathedrale allure” voor speciale evenementen die hij ooit was. Verder had de hal zijn openheid verloren doordat de paviljoenachtige laagbouw onder de tafel in de loop der tijd was voorzien van gesloten gevelbekleding.
Facetten
De laagbouw heeft weer een rondom transparantere uitstraling en verbinding met de omgeving gekregen. In de hal is de verdiepingsvloer deels weer weggehaald en de kathedrale sfeer hersteld met een centrale open ruimte; langs de zijden liggen een restaurant en studieruimten, die de studenten een beslotener en intiemere plek bieden.
Door het deels verwijderen van de verdiepingsvloer in de hal is ook de bijzondere gefacetteerde betonnen onderzijde van de tafelconstructie beter te ervaren. Tussen de laagbouw en de betonconstructie van de hoogbouw bevinden zich driehoekige ramen. Deze gefacetteerde en driehoekige vormen heeft Team V laten terugkomen op verschillende plekken, zoals in de nieuwe gevelbekleding van de laagbouw en de vilten akoestische wandbekleding in de hal en in collegezalen.
Rode loper
Midden in de hal valt een van de belangrijkste ruimtelijke ingrepen op: de rode trap, uitnodigend gesitueerd. “We zagen dat er iets nodig was om interactie tussen studenten en kruisbestuiving tussen verschillende faculteiten te krijgen”, vertelt Vermeulen. “Hoe leidt je mensen door de verschillende afdelingen?” De centraal geplaatste rode trap zigzagt vanaf de begane grond omhoog tot aan de elfde verdieping.
Vanuit de hal gaat de trap door de betonnen tafel heen; deze ingreep is constructief opgevangen door het toevoegen van een stalen vakwerk, dat in het zicht is gehouden. Verder volgt de trap zoveel mogelijk de bestaande openingen in de betonvloeren, om de constructieve impact te beperken.
Direct aan ‘de rode loper’ door het gebouw liggen de gedeelde faciliteiten, zoals collegezalen, studie- en praktijkruimten. Het maakt de ogenschijnlijk eenvoudige ingreep tot het nieuwe hart van het gebouw, aldus Team V. De trap verbindt de campus met de twee faculteiten, die aan weerszijden van het gebouw zijn ondergebracht.
Nieuwe vliesgevel
In een vroeg stadium bleek ook dat, om aan de duurzame ambities van de universiteit te voldoen, een sterk isolerende huid zou moeten worden gerealiseerd. De nieuwe vliesgevel bestaat uit drievoudige beglazing en binnenzonwering met een hightech coating. Het ontwerp houdt de warmte overdag en zomers buiten en zorgt in de winter ’s nachts voor extra isolatie.
“Bij het ontwerp hebben we het speciale grid van de gevel, van 1240 mm behouden”, zegt Vermeulen. Het grid komt terug in alle gebouwen van de TU/e; het is een gevolg van de toepassing van het toenmalige Philips-armatuur. “Ook het ritme in de gevel dat door de dubbelhoge ruimten werd bepaald, hebben we willen terugbrengen. Je kunt aan de gevel zien waar dubbelhoge collegezalen of werkruimten liggen en waar de lagere kantoorruimten zijn gesitueerd.”
Orthogonaal beeld
Om het orthogonale beeld van de gevel niet te verstoren, koos het ontwerpteam voor de toepassing van parallel-uitzetramen. Die esthetische keuze had ook een technisch voordeel: de parallelle uitzetramen zorgen voor een schoorsteeneffect en daarmee een natuurlijke ventilatie zonder tocht, leggen de ontwerpers uit.
Op warme avonden schuiven de kamerhoge ramen verder naar buiten om het gebouw af te koelen. Zowel de ramen als de zonwering functioneren zelfstandig, gevoed door informatie van het weerstation van de TU/e. Daarnaast zijn ramen en zonwering handmatig te bedienen.
Living lab
Voor de vliesgevel met 500 parallel-uitzetramen – en verschillende deklijsten – zijn speciale profielen ontwikkeld. Het is een voorbeeld van hoe het project ruimte moest bieden voor innovaties en onderzoek. Het gebouw fungeert ook na oplevering als een ‘living lab’ voor onderzoek naar innovatieve en duurzame technologieën.
De TU/e onderzoekt met het gebouw hoe technologie de vitaliteit, het welzijn en de preventie van ziektes bij gebruikers positief kan beïnvloeden. Er zijn bijvoorbeeld intelligente verlichtingstoepassingen waarmee het effect van licht op de gezondheid wordt bekeken; daarnaast moeten ze inzicht in gebruikspatronen en energiebesparing geven. Diverse onderzoeksgroepen en faculteiten van de universiteit werken in dit ‘living lab’ samen.
Aanpak campus
Het geïntegreerde ontwerpteam heeft een bijzonder duurzaam onderwijsgebouw gerealiseerd, dat in de ontwerpfase een BREEAM Outstanding-label kreeg. De renovatie van het Atlas-gebouw, met een bruto vloeroppervlak van 42.000 m
2
, maakt deel uit van een grootschalige vernieuwing van de TU/e-campus.
Inmiddels is bekend dat Team V is geselecteerd voor de renovatie van nog twee campusgebouwen, eveneens oorspronkelijk ontworpen door Van Embden: Laplace (1972, 12.000 m
2
) en Gemini (1974, 34.000 m
2
).
Trefwoorden
team v architectuur
peutz
van rossum raadgevende ingenieurs
universiteit
campus
atlas
renovatie
eindhoven
tu eindhoven
atlas-gebouw
hoogbouw
onderwijsgebouw
valstar simonis
Locatie
Best gelezen
1
Nieuw voorstel voor renovatie en uitbreiding De Kuip
woensdag, 26 november
2
Het streven naar nieuw is ouderwets
donderdag, 20 november
3
SAWA officieel geopend door Koningin Máxima
donderdag, 20 november
4
Space&Matter ontwerpt ingetogen houten paviljoen voor BSO in Zeist
vrijdag, 21 november
5
Studioninedots deelt nieuwe beelden van project Spark op Smakkelaarsveld in Utrecht
maandag, 24 november
Gerelateerde nieuwsberichten
Station Lansingerland-Zoetermeer is heldere vervoershub
17 oktober 2019
Nominaties NRP Gulden Feniks 2020 bekend
12 oktober 2020
Bouw Crossover op Kop Zuidas gestart
18 februari 2021
Team V Architectuur – genomineerd voor prijs Architect van het Jaar 2022
23 september 2022
Bouw hout-hybride woontoren in Amstelveen stap dichterbij
12 mei
Team V Architectuur
8 september 2022
Team V renoveert twee gebouwen op TU/e-campus
20 februari 2019
Eigen stek voor Concertgebouworkest officieel geopend
21 januari 2019
Hotel met zwevend zwembad voor Wilhelminapier
26 juni 2018
Gelders Huis gekozen tot BNA Beste Gebouw van het Jaar 2018
18 mei 2018
AM met Team V geselecteerd voor Kop Zuidas
22 november 2017
Gerenoveerd en uitgebreid provinciehuis Gelderland geopend
21 september 2017
Hotel Arena prominenter aanwezig in Oosterpark
6 september 2017
Stadsentree Zoetermeer wordt brede boulevard
23 augustus 2017
Team V ontwerpt twee woontorens aan de Boompjes
29 juni 2017
Nieuw studentencomplex voor Utrecht Overvecht
1 juni 2017
Genomineerden Dirk Roosenburgprijs 2019 bekend
28 mei 2019
Nieuw plan voor The Dutch Mountains in Eindhoven
5 juni 2019
Architectuurgids voor Eindhoven gepresenteerd
25 oktober 2019
Gebouw Atlas winnaar Dirk Roosenburgprijs 2019
28 oktober 2019
Gerard van Hoorn stopt als zakelijk directeur Team V
27 mei 2020
DP6 wint tender uitbreiding Studentensportcentrum TU/e
22 juli 2020
Forum Groningen verkozen tot BNA Beste Gebouw van het Jaar
22 oktober 2020
Team V ontwerpt woontoren in wijk Galgeriet Monnickendam
2 november 2020
Omvangrijke renovatie Ledeganck-complex van Universiteit Gent afgerond
9 november 2020
Monolithisch en toch poreus schoolgebouw door SADAR + VUGA en LENS°ASS Architecten
24 november 2020
VenhoevenCS ontwerpt 735 studentenwoningen op campus TU/e
6 januari 2021
Station Lansingerland-Zoetermeer is heldere vervoershub
17 oktober 2019
Nominaties NRP Gulden Feniks 2020 bekend
12 oktober 2020
Bouw Crossover op Kop Zuidas gestart
18 februari 2021
Team V Architectuur – genomineerd voor prijs Architect van het Jaar 2022
23 september 2022
Bouw hout-hybride woontoren in Amstelveen stap dichterbij
12 mei
Team V Architectuur
8 september 2022
Team V renoveert twee gebouwen op TU/e-campus
20 februari 2019
Eigen stek voor Concertgebouworkest officieel geopend
21 januari 2019
Hotel met zwevend zwembad voor Wilhelminapier
26 juni 2018
Gelders Huis gekozen tot BNA Beste Gebouw van het Jaar 2018
18 mei 2018
AM met Team V geselecteerd voor Kop Zuidas
22 november 2017
Gerenoveerd en uitgebreid provinciehuis Gelderland geopend
21 september 2017
Hotel Arena prominenter aanwezig in Oosterpark
6 september 2017
Stadsentree Zoetermeer wordt brede boulevard
23 augustus 2017
Team V ontwerpt twee woontorens aan de Boompjes
29 juni 2017
Nieuw studentencomplex voor Utrecht Overvecht
1 juni 2017
Genomineerden Dirk Roosenburgprijs 2019 bekend
28 mei 2019
Nieuw plan voor The Dutch Mountains in Eindhoven
5 juni 2019
Architectuurgids voor Eindhoven gepresenteerd
25 oktober 2019
Gebouw Atlas winnaar Dirk Roosenburgprijs 2019
28 oktober 2019
Gerard van Hoorn stopt als zakelijk directeur Team V
27 mei 2020
DP6 wint tender uitbreiding Studentensportcentrum TU/e
22 juli 2020
Forum Groningen verkozen tot BNA Beste Gebouw van het Jaar
22 oktober 2020
Team V ontwerpt woontoren in wijk Galgeriet Monnickendam
2 november 2020
Omvangrijke renovatie Ledeganck-complex van Universiteit Gent afgerond
9 november 2020
Monolithisch en toch poreus schoolgebouw door SADAR + VUGA en LENS°ASS Architecten
24 november 2020
VenhoevenCS ontwerpt 735 studentenwoningen op campus TU/e
6 januari 2021
Toon alles
Gerelateerde podcasts
Toren van Babel
Gesprek met Do Janne Vermeulen over duurzame hoogbouw
11 maart 2021
Gerelateerde video's
Team V Architectuur
Nominatie voor de prijs voor Architect van het Jaar 2022
Andere nieuwsberichten
Schiphol investeert tien miljard in nieuwe terminal en andere infrastructuur
Vandaag, 16:22
Schiphol wil tot 2035 tien miljard euro investeren in betere en duurzamere infrastructuur, waaronder een nieuwe terminal en vernieuwde pieren.
Video's: genomineerden voor de Abe Bonnema Architectuurprijs 2025
Vandaag, 13:00
Van de vier genomineerde architecten voor de Abe Bonnema Architectuurprijs 2025 zijn video's gemaakt.
'Landmark' voor duurzame toekomst komt in Rotterdamse wijk Waterkant
Vandaag, 11:53
De zogeheten Shift Landmark krijgt een plek in de toekomstige wijk Waterkant in Rotterdam-Zuid. Het gebouw moet een internationale trekpleister worden die mensen, bedrijven en andere organisaties aanzet tot actie voor een duurzame toekomst.
RxDOMI ontwikkelt modulaire, biobased mantelzorgwoning op basis van WikiHouse-systeem
Gisteren, 16:06
Met 3D-modules van 10 m2 kunnen kleinere en grote woonruimtes gerealiseerd worden. RxDOMI ontwikkelt en bouwt de modulaire mantelzorgwoning.
Flevoland rekent op kabinet bij openstellen Lelystad Airport
Vandaag, 16:54
De provincie Flevoland rekent erop dat het kabinet Lelystad Airport niet alleen openstelt voor Defensie, maar ook voor vakantievluchten.
CBS: bijna acht procent van de corporatiewoningen naar statushouders
Vandaag, 14:42
Bijna acht procent van de huurwoningen van woningcorporaties die in 2023 vrijkwamen, ging dat jaar naar statushouders.
Kennisinstituut: reizen met auto, vliegtuig en e-bike in de lift
Gisteren, 12:56
Het wegverkeer, het aantal vliegtuigpassagiers, en het gebruik van de elektrische fiets zijn in 2024 gegroeid en naar verwachting zet die stijging door.
Amsterdam koppelt metrolijn 50 en 53 om capaciteit metronetwerk te verhogen
Gisteren, 10:00
Op het nieuwe netwerk kunnen de metro's vaker rijden: acht keer per uur overdag en tien keer per uur in de spits. Door de ontvlechting rijden er straks minder lijnen op hetzelfde spoor.
Gemeente Den Haag komt met meldpunt voor onveilige plekken
24 november, 12:11
De gemeente Den Haag heeft een meldpunt gecreëerd waar mensen melding kunnen maken van onveilige plekken. Experts bekijken de locaties vervolgens om vast te stellen welke maatregelen er nodig zijn om het gevoel van veiligheid te verbeteren.
Vervoersregio's Rotterdam, Den Haag en Amsterdam willen miljard extra voor OV
21 november, 11:29
Volgens burgemeester Jan van Zanen van Den Haag is 500 miljoen euro extra nodig "om niet achteruit te gaan door indexering en bezuinigingen". En nog eens 500 miljoen euro is nodig "om het OV mee te laten groeien met het aantal inwoners.
Ga naar het nieuws-archief
Robert Muis
Redacteur
0
0
0
0
Voor een optimale gebruikservaring plaatst Architectenweb functionele cookies. Wat de verschillende cookies precies doen leggen we uit in een
overzicht
. Cookies van social media kun je optioneel
aanzetten
.
Akkoord
Instellingen
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan
Feedback
Feedback
Wij horen graag jouw feedback. Laat je reactie achter en eventueel jouw e-mail adres.
Reactie
Verstuur