Copyright: Het buurthuis vanaf het einde van de buitenmuur. SO-IL
Copyright: De buitenmuur gezien vanaf het buurthuis. SO-IL
Copyright: SO-IL
Copyright: SO-IL
Copyright: SO-IL
Copyright: SO-IL

SO-IL ontwerpt buurthuis Wulpen

26 september 2011, 11:07
Het bureau SO-IL heeft de open oproep gewonnen voor het ontwerp van een buurthuis in de Belgische plaats Wulpen. Opvallend aan het ontwerp is de nieuwe meanderende buitenmuur rondom een hof.

“De gemeenschap vormt een punt van stabiliteit in een versnellende samenleving.” Dit is het uitgangspunt van SO-IL bij het ontwerp van het nieuwe buurthuis. Een oud schoolgebouw met schoolplein aan de rand van het centrum van Wulpen moet onderdak bieden aan het ‘huis’. De schil van het bestaande pand wordt behouden, het interieur wordt volledig verwijderd.

Het heringerichte gebouw krijgt één grote multifunctionele zaal van waaruit alle ruimtes te bereiken zijn. Deze zaal kan worden gebruikt voor toneelvoorstellingen, tentoonstellingen en clubactiviteiten. De grote zaal wordt gekoppeld aan een bufferzone, die bij de zaal betrokken kan worden door de rolluiken tussen de twee ruimtes te openen.

In het gebouw worden ook twee vergaderzalen gerealiseerd, waar onder andere een kleine keuken en de kasten van de verenigingen zijn gesitueerd. Deze twee zalen kunnen tot één grote zaal worden gemaakt.

Meanderende buitenmuur
Buiten het gebouw wordt de muur rond het voormalige schoolplein verwijderd. Hier komt een nieuwe buitenmuur voor in de plaats. De buitenmuur is een “meanderende ring die onder meer de aura rondom de magnifieke oude boom van de school vergroot”, legt SO-IL uit. “De ring bakent af en nodig uit.” Dit komt door de twee doorgangen in de ring aan de straatkant. De voorbijganger kan hierdoor vanaf de straat een gedeelte van de ruimtes zien.

Aan de buitenmuur wordt aan de straatkant een jeugdlokaal gerealiseerd zodat het de activiteiten in het buurthuis niet kan verstoren. Dit lokaal krijgt een ronde vorm.

Duurzaamheid
De energielasten van het nieuwe buurthuis worden teruggedrongen doordat SO-IL het ontwerp van het pand zo compact mogelijk heeft gehouden. De binnenmuren zijn goed geïsoleerd om het warmteverlies van het gebouw minimaal te houden.

In de zomer wordt het pand gekoeld door middel van nachtventilatie en ‘nachtspoeling’. Bij dit laatste wordt koud water door leidingen in het beton gespoeld om het gebouw af te koelen. Ook wordt het water van het dak hergebruikt. Dit is bestemd voor de toiletten en het bewateren van de planten in het gebouw.

Voor het project werkte SO-IL samen met het Antwerpse architectenbureau Bureau Bouwtechniek. Het nieuwe buurthuis wordt in 2013 opgeleverd.

Gerelateerde nieuwsberichten

Gerelateerde podcasts

Andere nieuwsberichten

Cityförster, PosadMaxwan en gemeente Rotterdam presenteren onderzoeksproject over Carbon-Based Urbanism

Gisteren, 17:30

Expositie over Vlaams Bouwmeesterschap bOb van Reeth

Gisteren, 13:49

BDP ontwerpt multifunctionele accommodatie in Gorssel

Gisteren, 12:26

Provast kondigt bouwstart toren naast centraal station van Rotterdam aan

Gisteren, 10:48

EIB-directeur: bouw krijgt probleem als personeelstekort blijft

Gisteren, 14:30

Frustratie Zeeland over uitblijven verbetering spoor naar Gent

Gisteren, 11:57

Nieuwe architect-partners bij RoosRos Architecten

Gisteren, 11:03

Warmtepomp moet goedkoper worden voor sociale huurwoningen

26 januari, 4:15

Nog drie tot zes miljard euro nodig voor doortrekken Noord-Zuidlijn

26 januari, 12:07

Noordzeelanden willen gezamenlijke windmolenparken bouwen

26 januari, 10:27
ATAG Nederland
KUBUS | Specialist in Archicad
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Caparol
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
ROCKWOOL B.V.
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
AXOR + hansgrohe
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2026 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan