Groningen rekent op 'daadkracht' nieuw kabinet voor Lelylijn
2 februari, 11:37
De Lelylijn ontbreekt in het coalitieakkoord van D66, CDA en VVD, maar toch ziet de Groningse commissaris van de Koning René Paas daarin genoeg aanknopingspunten om hoopvol te zijn over het miljardenproject. “Het nieuwe kabinet wil investeren in prioritaire infrastructuur die bijdraagt aan woningbouw, bereikbaarheid en economische ontwikkeling. Dat zijn serieuze haakjes om in gesprek te gaan over de Lelylijn”, zei Paas op een conferentie in Den Haag over de spoorverbinding die Noord-Nederland moet verbinden met de Randstad.
“Het kabinet dat nu in de maak is, zal ongetwijfeld de daadkracht willen tonen die dit akkoord uitstraalt. Voor de Lelylijn is heel precies uitgewerkt wat het kost, dat gaat per jaar helemaal niet om enorme bedragen. Het komt nu aan op politieke wil”, aldus Paas, ook voorzitter van de Stuurgroep Lelylijn.
Klaas Knot, oud-president van De Nederlandsche Bank, adviseert het kabinet om jaarlijks 400 miljoen euro te storten in een gebiedsfonds om zo een groot deel van de benodigde 14,5 miljard bij elkaar te sparen. “Er staat echt niets meer in de weg om de verkenningsfase te starten”, zegt Paas.
De CdK van Groningen las in het coalitieakkoord dat er een regeringscommissaris komt voor het herstel van de aardbevingsschade in zijn provincie. Nu ligt die taak nog bij een staatssecretaris, BBB'er Eddie van Marum. De regeringscommissaris komt wat verder van de politiek af te staan, maar krijgt mogelijk wel minder bevoegdheden.
“Daarover gaan we ongetwijfeld nog in gesprek, veel hangt af van hoe je dat inregelt”, aldus Paas. “De Groningers die nu in onzekerheid zitten, willen dat hun problemen worden opgelost. Stapje voor stapje gaat het vooruit, maar hier is zeker speciale aandacht voor nodig.”
UMCG ook voor aanleg
Het Universitair Medisch Centrum Groningen, de grootste werkgever in het noorden van het land, is ook voor de aanleg van de Lelylijn. “Een snellere verbinding met de Randstad maakt Noord-Nederland aantrekkelijker om te wonen, te werken, te studeren en om je bedrijf te vestigen”, stelt het universitaire ziekenhuis. Volgens het UMCG is dat cruciaal ‘voor een sterkere arbeidsmarkt en voor economische groei, en zelfs goed voor de gezondheid’.
Bron: ANP