Abonneer je nu op onze nieuwsbrieven!
Abonneren
Nee, bedankt
Ja, denk met me mee rond de
materialisering van mijn project
Copyright: LEVS architecten
Copyright: LEVS architecten

LEVS geeft naam aan taken buiten ontwerp

2 december 2011, 16:20
LEVS architecten is uitgebreid met een nieuwe dienst, genaamd LEVS partners. Niet-ontwerpmatige zaken als participatiebijeenkomsten en het regelen van tijdelijke huisvesting voor een opdrachtgever gaan onder de nieuwe noemer vallen. In feite formaliseert het bureau hiermee een werkwijze die het al hanteert.

LEVS partners is voortgekomen uit de ervaring “dat opdrachtgevers vragen hebben die naast de traditioneel afgebakende architectenopdracht liggen, maar wel een directe invloed hebben op de ontwikkeling, realisatie, exploitatie en het gebruik van gebouwen. Niet alleen bouwwerken worden ingewikkelder, maar ook het proces eromheen”, aldus het bureau.

Bureaupartner Marianne Loof vraagt zich mede hierdoor af of de term architect niet aan kracht heeft ingeboet. “Aan de ene kant is het een geuzennaam, maar anderzijds weten we ook niet meer wat onze rol inhoudt. Velen denken en sommigen hopen dat het slechts een schetsje maken is. Je kunt daarom meer achter de bureaunaam zetten dan alleen architecten.”

Gedelegeerd opdrachtgever
LEVS had dat misschien al eerder kunnen doen. Bij het onlangs heropende St. Ignatiusgymnasium bijvoorbeeld fungeerde het bureau bijna als gedelegeerd opdrachtgever.

“De schooldirectie wilde zich niet op adviesbureaus verlaten, maar nauw bij de inhoud, ontwerpkeuzes en strategie betrokken zijn”, licht Loof toe, “Ze wilde daarin aangestuurd worden door een inhoudelijk betrokken partij, bij wie procesmanagement, programma van eisen, ontwerp, exploitatie en engineering in één hand kon worden gelegd.”

LEVS organiseerde bijvoorbeeld bijeenkomsten met omwonenden, die problemen hadden met de uitbreiding en renovatie van de school. “We belegden een aantal sessies waarin we vroegen wat hun grootste bezwaar was. Dat bleek de vrees voor fietsoverlast te zijn”, vertelt Loof.

“Door ook het Bureau Monumentenzorg Amsterdam bij het project te betrekken, die de oude atoombunker onder de afgebroken gymzaal als monumentaal zag, de bouwplannen aan te passen en de extra financiering te onderbouwen, kon de oude bunker een fietsparkeergarage worden.”

Zo neemt het bureau bij vrijwel elke opdracht meerdere taken voor haar rekening. Het bureau hielp tien jaar geleden bijvoorbeeld mee zoeken naar een nieuwe plek voor de inmiddels verhuisde, uitgebreide en aangepaste Klimmuur bij station Amsterdam Centraal. “Toen zei men: dat is toch geen taak voor een architect?”, zegt Loof.

“We worden ook steeds vaker gevraagd als troubleshooter”, vervolgt Loof, “Zo bekijken we momenteel bij een vastgelopen project in de Amsterdamse binnenstad wat de knelpunten zijn en hoe we de status quo kunnen doorbreken.”

Alfa-bèta-gamma-denken
LEVS partners is voorlopig niet meer dan een naam, aan de precieze invulling van deze geleding moet nog vorm worden gegeven. Wel is duidelijk dat ze volgens het zogeheten alfa-bèta-gamma-denken gaat werken.

In deze methode worden de drie domeinen alfa (kennis), bèta (kunde) en gamma (emotie of participatie), die een geheel bouwtraject omspannen, met elkaar verweven: van regelgeving via bouwmanagement tot overleg met omwonenden. De rol van de architect hierin is om al deze zaken en de expertises van de verschillende specialisten met elkaar te combineren, zegt Loof.

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Hogeschool InHolland realiseert nieuw hoofdgebouw op campus Alkmaar

1 uur geleden

Houten Stelthuis van Woonpioniers is aardbevings- en klimaatbestendig

3 uur geleden

Bouwvergunning voor wooncomplex door SVP in Banne Noord verleend

Vandaag, 11:57

Landschappelijk ontworpen buurt in Vinex-wijk Schuytgraaf voltooid

Vandaag, 10:39

Rotterdam wil woningbouw versnellen met pilot ‘Ontwikkelaar aan Zet’

37 minuten geleden

Veel meer financieringsaanvragen Warmtefonds om hogere gasprijzen

2 uur geleden

Grondprijs voor landbouwgrond loopt op tot bijna een ton

Vandaag, 09:36

ANWB: betrek bewoners beter bij parkeerplannen in de wijk

Gisteren, 14:00

Kabinet gaat mogelijk infrastructuurprojecten schrappen

Gisteren, 10:42

Onderzoek: bedrijventerreinen slecht voorbereid op wateroverlast

16 maart, 1:10
ATAG Nederland
KUBUS | Specialist in Archicad
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
ALUCOBOND®
Caparol
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
ROCKWOOL B.V.
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2026 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan