Projecten
Producten
Bedrijven
Vacatures
Agenda
Awards
Podcasts
more_horiz
Videos
Magazine
Favorieten
Profiel
Uitloggen
Abonneer je nu op onze nieuwsbrieven!
Abonneren
Nee, bedankt
Ja, denk met me mee rond de
materialisering van mijn project
Copyright: PF Visual
Copyright: PF Visual
Presentatieplattegrond
Copyright: EVA architecten
Installaties en invullingen
Copyright: EVA architecten
Doorsnede
Copyright: EVA architecten
Schema natuurinclusiviteit
Copyright: EVA architecten
Het Scholenatelier aan de slag met kindcentrum Tanthof-West in Delft
26 mei, 10:49
De gemeente Delft heeft drie consortia geselecteerd voor het ontwerp en de realisatie van meerdere kindcentra voor de komende tien tot vijftien jaar. Als eerste mag consortium Het Scholenatelier aan de slag met het Kindcentrum Tanthof-West.
Het bouwsysteem bestaat uit een houten constructie met kolommen, balken en houten vloeren.
Het Scholenatelier bestaat uit Blanksma Bouw, EVA architecten, WSP, Maak.Space, Derix, Lomans, de Groene Jongens en Vlasman (renders: PF Visual). Het bouwsysteem van dit samenwerkingsverband is gebaseerd op een enkel raster dat eenvoudig kan worden uitgebreid, waardoor het aanpasbaar is aan elke locatie.
In de circulatiezone zijn geen balken nodig, waardoor installaties en voorzieningen gemakkelijk in dit gebied kunnen worden geïntegreerd. Binnen het bouwsysteem zijn diverse interieur- en exterieurconfiguraties mogelijk, waardoor een ontwerp op maat voor elke individuele locatie mogelijk is.
Bij Kindcentrum Tanthof-West (bestaande uit twee kindcentra) is ervoor gekozen om de sportzaal (opgetild) centraal in de plattegrond te realiseren. Op deze manier kan er een goed hart ontstaan op de begane grond dat beide kindcentra verbindt, verklaart het team.
De kindcentra liggen als vleugels aan de korte zijde van de sportzaal. Op de verdieping zijn de kindcentra verbonden door een ‘kunstcorridor’ aan de pleinzijde en een ‘natuurcorridor’ aan de parkzijde. Zo blijft de doorsnede over het hart beperkt (maximale daglichttoetreding) en vormen de beide kindcentra in twee bouwlagen de overgang naar de direct aangrenzende bebouwing.
Door de vleugels spiegelsymmetrisch ten opzichte van de sportzaal te organiseren ontstaan twee pleinen. Door de sportzaal op te tillen en te omsluiten met de kindcentra en de kunst- en groencorridor grenzen er niet direct blinde gevels aan de pleinen. De begroeide pergola constructies in hout met transparante vullingen verzorgen een zachte overgang van plein naar het hart van het gebouw.
Aula
De aula ligt direct achter de hoofdentree en moet een overzichtelijke maar dynamische ruimte centraal in het gebouw worden. De gemeenschappelijke keuken en het café liggen als meubels in de ruimte en bepalen naast de sfeer een plek voor ontmoeting tussen docent, leerling en ouders. Verticaal wordt door een vide met podium en tribunetrap een verbinding gemaakt met de verdieping waar ook de sport aan grenst. Beide scholen kunnen hier (naast hun eigen interne ontsluiting) de verdieping bereiken.
Deze trap op zichzelf is al een plek om te zitten en wordt als het aan de ontwerpers ligt van groen voorzien. Waar de aula met aanverwante functies op de begane grond de ruimtelijke en programmatische verbinding vormt tussen beide kindcentra, doen de groen- en kunstcorridor dit samen met de gangzones van de beide scholen op de verdieping. Hier ontstaat een rondgang om de sportzaal. Deze corridors kunnen thematisch worden ingezet voor sport, cultuur/kunst en natuur.
Binnen het bouwsysteem kunnen groepsruimten uitgewisseld worden, vergroot worden naar de gang of samengevoegd worden. De gangzone zal in dit ontwerp overeind blijven evenals de toiletgroepen waarin de installaties worden versleept. Uitbreiden of inkrimpen is mogelijk om aan de voor- en achterzijde van het gebouw een stramien toe te voegen of weg te halen. Binnen het gebouw kunnen de scholen bij groei of krimp onderling groepsruimten delen of uitwisselen.
De kunst- en natuurcorridor faciliteren dit. De sportzaal is een hybride constructie en is specifiek ontworpen voor de sportfunctie. Het is voorstelbaar dat hier nog andere functies voor het onderwijs in de vorm van ateliers en studieruimten ingepast kunnen worden. aldus de ontwerpers. Een ander programma als een bibliotheek of een gezondheidscentrum zijn ook denkbaar op deze centrale plek in de wijk.
Houten gevel
Het park wordt verlengd tot aan de Bikolaan en daar wordt het gebouw in opgenomen. Door de omvang van het gebouw in relatie tot de beschikbare kavel is er gekozen om het gebouw in een houten gevel uit te voeren. Op deze manier wordt de grote schaal verzacht en zoekt het gebouw aansluiting op de groene omgeving.
Het stramien van het bouwsysteem komt tot uitdrukking in de gevel waarin een houten raster wordt geïntegreerd in de houten gevelafwerking. Op de verdieping krijgt het raster een extra verticale stijl voor gelaagdheid en schaalverkleining. Om aan te sluiten bij de omgeving zijn de gevelopeningen en de horizontale banden in de kleur rood uitgevoerd, de kleur van de wijk. De twee kindcentra worden uitgevoerd in één materiaal maar in twee kleuraccenten; voorvergrijsd hout en groen gebeitst hout.
Het behoud van de aan weerszijden aanwezige groenstructuur dient als vertrekpunt voor het door Maak.Space opgestelde plan. Dit zorgt voor een landschappelijke verankering van de nieuwe ontwikkeling aan de omgeving, aldus de ontwerpers. Zij zien het door hen voorgestelde landschapsontwerp als een opmaat voor een verregaande diversificatie van de groenstructuur in de omgeving van de te bouwen school.
Andere geselecteerde consortia
Kindcentrum Tanthof-West moet in 2028 klaar zijn. De andere geselecteerde consortia voor de kindcentra in Delft zijn Hegeman met DP6 en Binx Smartility met RoosRos Architecten. Zij zullen later ontwerpen voor hun projecten presenteren.
Trefwoorden
delft
blanksma bouw
kindcentrum
eva architecten
maak.space
Best gelezen
1
NYMA Watertoren getransformeerd tot ontmoetingsplek van makersplaats in Nijmegen
dinsdag, 4 augustus
2
De Playlist: Francine van den Berg wil een all female punkband oprichten
maandag, 3 augustus
3
Nieuw Echtenstein van LEVS vijzelt kwaliteit vergeten restruimte op
dinsdag, 4 augustus
4
Kantoorgebouwen uit jaren ‘70 rond binnentuin in Brussel door B2Ai grondig vernieuwd
woensdag, 5 augustus
5
cepezedinterieur vernieuwt interieur van Amsterdams bedrijfsverzamelgebouw
woensdag, 5 augustus
Gerelateerde nieuwsberichten
Vier lessen rond het ontwerpen van scholen
4 juni
Eerste school die is gerealiseerd volgens Circlewood-systeem voltooid
4 maart
Houten constructie van MKC Azalea in Amsterdam-Noord staat
17 maart
Ingrijpende renovatie van een school voor speciaal onderwijs door EVA architecten
17 april 2025
EVA architecten transformeert Girokantoor Leeuwarden tot woongebouw
10 januari 2025
Het Bachmanhof in Princenhage wint BLAStprijs 2024
28 november 2024
Omega is demontabel en hout-hybride kantoorpand van EVA architecten
9 september 2024
Transformatie hoofdkantoor Suiker Unie tot woongebouw afgerond
3 januari 2024
Schoolgebouw met contrasterende kanten
14 augustus 2023
Vier lessen rond het ontwerpen van scholen
4 juni
Eerste school die is gerealiseerd volgens Circlewood-systeem voltooid
4 maart
Houten constructie van MKC Azalea in Amsterdam-Noord staat
17 maart
Ingrijpende renovatie van een school voor speciaal onderwijs door EVA architecten
17 april 2025
EVA architecten transformeert Girokantoor Leeuwarden tot woongebouw
10 januari 2025
Het Bachmanhof in Princenhage wint BLAStprijs 2024
28 november 2024
Omega is demontabel en hout-hybride kantoorpand van EVA architecten
9 september 2024
Transformatie hoofdkantoor Suiker Unie tot woongebouw afgerond
3 januari 2024
Schoolgebouw met contrasterende kanten
14 augustus 2023
Toon alles
Andere nieuwsberichten
Vakwerk Architecten draagt met Camden Town bij aan Hyde Park
Vandaag, 11:37
Het nieuwe woningblok maakt deel uit van de stedenbouwkundige ontwikkeling Hyde Park in Hoofddorp.
Bouwstart van verticaal dorp in Shenzhen naar ontwerp van MVRDV
Gisteren, 10:06
In het verticale dorp heeft iedere winkel, restaurant en culturele ruimte zijn eigen volume met voordeur aan een verticale openbare ruimte.
De Playlist: Alex Kypriotakis-Weijers zingt en performt op karaokefeestjes
Gisteren, 09:15
In de elfde aflevering van onze zomerserie spreken we met Alex Kypriotakis-Weijers, architect bij SVP Architectuur en Stedenbouw, die zingt en performt op karaokefeestjes.
Kantoorgebouwen uit jaren ‘70 rond binnentuin in Brussel door B2Ai grondig vernieuwd
5 augustus, 10:16
Onlangs is het gebouwencomplex in gebruik genomen als een van de gebouwen van de Europese Commissie.
In twintig jaar bijna verdubbeling aantal restaurants, categorie fastfood groeide het hardst
5 augustus, 11:28
In totaal zijn er bijna 39.000 eetgelegenheden in Nederland. Hiervan bestaat iets meer dan de helft uit fastfoodzaken, zoals cafetaria's en broodjeszaken.
Rijkswaterstaat spreekt van uitzonderlijke situatie door droogte
4 augustus, 5:45
Ook de komende weken zal het droger en warmer dan gemiddeld blijven. Rijkswaterstaat spreekt in zijn wekelijkse droogtemonitor van een uitzonderlijke situatie.
VMN media neemt Vastgoedjournaal over
4 augustus, 10:05
Met de overname komt het vastgoedplatform onder een dak met andere vakmedia, waaronder Vastgoedmarkt, Cobouw en De Architect.
Rijn bij Lobith staat op laagste peil ooit gemeten
31 juli, 4:45
Rijkswaterstaat verwacht dat de stand van de Rijn de komende dagen nog verder zal zakken. Ook de hoeveelheid water die vanuit Duitsland het land binnenstroomt is met 692 kubieke meter per seconde extreem laag.
Proef met laadplekken waar ook brandstofauto's mogen parkeren
29 juli, 10:34
Met de pilot wordt onderzocht of laadpalen sneller geplaatst kunnen worden als gemeenten parkeerplaatsen niet langer exclusief voor elektrische auto's hoeven te reserveren.
Topman Heijmans: Nederland investeert te weinig in infrastructuur
24 juli, 11:47
Nederland kan zich geen infrastructuurbeleid veroorloven dat van incident naar incident beweegt, stelt Ton Hillen.
Ga naar het nieuws-archief
0
0
0
0
Voor een optimale gebruikservaring plaatst Architectenweb functionele cookies. Wat de verschillende cookies precies doen leggen we uit in een
overzicht
. Cookies van social media kun je optioneel
aanzetten
.
Akkoord
Instellingen
Feedback
Feedback
Wij horen graag jouw feedback. Laat je reactie achter en eventueel jouw e-mail adres.
Reactie
Verstuur