Rapport: rijke Amsterdammers leven steeds vaker apart van rest

30 september 2025, 9:44
Het wel of niet bezitten van een woning zorgt voor een steeds grotere welvaartskloof tussen Amsterdammers. Dat melden onderzoekers van het rapport De Staat van de Stad, waarin de zogenoemde brede welvaart van Amsterdam iedere twee jaar wordt belicht. Het gaat dan om thema's als gezondheid, veiligheid en economie.

Het college van burgemeester en wethouders noemt een van de belangrijkste conclusies dat tien jaar geleden de zorg was dat mensen met een ‘lage sociaaleconomische status’ apart van de maatschappij kwamen te leven. “Nu is er sprake van een toenemende segregatie van groepen met een hoge sociaaleconomische status.”

Volgens het rapport blijft opleiding een belangrijke scheidslijn tussen Amsterdammers die het goed hebben en de inwoners die het minder hebben. Daarnaast lijkt het accent te verschuiven van inkomen naar vermogen, schrijft het college. De onderzoekers zien namelijk een steeds grotere vermogensongelijkheid, die mede veroorzaakt wordt door de woningmarkt.

“Dat is in heel Nederland het geval, maar in Amsterdam zijn de huizen natuurlijk heel veel waard”, zegt hoofd onderzoek Lotje Cohen. Veel huurders zijn een relatief groot deel van hun inkomen kwijt aan woonlasten.

Amsterdam kent veel lage (17 procent) en hoge inkomens (15 procent). Projectleider Ellen Lindeman zegt dat onder Amsterdammers met een laag inkomen driekwart aangeeft moeite te hebben met rondkomen. “En dat aandeel is gestegen.”

Verder zijn er verschillen te zien tussen stadsdelen. Zuidoost kent bijvoorbeeld een relatief lage brede welvaart, ‘en op het gebied van welzijn en samenleving neemt die verder af, tegen de stedelijke trend in’. Nieuw-West blijft achter op onder meer het gebied van leefbaarheid en veiligheid.

Bron: ANP

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Cityförster, PosadMaxwan en gemeente Rotterdam presenteren onderzoeksproject over Carbon-Based Urbanism

Gisteren, 17:30

Expositie over Vlaams Bouwmeesterschap bOb van Reeth

Gisteren, 13:49

BDP ontwerpt multifunctionele accommodatie in Gorssel

Gisteren, 12:26

Provast kondigt bouwstart toren naast centraal station van Rotterdam aan

Gisteren, 10:48

EIB-directeur: bouw krijgt probleem als personeelstekort blijft

Gisteren, 14:30

Frustratie Zeeland over uitblijven verbetering spoor naar Gent

Gisteren, 11:57

Nieuwe architect-partners bij RoosRos Architecten

Gisteren, 11:03

Warmtepomp moet goedkoper worden voor sociale huurwoningen

26 januari, 4:15

Nog drie tot zes miljard euro nodig voor doortrekken Noord-Zuidlijn

26 januari, 12:07

Noordzeelanden willen gezamenlijke windmolenparken bouwen

26 januari, 10:27
ATAG Nederland
KUBUS | Specialist in Archicad
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Caparol
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
ROCKWOOL B.V.
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
AXOR + hansgrohe
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2026 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan