Versterking huizen Groningen moet veel sneller

27 juni 2018, 10:46
De versterkingsoperatie in Groningen moet met het oog op de veiligheid van bewoners aanzienlijk worden versneld. Zo'n 5000 gebouwen voldoen niet aan de veiligheidsnormen en moeten daarom per direct worden aangepakt.

Dat adviseert het Staatstoezicht op de Mijnen (SodM) aan minister Eric Wiebes (Economische Zaken en Klimaat). De bevindingen van de toezichthouder worden meegenomen in een breder advies waar de Mijnraad volgende week mee komt.

Door de voorgenomen afbouw van de gaswinning nemen de aardbevingsrisico's wel af. "Het aantal gebouwen dat versterkt moet worden gaat daarmee omlaag'', zegt inspecteur-generaal Theodor Kockelkoren van SodM. Maar het tempo moet volgens hem wel omhoog, omwille van de veiligheid van de Groningers.

Meest urgent
Voor 1900 huizen is versterking het meest urgent. Deze meest risicovolle gebouwen zouden zo snel mogelijk moeten worden geïnspecteerd en versterkt. Maatwerk is daarbij noodzakelijk. Voor de overige 3100 gebouwen moet snel onderzocht worden welke algemene maatregelen de veiligheid op korte termijn kunnen verbeteren.

Van de Groningers die eerder te horen hebben gekregen dat hun huis onveilig is en versterkt moet worden, zal volgens Kockelkoren een deel nu het bericht krijgen dat dit toch niet hoeft. De schatting van de versterkingsopgave tot dusver was immers gebaseerd op een blijvend veel hogere gaswinning.

Minister Wiebes heeft van bijna 3200 huizen de inspectie of versterking opgeschort in afwachting van het advies van de Mijnraad. Van die woningen valt een kwart onder de gebouwen die niet aan de veiligheidsnormen voldoen. SodM adviseert in ieder geval de versterking van die onveilige huizen te hervatten. 

Geen glazen bol
Kockelkoren erkent dat ook SodM geen glazen bol heeft. "Wij weten niet precies hoeveel aardbevingen er zullen zijn, hoe sterk en wanneer. En ook met versterkte woningen kan als gevolg van aardbevingen nog steeds schade ontstaan. Daarom blijft een goede schadeafhandeling belangrijk.''

Hoewel Wiebes volgens Kockelkoren 'alles op alles zet', om de gaswinning snel af te bouwen, adviseert SodM hem ook op dat terrein meer tempo te maken. Te denken valt aan belastingmaatregelen die grootverbruikers stimuleren om andere energiebronnen te zoeken.

Bron: ANP

Andere nieuwsberichten

Contract voor bouw Huis voor de Stad Amersfoort getekend

Gisteren, 15:37

BNA pleit voor ministerie van ruimtelijke ontwikkeling en wonen

Gisteren, 13:38

Eerste fase Portugees project van NEXT architects opgeleverd

Gisteren, 11:23

Francon opent tijdelijke winkelinstallatie 'Scene' in samenwerking met KAAN Architecten

30 november, 2:14

Zeeland wil meer grip op uitbreidingsplannen recreatiesector

Gisteren, 14:46

Portaal en AM slaan handen ineen voor krachtige wijken in regio Utrecht

Gisteren, 10:53

Corbulotunnel bij Leiden gaat na veel tegenslag op 5 juli open

Gisteren, 09:26

Nijmegen hoeft plannen voor westelijke entree station niet aan te passen

30 november, 10:40

Miljoenen naar onderzoek voor duurzame oplossing PFAS

30 november, 9:48

Vastgoedinvesteerder Signa vraagt uitstel van betaling aan

29 november, 3:31
KUBUS | Specialist in BIM-software
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Tarkett BV
Wicona
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial
Sempergreen
EeStairs | Design trappen - Balustrade - Ontwerp en constructie
Aluprof Nederland BV
Intal BV
Cosentino The Netherlands B.V.
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco International KG
AGC Nederland Holding B.V.
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
Foreco Houtproducten
Wienerberger B.V.
Knauf Insulation
Zoontjens
DUCO Ventilation & Sun Control
IsoBouw Systems bv
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf Ceiling Solutions B.V.
Saint-Gobain Building Glass Benelux
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Plastica Groep
Holonite B.V.
FALK®
Serge Ferrari
Alsecco
Tata Steel Colorcoat®
© 2002 - 2023 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan