Minister Melanie Schultz van Haegen
Copyright: Rijksoverheid
Copyright: Bontenbal

Schultz van Haegen fel tegen IJ-brug

22 maart 2017, 12:35
Minister Melanie Schultz van Haegen heeft grote bezwaren tegen de voorgenomen bouw van een IJ-brug in Amsterdam. Dat zou blijken uit twee uitgelekte brieven die in het bezit zijn van De Telegraaf.

Schultz van Haegen (Infrastructuur en Milieu) vindt, evenals hoofdingenieur-directeur bij Rijkswaterstaat Bob Demoet, dat Amsterdam zich moet bezinnen op de plannen voor de fietsbrug over het IJ vanaf Java-eiland. In twee brieven aan de gemeente die naar De Telegraaf zijn gelekt schrijven Schultz van Haegen en Demoet dat Amsterdam tunnelvarianten moet uitwerken.

Economisch belang
In een van de brieven zou de minister schrijven dat het IJ een economisch belangrijke “rijksvaarweg” en dient de groei van scheepvaart ook in de toekomst te worden gefaciliteerd. In dit kader “heb ik veel geïnvesteerd in meerdere diepliggende tunnels en de nieuwe grote zeesluis bij IJmuiden.”

De voorgenomen Java-brug levert volgens Schultz van Haegen veel belemmeringen voor de scheepvaart op. Daarnaast zouden de bijbehorende bediening en verkeersmaatregelen de kosten van het vaarwegbeheer vergroten. De minister vindt medestanders in de scheepvaartsector, de provincie en “enkele belanghebbende partijen in de regio”.

Alsnog tunnelopties
Rijkswaterstaat stelt dat Amsterdam nooit de aangeboden expertise op het gebied van tunnels heeft aangenomen; daarentegen zet de gemeente het project Sprong over het IJ, waarvan de brug bij Java-eiland deel uitmaakt, door.

De komst van die brug brengt investeringen rondom het Noordzeekanaal in gevaar, meent Rijkswaterstaat. De provincie, verschillende gemeenten, het Havenbedrijf Amsterdam en organisatie voor ondernemend Amsterdam ORAM delen die mening. Rijkswaterstaat wil dat de gemeente alsnog de tunnelopties uitwerkt.
 
Hoge eisen
Schultz van Haegen dreigt in haar brief: “Als na een betere afweging en overleg alsnog een brug in beeld blijft, dan zal ik daar hoge eisen aan stellen voor wat betreft hoogte, overig ontwerp en beheersmaatregelen.” Zo moeten volgens de minister schepen met vier lagen containers onder de Javabrug door kunnen. Dat zal voor fietsers een hele klim gaan betekenen.

De komst van een Javabrug heeft als consequentie dat de Passengers Terminal Amsterdam moet verhuizen. De minister vreest dat de tientallen cruiseschepen die nu nog dicht bij het stadscentrum kunnen aanmeren straks voor buitenlandse havens zullen kiezen. Daarmee loopt Amsterdam ook toerisme mis.

Wethouder Eric van der Burg bevestigt in De Telegraaf de brieven te hebben ontvangen. Hij geeft er verder geen commentaar op en zegt de inhoud mee te nemen in het uiteindelijke voorstel. 

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Eklund_terbeek transformeert Schiedams rioolgemaal naar woonhuis

23 oktober, 3:43

OMA past gerechtsgebouw landschappelijk in op oud vestingterrein Lille

23 oktober, 1:25

Woongebouw door Moke Architecten op Hembrugterrein klaar

23 oktober, 11:35

Opening Nationaal Slavernijmuseum met drie jaar uitgesteld

23 oktober, 9:15

Vernieuwde tijdlijn van Carbonlab en Aveco de Bondt brengt klimaatdoelen en wettelijke verplichtingen in kaart

23 oktober, 2:21

EIB: Nederland moet doelen uitstellen om personeelstekort bouw

23 oktober, 10:11

Milieuorganisaties stappen naar rechter om nieuw besluit Schiphol

22 oktober, 1:18

EIB: 73.000 nieuwe mensen nodig in bouw, defensie zorgt voor druk

22 oktober, 11:10

Kandidaten voor nieuwbouw De Meervaart delen visie op de opgave

21 oktober, 2:43

VN-rapport: sterkere opwarming door vertrek VS uit Klimaatakkoord

21 oktober, 10:55
Robert MuisRedacteur
KUBUS | Specialist in Archicad
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light + Air
ALUCOBOND®
Caparol
Tarkett BV
Novastruct (voorheen Kawneer)
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Amtico Flooring
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
ROCKWOOL B.V.
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
Kronospan
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2026 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap