Kerken in problemen door monumentstatus

14 januari 2008, 15:24
Gemeenten geven een kerk vaak alleen de status van monument om een vinger in de pap te hebben bij de bestemming. Daardoor kunnen kerkgenootschappen in de problemen komen. Dat zeggen gebouwenbeheerders en architecten van verschillende rooms-katholieke bisdommen.

Architect Peer Houben van het bisdom Haarlem zegt er aan gewend te zijn dat ‘alles’ tot monument wordt verklaard. ,,In het verleden kon je er nog op vertrouwen dat een gebouw een monument werd om zijn onafhankelijke cultuurhistorische waarde. De laatste jaren gaat het steeds meer om nostalgie en emotie”, citeert de Provinciale Zeeuwse Courant.

Gemeenten geven volgens Houben nauwelijks aan waarom ze iets tot monument uitroepen. Cor Steinbach van het bisdom Rotterdam vindt dat er oneigenlijk gebruik wordt gemaakt van de monumentenstatus. Hij zegt dat gemeenten met name de neiging hebben een kerk aan te wijzen als monumenten als deze gesloten dreigt te worden. Dit verschaft de gemeenten een goede onderhandelingspositie.

,,Ze willen er vaak een andere geloofsgemeenschap in. Maar als wij de kerk voor een symbolische euro overdoen aan de gemeente, hebben we er weinig aan. Terwijl wij het geld van de verkoop van een kerk nodig hebben om een andere kerk overeind te houden”, citeert opnieuw de PZC.

Een kerk verkopen wordt volgens de bisdommen lastig als het tot monument is verklaard. Er mag dan weinig aan worden gedaan en het moet onderhouden worden. Dat kost veel geld. Volgens de PZC zegt de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) geen zicht te hebben op de omstandigheden waaronder een gebouw tot monument wordt uitgeroepen, omdat zulke discussies ‘in de gemeenteraad worden gevoerd’.

Bron: Provinciale Zeeuwse Courant

Trefwoorden

monument

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Ontwerp van UNS voor theater in Hongkong onthuld

16 januari, 12:45

Space&Matter, Common City en Zenzo winnen tender voor een van de laatste kavels van Centrumeiland in Amsterdam

16 januari, 10:58

Maarten Hajer verzorgt 26e Jan Wilslezing

15 januari, 2:34

Team met Studio Prototype en Hollandse Nieuwe renoveert rijkskantoor Maastricht

15 januari, 12:22

Subsidie voor extra woonlagen en splitsing in Gelderland

15 januari, 12:43

Zuidelijke provincies: in elke provincie een rijksmuseum

15 januari, 11:11

Zeeland en Rijk onderzoeken samen alternatief voor Zeelandbrug

14 januari, 4:29

Katwijk mag na jaren vertraging woonwijk met 5600 huizen bouwen

14 januari, 1:04

Europese klimaatdienst: klimaatdoel dreigt al tegen 2030 te sneuvelen

14 januari, 10:31

INBO benoemt Fokke de Vries tot partner

13 januari, 2:10
ATAG Nederland
KUBUS | Specialist in Archicad
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Caparol
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
ROCKWOOL B.V.
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
AXOR + hansgrohe
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2026 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan