Projecten
Producten
Bedrijven
Vacatures
Agenda
Awards
Podcasts
more_horiz
Videos
Magazine
Favorieten
Profiel
Uitloggen
Copyright: Voorlinden, museumgebouw door Kraaijvanger Architects. Ronald Tilleman
Copyright: Zaal volledig gewijd aan werk van Richard Serra. Ronald Tilleman
Copyright: Gebouw met op de voorgrond de tuin van Piet Oudolf. Ronald Tilleman
Copyright: Ronald Tilleman
Copyright: Ronald Tilleman
Copyright: Ronald Tilleman
Copyright: Ronald Tilleman
Museum Voorlinden opent zijn deuren
1 september 2016, 16:12
Nederland is een museum voor moderne en hedendaagse kunst rijker. In Wassenaar opent op 11 september
Museum Voorlinden
, ontworpen door
Kraaijvanger Architects
als onderdak voor de verzameling van oud-industrieel Joop van Caldenborgh.
In het groene landschap van het eeuwenoude Wassenaarse landgoed Voorlinden staat sinds kort een langwerpig volume met een strenge geometrie. Het museumgebouw bestaat uit zes parallelle wanden uit travertijn, afgewisseld met glazen puien, geplaatst op dezelfde zandkleurig natuurstenen plint. Een wit-stalen colonnade draagt de bijzondere dakconstructie.
Wie het gebouw nadert, zal door de vorm en materialen waarschijnlijk een moment aan Het Barcelona-paviljoen van Ludwig Mies van der Rohe denken. Echter, in symmetrische opzet en royale maatvoering refereert het ontwerp ook aan klassieke bouwwerken. Zo ook de portico voor de ingang en de zes kolommen aan de korte zijde.
Buizendak
Dirk Jan Postel van Kraaijvanger Architects ontwierp een gebouw dat niet zichzelf, maar de kunst centraal stelt. De expositieruimten zijn hoog, ruim en badend in daglicht. Het licht valt binnen via de vele glazen puien en het dak, dat bestaat uit 115.000 buisjes en glas.
Voor het daglichtontwerp is intensief samengewerkt met Andrew Sedgwick van
Arup
in Londen en Arups lichtteam in Amsterdam.. De pijpjes waaruit het dak bestaat zijn onder een hoek afgesneden, waardoor noorderlicht direct en zuiderlicht gereflecteerd naar binnen valt.
Een glazen dak daaronder is langs de randen voorzien van ledstrips, die feller schijnen naarmate het daglicht afneemt, legt Sedgwick uit. De ledverlichting schijnt omhoog, zodat ook dit licht gereflecteerd in het interieur valt. Een velum zorgt bovendien voor een diffuser licht.
In de architectuur opgenomen
Het streven naar daglichtzalen betekent dat lichtarmaturen zoveel mogelijk konden worden vermeden. Andere ‘storende’ elementen als vluchtrouteaanduidingen zijn weggewerkt in de wanden; ze worden pas zichtbaar als de lichten aanspringen.
De door de architect zeer gewenste onzichtbare vluchtrouteaanduiding is eveneens ontwikkeld door Arup. De onderneming is verder verantwoordelijk voor het installatieontwerp, de brandveiligheid, bouwfysica en de akoestiek.
Het gebouw kent over de lengte een globale driedeling, die het museale programma volgt. Een deel voor presentaties uit de collectie van Van Caldenborgh, een deel voor wisselende tentoonstellingen en een deel voor permanente in-situ werken. Een ‘Skyspace’ van James Turrell en het werk ‘Swimming Pool’ van Leandro Erlich zijn bijvoorbeeld in de architectuur geïntegreerd.
Tevens zijn in het gebouw een auditorium, een transparant restauratieatelier, een bibliotheek – een indrukwekkend grote en hoge ruimte – en een winkel ondergebracht. “Als u denkt dat er geen restaurant is, dan klopt dat”, zegt Van Caldenborgh plagerig. De horecafunctie is gesitueerd in het nabijgelegen landhuis.
Bijzondere draagstructuur
De wanden in het museumgebouw zijn niet constructief en kunnen indien nodig worden verplaatst, zonder aanpassing van de draagstructuur, geeft Kraaijvanger Architects aan. Voor de gevelkolommen werd een dermate slankheid nagestreefd, dat de standaard rekenregels voor constructies en draagkracht niet van toepassing zijn.
Pieters Bouwtechniek
ontwierp een draagstructuur die daarna door TU Delft is beproefd. Stalen kolommen zijn ingeklemd in de kelder en fundering en geven zo de stabiliteit aan het gebouw, die anders van de gevels, wanden en het dak zou komen.
“Dankzij deze bijzondere uitvoering is zowel de gevel als het dak optimaal transparant”, stelt Kraaijvanger Architects. De glazen gevel is niet alleen een keuze voor optimalisering van het daglicht, maar ook voor een nauwe relatie met het omliggende landgoed.
Museum en tuinen
Vanuit het interieur krijgt de bezoeker prachtige, ingekaderde, uitzichten op de organische vormen van de natuur rondom het gebouw. Tegenover een van de lange glazen puien zijn banken geplaats, met zicht op de vijver voor het museum.
Vanuit een zaal kijkt de bezoeker op de bosrand, in een andere zaal contrasteert het strakke en witte interieur met de wilde vormen van een nieuw aangelegde tuin van Piet Oudolf. Niet voor niets afficheert Voorlinden zich als ‘Museum & Gardens’.
Van Caldenborgh is voormalig directeur van het concern Caldic en wordt al geruime tijd gezien als een van de belangrijkste verzamelaars in Nederland, maar ook wereldwijd. Rond 2011 heeft hij besloten een museum voor zijn collectie moderne en hedendaagse kunst te realiseren, omdat hij wil dat het werk toegankelijk voor de samenleving is.
Trefwoorden
arup
museum voorlinden
landschap
landgoed
piet oudolf
tuin
museum
joop van caldenborgh
pieters bouwtechniek
kraaijvanger architects
kraaijvanger
Locatie
Best gelezen
1
Architecten zien dat opdrachtgevers door opkomst van AI meer van hen verwachten
donderdag, 15 oktober
2
Omgevingsvergunning verleend voor verticale buurt MARK in Leidsche Rijn Centrum
donderdag, 15 oktober
3
Diederendirrix presenteert definitief ontwerp renovatie Stadsschouwburg Nijmegen
woensdag, 14 oktober
4
Groen licht voor renovatie van Museum Boijmans Van Beuningen
donderdag, 15 oktober
5
Rapport: bij optoppen moet je denken vanuit de doorsnede
woensdag, 14 oktober
Gerelateerde nieuwsberichten
Dirk Jan Postel teruggetreden uit directie Kraaijvanger Architects
7 april 2022
Inschrijving Dutch Daylight Award 2020 geopend
2 maart 2020
Groep investeerders wil Duindigt nieuw leven inblazen
21 juni 2021
Do Ho Suh: herinneringen aan huizen
21 mei 2019
Parkeerproblemen dreigen voor Voorlinden
19 april 2019
Koninklijke onderscheiding voor Piet Oudolf
29 oktober 2018
Twee nieuwe partners bij Kraaijvanger Architects
4 september 2018
Museum ingebed in dijk landgoed Keukenhof
12 juli 2018
Twee Nederlandse projecten bij RIBA Awards for Excellence
16 mei 2018
Nominaties Herengracht Industrie Prijs 2018 bekend
1 mei 2018
Laagdrempelige politiepost in stadhuis Maassluis
1 februari 2018
RAP Leiden onthult shortlist voor RAP071
30 oktober 2017
Video: Paradijs binnen handbereik
12 mei 2017
Waardige entree voor uitgebreid De Pont
5 september 2016
Biesbosch Museum is landschappelijke sculptuur
24 november 2015
Onderwijsmuseum in monumentaal kantoorgebouw
17 november 2015
Fort bij Vechten is hoogtepunt van Waterlinie
12 oktober 2015
Museum MORE: veel ruimte in getrapt volume
21 mei 2015
Kraaijvanger ontwerpt museum Caldic Collectie
29 maart 2012
Dutch Daylight Award 2018 gaat naar ‘Museum Voorlinden’ en ‘Woonhuis met Bed & Breakfast’
4 oktober 2018
Dirk Jan Postel teruggetreden uit directie Kraaijvanger Architects
7 april 2022
Inschrijving Dutch Daylight Award 2020 geopend
2 maart 2020
Groep investeerders wil Duindigt nieuw leven inblazen
21 juni 2021
Do Ho Suh: herinneringen aan huizen
21 mei 2019
Parkeerproblemen dreigen voor Voorlinden
19 april 2019
Koninklijke onderscheiding voor Piet Oudolf
29 oktober 2018
Twee nieuwe partners bij Kraaijvanger Architects
4 september 2018
Museum ingebed in dijk landgoed Keukenhof
12 juli 2018
Twee Nederlandse projecten bij RIBA Awards for Excellence
16 mei 2018
Nominaties Herengracht Industrie Prijs 2018 bekend
1 mei 2018
Laagdrempelige politiepost in stadhuis Maassluis
1 februari 2018
RAP Leiden onthult shortlist voor RAP071
30 oktober 2017
Video: Paradijs binnen handbereik
12 mei 2017
Waardige entree voor uitgebreid De Pont
5 september 2016
Biesbosch Museum is landschappelijke sculptuur
24 november 2015
Onderwijsmuseum in monumentaal kantoorgebouw
17 november 2015
Fort bij Vechten is hoogtepunt van Waterlinie
12 oktober 2015
Museum MORE: veel ruimte in getrapt volume
21 mei 2015
Kraaijvanger ontwerpt museum Caldic Collectie
29 maart 2012
Dutch Daylight Award 2018 gaat naar ‘Museum Voorlinden’ en ‘Woonhuis met Bed & Breakfast’
4 oktober 2018
Toon alles
Andere nieuwsberichten
Nieuwe gemeentehuis van Buren officieel geopend
Gisteren, 14:41
In het Gelderse Maurik is onlangs het nieuwe gemeentehuis van Buren geopend. Het gebouw is door cepezed ontworpen als een licht en open houten paviljoen in het park.
Eerste fase herontwikkeling Antwerpse Slachthuissite tot woongebied afgerond
Gisteren, 11:57
Op het terrein ten noordoosten van het stadscentrum komen zo’n tweeduizend woningen in een groene en autoluwe omgeving. Sweco, PosadMaxwan en LOLA Landscape Architects realiseren in opdracht van AG Vespa vier hectare openbare ruimte.
Eerste graphic novel van architect Pero Puljiz ziet het daglicht
Gisteren, 10:09
De publicatie Evening Drawings van de voormalige partner van de Architekten Cie. bevat meer dan 100 zwartwittekeningen, alsmede korte notities.
Genomineerden Lieven de Key Penning 2026 bekend
19 oktober, 11:59
Vanaf dinsdag tot en met zondag 22 november kan het publiek stemmen op zijn favoriet voor de Haarlemse architectuurprijs. Uiteraard wijst ook de vakjury een winnaar aan.
Eerste Optopr.-woning geplaatst op Rotterdams woongebouw
Gisteren, 13:50
In drie dagen tijd worden op een gebouw aan de Noordschans in de wijk Tussendijken zeven complete woningen geplaatst.
Minister Karremans bezweert gepauzeerde projecten later weer te hervatten
16 oktober, 5:30
Van uitstel komt volgens de minister geen afstel: "De opgave die er lag voor die projecten is niet weg. Die zal op een gegeven moment weer worden opgepakt."
Tien bedrijven moeten plaatsmaken voor F-35's op Lelystad Airport
16 oktober, 4:30
Vier boerderijen en zes andere bedrijven moeten plaatsmaken voor de uitbreiding van Lelystad Airport, die nodig is om daar F-35-gevechtsvliegtuigen te kunnen stationeren.
Gemeenten en bedrijven: nog meer geld nodig voor infrastructuur
16 oktober, 4:00
De keuzes die het kabinet maakt om de infrastructuur in Nederland weer op orde te krijgen zijn een belangrijke eerste stap, "maar extra geld blijft nodig". Dat stellen onder andere gemeenten, provincies, vervoerregio's en het bedrijfsleven.
Met 18 miljard wil kabinet vooral bestaande infrastructuur weer op orde brengen
16 oktober, 3:00
Om de basis van de infrastructuur weer op orde te krijgen, steekt het kabinet 18 miljard euro extra in onderhoud en vernieuwing van wegen, bruggen, spoor en waterwerken.
Een derde aangevraagde stroom komt van datacenters
15 oktober, 5:30
Bijna een derde van het aangevraagd vermogen op de wachtlijst voor stroomaansluitingen komt van datacenters. Dat hebben netbeheerders aan Nieuwsuur laten weten.
Ga naar het nieuws-archief
Robert Muis
Redacteur
0
0
0
0
Voor een optimale gebruikservaring plaatst Architectenweb functionele cookies. Wat de verschillende cookies precies doen leggen we uit in een
overzicht
. Cookies van social media kun je optioneel
aanzetten
.
Akkoord
Instellingen
Feedback
Feedback
Wij horen graag jouw feedback. Laat je reactie achter en eventueel jouw e-mail adres.
Reactie
Verstuur