Copyright: René van Zuuk Architekten
Copyright: René van Zuuk Architekten
Copyright: René van Zuuk Architekten
Copyright: René van Zuuk Architekten

Ontwerp Dordtse Prins Clausbrug wordt uitgevoerd

14 februari 2017, 14:42
De Prins Clausbrug gaat definitief de verbinding vormen tussen de nieuwe Dordtse wijk Stadswerven en de historische binnenstad. De gemeente is gestart met de selectie van een aannemer voor uitwerking van het voorlopig ontwerp. René van Zuuk Architekten won in 2015 de ontwerpprijsvraag.

De gemeente Dordrecht schreef eind 2014 in samenwerking met Architectuur Lokaal een competitie uit voor het ontwerp van de 120 meter lange brug over het Wantij. Op de Open Oproep Prins Clausbrug kwamen 127 plannen binnen; als winnend ontwerp werd halverwege 2015 het plan Dordtse Nereïde aangewezen. Een Nereïde, overigens, is in de Griekse mythologie een zeenimf, een dochter van Nereus en Doris.

Brug met ballastmast
Het winnende ontwerp is gemaakt door René van Zuuk (René van Zuuk Architekten) in samenwerking met Wiljan Houweling (ABT) en Christian Nederpelt (Ingenieursbureau Boorsma). Het betreft een variant op een brugtype dat werd ontwikkeld door de Amerikaanse ingenieur J.B. Strauss.

De zogenoemde Straussbrug is een basculebrug, die vergelijkbaar is met een ophaalbrug en waarbij de ballast boven de weg is aangebracht. De brugvloer (het val) draait om een horizontale as. In het ontwerp van Van Zuuk steekt een mast dertig meter de lucht in, waarbij een belaste pendel de mast verticaal houdt.

Bij opening van de brug beweegt de ballastmast naar het val toe en vervolgens bewegen de delen samen tot een hoek van 85 graden. Bij sluiting blijft de mast aanvankelijk bij het val, om zich vervolgens op te richten. Doordat de draagconstructie van de brug zich in het midden van het brugdek, waardoor bij de grote overspanning toch een slank ogende brug is te realiseren.

Tweeledige selectie
Dat er een aparte selectieprocedure voor het ontwerp is geweest, heeft als voordeel dat er meer ruimte bestond voor een innovatieve oplossing. Zoals Cilly Jansen, jurysecretaris vanuit Architectuur Lokaal, het stelt: de architect had deze brug nooit kunnen ontwerpen als hij aan de eisen van een reguliere aanbesteding had moeten voldoen.

De gemeente is nu gestart met de selectieprocedure voor een aannemer. Het betreft een Design & Construct-opdracht, waarbij het ontwerp van René van Zuuk Architekten bindend is. Eind 2017 moet de bouw starten. 

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Voltooid Beninees conferentieoord van Moke Architecten valt in de prijzen

Vandaag, 15:14

Kantoorpand aan Het Park in Rotterdam wordt luxe woongebouw

Vandaag, 13:44

Expositie toont eerste halve eeuw Almere door makers en bewoners

Vandaag, 10:53

Stadsantropoloog en architect ontleden 'third places' in boek

Gisteren, 13:57

GGD: stop met gebruik van ziekmakend UF-isolatieschuim

Vandaag, 14:32

Bedrijven in de Noordoostpolder moeten zelf watertekort oplossen

Vandaag, 12:05

Koopwoningen ruim vijf procent duurder in januari

Gisteren, 16:26

BAM: dit jaar mogelijk meer last van stikstofproblemen

Gisteren, 10:37

CPB: meer samenwerking nodig voor uitbreiding Europees stroomnet

20 februari, 3:26

Coalitie haalt haar eigen stikstofdoelen niet, denken planbureaus

20 februari, 11:40
Robert MuisRedacteur
ATAG Nederland
KUBUS | Specialist in Archicad
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
ALUCOBOND®
Caparol
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
ROCKWOOL B.V.
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2026 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan