Projecten
Producten
Bedrijven
Vacatures
Agenda
Awards
Podcasts
more_horiz
Videos
Magazine
Thema's
Favorieten
Profiel
Uitloggen
Copyright: Ossip van Duivenbode
Copyright: Ossip van Duivenbode
Copyright: Ossip van Duivenbode
Copyright: Ossip van Duivenbode
Copyright: Toegangsbrug Waterliniemuseum Fort bij Vechten. Marcel Köppen
Copyright: Gebouw E L, met op het dak aicht op de kazemat. Maikel Samuels
Copyright: Reduit. Luuc Jonker
Copyright: Patio van het waterliniemuseum met maquette. Luuc Jonker
Copyright: Maquette. Luuc Jonker
Copyright: Museumcafé. Maikel Samuels
Copyright: Een van de tentoonstellingszalen. Maikel Samuels
Copyright: Tekening. Jonathan Penne Architecten
Copyright: Fort bij Vechten. Ossip van Duivenbode
Fort bij Vechten is hoogtepunt van Waterlinie
12 oktober 2015, 15:06
Op donderdag 8 oktober is het Waterliniemuseum Fort bij Vechten officieel geopend. Het fort, dat onderdeel is van de Nieuwe Hollandse Waterlinie, is getransformeerd volgens een masterplan van
West 8
en
Jonathan Penne Architecten
. Het museumpaviljoen is ontworpen door
Anne Holtrop
.
Tekst Robert Muis
"Een van de grootste infrastructurele werken die ooit is uitgevoerd in Nederland", zo duidt gedeputeerde Mariëtte Pennarts de Nieuwe Hollandse Waterlinie aan tijdens de opening van het nieuwe museum. Weinig mensen zijn zich bewust van dit militair verdedigingswerk, zegt Pennarts, doordat het grotendeels verborgen in het landschap ligt.
De Nieuwe Hollandsche Waterlinie is echter een 85 kilometer lang ingenieus systeem van dijken, sluizen en forten, een landschap met schootsvelden en inundatiegebieden, dat in de negentiende eeuw is gerealiseerd. Door een 3,5 kilometer brede strook onder water te zetten, kon de vijand op afstand worden gehouden.
Landschappelijke opgave
Het Fort bij Vechten, iets buiten Utrecht gelegen en een van de grootste en mooiste forten van de waterlinie, is vanuit cultuurhistorisch oogpunt waardevol. Hier kruist de Nieuwe Hollandse Waterlinie de Romeinse verdedigingslinie, de Limes, en om de hoek ligt castellum Fectio. De afgelopen decennia raakte het fort in verval, net als de rest van de linie.
Begin jaren 2000 werden plannen ontwikkeld om de linie te redden door haar nieuwe functies te geven, uiteenlopend van werkruimte tot kinderopvang. Het te renoveren Fort bij Vechten moest ruimte gaan bieden aan een waterliniemuseum, waarvoor West 8 en Penne Hangelbroek in 2006 een masterplan hebben gemaakt.
Tot de opdracht behoorde ook nieuwbouw voor de museale functie. "De opdrachtgever had verwacht dat we misschien een gebouw tussen de rijksweg en het fort zouden neerzetten, om de aandacht te trekken", vertelt Hangelbroek. "Maar we hebben de opdracht als een landschappelijke opgave willen zien. Ons idee was: het hele fort inzetten om uit te leggen wat de waterlinie inhoudt."
Ecologie en cultuur
In de loop der tijd hebben zich bijzondere plant- en diersoorten in en rond het begroeide fort gevestigd. Een belangrijk uitgangspunt bij het masterplan was om de wensen met betrekking tot cultuur en natuur samen te brengen, vertelt Hangelbroek.
"We hebben als het ware het fort verdeeld in een stuk dat geschikt is gemaakt voor de ecologische waarde en een stuk dat cultuurwaarde heeft. Een aantal gebouwen op het fort zijn bijvoorbeeld geschikt gemaakt als verblijfplaats voor de vleermuizen die hier zitten; andere zijn geschikt als tentoonstellings- of evenementengebouw gemaakt."
Een belangrijk ontwerpmiddel hierbij is de tachtig meter brede band, waarin het fort boven- en ondergronds is gereconstrueerd naar zijn originele, strak geometrische staat uit circa 1880. De strook strekt zich 450 meter lang uit over het landschap. Deze band maakt inzichtelijk hoe de oorspronkelijke opzet van het Fort bij Vechten was.
Voor een goede bereikbaarheid van het museum moest de ingang (over de gracht) worden verlegd naar de andere zijde van het fort. Daar is een smalle coupure gemaakt in de zes meter hoge, aarden verdedigingswal die het fort omgeeft. Deze nauwe snede en een smalle lange brug over de gracht maken de grootte en de functie van het verdedigingswerk voelbaar.
Museumpaviljoen
Volgens het masterplan moest het museumpaviljoen onderdeel van het ondergrondse gebouwenstelsel worden. Als locatie kozen de architecten het aardelichaam, waarin de kazernes met gemetselde voorgevel zijn gesitueerd. In 2010 werd voor het museumgebouw een wedstrijd onder jonge architecten uitgeschreven, die is gewonnen door Anne Holtrop.
Bij ontwerp van het paviljoen wilde hij werken met de hoogteverschillen waarmee ook de forten zijn gebouwd, vertelt Holtrop. "Ik heb op een kaart de hoogtelijnen bekeken en die doorgetrokken in de grond." Dat heeft een grillig gevormde patio in het aardelichaam opgeleverd. Daaromheen is het gebouw als een rechthoek getekend, direct achter de bestaande kazernes.
Sculpturaal in beton
Holtrop heeft gekozen voor uitvoering in beton, dat in een keer is gestort, inclusief leidingen, buizen en verlichting. "Ik wilde graag een monolithische uitstraling om een dialoog te creëren met de massieve gemetselde gebouwen van het fort. Daarnaast laat het de sculpturale vorm mooier uitkomen."
Bruin pigment in het beton zorgt voor een warmere uitstraling en, volgens Holtrop, voor steeds veranderende kleurschakeringen, afhankelijk van de invalshoek van het licht.
De tentoonstellingsruimten en het museumcafé liggen rond een groot atrium. Hierin is misschien wel het pronkstuk van het museum opgenomen. In de vloer is een vijftig meter lange betonnen maquette van de Nieuwe Hollandse Waterlinie opgenomen. Bezoekers kunnen hierin een sluizensysteem bedienen, zodat zij zelf kunnen ervaren hoe de verdediging van het land met behulp van water werkt.
Trefwoorden
fort
vechten
jonathan penne architecten
west 8
anne holtrop
fort bij vechten
nieuwe hollandse waterlinie
waterliniemuseum
museum
Locatie
Best gelezen
1
Houthybride woongebouw langs de A8 in Zaandam opgeleverd
dinsdag, 11 november
2
MVRDV ontwerpt bolvormig sportcomplex in Albanese hoofdstad Tirana
maandag, 10 november
3
WillemsenU zinkt villa af in landschap
dinsdag, 11 november
4
Campus met onderwijs en woningen in 's Hertogenbosch officieel geopend
vrijdag, 7 november
5
Groningers kiezen nieuwe invulling voor plek gesloopte parkeergarage in stadscentrum
dinsdag, 11 november
Gerelateerde nieuwsberichten
Nieuw winkelconcept voor Maison Margiela ontworpen door Studio Anne Holtrop
24 februari 2021
Elementen trotseren in vernieuwd Fort Pannerden
23 mei 2016
Restaurant op gerenoveerd forteiland
15 februari 2017
Winnaars NRP Gulden Feniks 2016 bekend
23 juni 2016
Museum Voorlinden opent zijn deuren
1 september 2016
Fort Everdingen wordt bierbrouwerij
20 november 2014
Gemeenten beschermen historische Waterlinie
11 februari 2014
Anne Holtrop ontwerpt Waterliniecentrum
11 oktober 2011
Infanteriestelling Werk aan de Groeneweg hersteld
1 september 2014
Bouw bezoekerscentrum eiland Pampus gestart
24 februari 2011
Bolvormige vogelobservatiepost in Waterlinie
18 april 2012
Nieuwe Hollandse Waterlinie mogelijk werelderfgoed
28 januari 2019
Renovatie Fort van Hoofddorp afgerond
22 juni 2020
Kunstdepot door Anne Holtrop weerspiegelt omgeving op bijzondere wijze
14 juni 2021
Nieuwe Hollandse Waterlinie en Drentse Kolonieën toegevoegd aan werelderfgoedlijst
26 juli 2021
Een monument voor de Nieuwe Hollandse Waterlinie
15 december 2021
Ontwerp van Bakers Architecten is een sculpturaal Fort Geldersoord
21 februari 2022
Nieuw winkelconcept voor Maison Margiela ontworpen door Studio Anne Holtrop
24 februari 2021
Elementen trotseren in vernieuwd Fort Pannerden
23 mei 2016
Restaurant op gerenoveerd forteiland
15 februari 2017
Winnaars NRP Gulden Feniks 2016 bekend
23 juni 2016
Museum Voorlinden opent zijn deuren
1 september 2016
Fort Everdingen wordt bierbrouwerij
20 november 2014
Gemeenten beschermen historische Waterlinie
11 februari 2014
Anne Holtrop ontwerpt Waterliniecentrum
11 oktober 2011
Infanteriestelling Werk aan de Groeneweg hersteld
1 september 2014
Bouw bezoekerscentrum eiland Pampus gestart
24 februari 2011
Bolvormige vogelobservatiepost in Waterlinie
18 april 2012
Nieuwe Hollandse Waterlinie mogelijk werelderfgoed
28 januari 2019
Renovatie Fort van Hoofddorp afgerond
22 juni 2020
Kunstdepot door Anne Holtrop weerspiegelt omgeving op bijzondere wijze
14 juni 2021
Nieuwe Hollandse Waterlinie en Drentse Kolonieën toegevoegd aan werelderfgoedlijst
26 juli 2021
Een monument voor de Nieuwe Hollandse Waterlinie
15 december 2021
Ontwerp van Bakers Architecten is een sculpturaal Fort Geldersoord
21 februari 2022
Toon alles
Andere nieuwsberichten
Stimuleringsfonds kondigt nieuwe editie Prix de Rome Architectuur aan
1 uur geleden
Op 12 januari start een nieuwe editie van de Prix de Rome Architectuur. De vierjaarlijkse prijs is de oudste en meest prestigieuze stimuleringsprijs voor architecten tot veertig jaar.
Bakstenen ensemble met sociale huurwoningen in Oudewater opgeleverd
1 uur geleden
In het Utrechtse Oudewater is afgelopen jaar een complex met 69 sociale huurappartementen opgeleverd. Het door Van Hoogevest Architecten ensemble Schuylenburcht bestaat uit vier bakstenen volumes met open ruimte ertussen.
Haagse architectuurprijs voor restauratie en herbestemming Berlagekerk
Vandaag, 11:06
Het project naar ontwerp van architectenbureau Zeeuwse Jongens kreeg de hoogste eer van de vakjury van de Berlagevlag 2025.
AMO / OMA presenteren in Doha een aangepaste versie van de tentoonstelling ‘Countryside’
Gisteren, 14:20
AMO / OMA presenteert met ‘Countryside: A Place to Live, Not to Leave’ in Doha (Qatar) een nieuwe versie van de eerdere tentoonstelling in New York.
Gemeentebestuur wil Brabants dorp Moerdijk laten verdwijnen
Vandaag, 10:23
Het dorp Moerdijk in Noord-Brabant moet verdwijnen om plaats te maken voor uitbreiding van het bestaande haven- en industrieterrein in die plaats.
Iets minder mensen vertrekken uit de Randstad dan in eerdere jaren
Gisteren, 10:00
Onder andere omdat er in de Randstad meer kinderen worden geboren, groeit de bevolking daar sneller dan in de gebieden eromheen. Netto vertrokken er afgelopen jaar 14.000 mensen.
Woningen en park op plek van rangeerterrein bij Rotterdamse Kuip
Gisteren, 09:30
Een rangeerterrein voor treinen tegenover stadion De Kuip in Rotterdam verdwijnt. Op de plek worden woningen en een nieuw station gebouwd. Bovendien moet een park naast het spoor worden uitgebreid.
Klimaatdenktank: Chinese CO2-uitstoot laat mogelijk daling zien
Gisteren, 09:00
De uitstoot van CO2 in China laat over heel dit jaar mogelijk een afname zien. Dat constateert de Finse klimaatdenktank Centre for Research on Energy and Clean Air (CREA).
Ingrid Thijssen wordt nieuwe bestuursvoorzitter TU Delft
11 november, 2:46
Ze bekleedt die functie bij de Delftse technische universiteit vanaf 1 maart volgend jaar.
Kabinet verdeelt miljarden voor infrastructuur bij nieuwe woonwijken
11 november, 9:41
Het demissionaire kabinet heeft 2,5 miljard euro klaargezet voor wegen, fietspaden en tramlijnen van en naar nieuwe woonwijken.
Ga naar het nieuws-archief
0
0
0
0
Voor een optimale gebruikservaring plaatst Architectenweb functionele cookies. Wat de verschillende cookies precies doen leggen we uit in een
overzicht
. Cookies van social media kun je optioneel
aanzetten
.
Akkoord
Instellingen
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan
Feedback
Feedback
Wij horen graag jouw feedback. Laat je reactie achter en eventueel jouw e-mail adres.
Reactie
Verstuur