Winkelleegstand daalt licht ondanks lange lockdown

19 augustus 2021, 11:02
De winkelleegstand is ten opzichte van begin dit jaar licht gedaald. Ondanks de lange lockdown en andere gevolgen van de coronapandemie is de leegstand gedaald van 7,5 naar 7,2 procent, heeft winkeldataverzamelaar Locatus becijferd. Locatus ziet wel belangrijke verschillen tussen branches en typen winkelgebieden.

Supermarkten en speciaalzaken zoals slagers en traiteurs zijn redelijk buiten schot gebleven tijdens de coronabeperkingen. De leegstand in winkelgebieden die zich vooral op dagelijkse boodschappen richten is mede daarom gedaan van 9,1 procent begin dit jaar tot 8,4 procent nu. Ook de meubel- en doe-het-zelfbranche wist onder meer dankzij het vele thuiswerken en besparingen op vakantiereizen aardig de coronacrisis door te komen en noteerde bijna een half procent minder leegstand.

Voor binnensteden is de situatie minder rooskleurig. In de zeventien grootste centra van het land nam de leegstand toe van 7,9 naar 9,3 procent. Voor corona waren dit centra die het relatief goed deden, maar de toename van online aankopen, het mijden van drukke plekken en het wegblijven van internationale toeristen wordt nu hier het hardst gevoeld, meldt Locatus.

Centra van middelgrote steden laten juist een dalende leegstand zien. Als mensen nu gaan winkelen blijven ze liever dicht bij huis en gaan ze naar een plek waar het niet te druk is en waar ze met eigen vervoer kunnen komen, verklaart Locatus.

Ombouw van winkelpanden
Een minstens zo belangrijke reden voor de teruglopende leegstand is de ombouw van winkelpanden naar andere functies, vaak woningen of kantoren. In de eerste maanden van dit jaar heeft vijf procent van alle leegstaande winkels een andere functie gekregen, een ongekend hoog percentage volgens Locatus.

In middelgrote centra is het aandeel van dit soort transformaties met zes versus vier procent iets groter dan in grote centra. In veel middelgrote centra heeft de afwaardering van het winkelvastgoed al voldoende plaats gevonden en is er de mogelijkheid voor een alternatieve invulling van winkelpanden. In de grote binnensteden liggen de huurprijzen van winkels nog op een veel hoger niveau en is een alternatieve invulling veel lastiger, aldus Locatus.

Overheidssteun
Locatus verwacht op de lange termijn ‘nog wel enige stijging van de leegstand’ van winkels, omdat veel ondernemers nu nog overeind worden gehouden door overheidssteun. “Zodra die steun stopt kan elke kleine tegenslag, als een ziek personeelslid of tegenvallende seizoensverkopen voor een ondernemer fataal zijn en zullen alsnog een aantal ondernemers de boeken moeten sluiten”, zo laat Locatus weten.

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Kraaijvanger Architects aan de slag met renovatie Station Zuidplein

24 december, 9:00

Concrete ontwerpt woongebouw in Philadelphia met gevelkunst door tattoo-artist Henk Schiffmacher

23 december, 12:00

Rotterdamse Academie van Bouwkunst stelt twee curatoren aan om thematische lijnen te ontwikkelen

22 december, 11:20

Den Haag ziet ruimte voor meer woningen in gebied Laakhavens-Hollands Spoor

19 december, 3:15

Fijne feestdagen en een gelukkig, gezond en succesvol 2026!

24 december, 1:00

Provincie Zuid-Holland: stroom van zee via Hoek van Holland naar Rotterdamse haven

23 december, 5:00

DNR geactualiseerd naar hedendaagse praktijk

19 december, 4:03

Inschrijving voor tiende editie Architectuurprijs Nijmegen geopend

19 december, 1:17

Tweede Kamer schuift aanpassing huurwet door naar nieuw kabinet

19 december, 9:13

Faillissement V&D laat nog altijd sporen na in winkelgebieden

18 december, 12:03
Ronnie WeessiesRedacteur
ATAG Nederland
KUBUS | Specialist in BIM-software
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
Knauf Insulation
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
AXOR + hansgrohe
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2025 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan