Met een schets geeft Allard Meine Jansen een indruk van het gereconstrueerde kunstwerk
Copyright: Allard Meine Jansen

Crowdfunding moet reconstructie van grote glas-in-betonwand in Leiden mogelijk maken

Vandaag, 17:20
Bij de sloop van het belastingkantoor in het stationsgebied van Leiden is een groot glas-in-betonwerk van kunstenaar Meine Jansen gered. Er is een plan om de enorme wand op te nemen in een nieuw woongebouw in het gebied. Er is een crowdfunding gestart die de herplaatsing van het bijzondere kunstwerk mogeliijk moet maken.

Kunstenaar Jan Meine Jansen (1908-1994) maakte in 1966 een monumentaal werk voor het belastingkantoor aan het Stationsplein in Leiden: een ‘glas-in-betonwand’ van 17,40 meter hoog en 7,40 meter breed. De wand strekte zich uit over vijf verdiepingen en bevatte 126 ramen in verschillende rechthoekige vlakken en vlakverdelingen, en in verschillende tinten.

Meine Jansen liet zich inspireren door De Stijl en specifiek de benadering van Theo van Doesburg. Zo gebruikte hij niet uitsluitend de primaire kleuren, maar ook de mengkleuren groen, oranje en roze. Met de enorme glas-in-betonwand wilde Meine Jansen iedereen die het kantoor betrad onderdompelen in de verschillende sferen, opgeroepen door het met wisselende intensiteit binnenvallend licht en de verschuivende gekleurde lichtbanen.

Crowdfunding voor herplaatsing
Afgelopen jaar startte de sloop van het belastingkantoor, maar het kunstwerk is gered, ontmanteld en wacht op een nieuwe bestemming. Eerdere plannen om het glas-in-betonwerk te reconstrueren binnen een nieuw project zijn op niets uitgelopen.

Architect Allard Meine Jansen (Allard Architecture), tevens kleinzoon van de kunstenaar, heeft in een ultieme poging om het kunstwerk te redden een nieuw plan gemaakt. Het glas-in-betonwerk moet daarbij worden verwerkt in een nieuwbouwproject in het stationsgebied. Het betreft een gebouw met 156 huurappartementen en een sociaal pension voor 50 personen.

De gemeente Leiden was bereid de kosten van ontmanteling van het kunstwerk te dragen; de Historische Vereniging Oud Leiden (HVOL) heeft de tijdelijke opslag voor haar rekening genomen. De kosten van de reconstructie van het kunstwerk komen geheel voor rekening van de HVOL, meldt de vereniging. Ze is nu met hulp van Erfgoedvereniging Bond Heemschut een fondsenwervingsactie gestart om de herplaatsing van het kunstwerk mogelijk te maken.

Lezingen in Museum De Lakenhal
Museum De Lakenhal wijdt komende zondag zijn ‘College op zondag’ aan de glas-in-betonwand van Jan Meine Jansen. Het museum bezit overigens ook de oorspronkelijke ontwerptekeningen voor het kunstwerk.

Tijdens het college gaat kunst- en architectuurhistoricus Yteke Spoelstra in op het kunstwerk en de plek ervan binnen het oeuvre van Jan Meine Jansen. Spoelstra schreef een omvangrijk onderzoeksrapport over ‘glas-in-beton’. Architect Allard Meine Jansen vertelt tijdens het college op zondag over zijn voorstel en de mogelijkheden voor de reconstructie van het kunstwerk.

Het college vindt plaats op 2 maart van 11.00 tot 12.30 uur in het auditorium van Museum De Lakenhal. De toegangsprijs bedraagt € 5,--; voor Vrienden, Jong Mecenassen en Mecenassen is toegang gratis.

https://www.youtube.com/watch?v=Dol9pS_DJwE

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Eco-museum en Orla Piratininga Park in Rio de Janeiro door team met KAAN Architecten voltooid

Vandaag, 14:59

Aanbesteding voor nieuwe kantoortoren ministerie van OCW

Vandaag, 11:23

Bovenbouw Architectuur en Christ & Gantenbein zijn ontwerpteam voor nieuwe M HKA

Vandaag, 10:25

Renovatie eerste gebouw Berlage Lyceum Amsterdam afgerond

Gisteren, 16:49

Koopstarter profiteert van woningverkoop door investeerders

Vandaag, 12:07

Noord-Brabant mag zone rond A59 herinrichten

Gisteren, 16:03

Zeeland wil geen hoogspanningsmasten over de Westerschelde

Gisteren, 09:18

Gemeenteraad Rotterdam stelt bestemmingsplannen RISE en Lumière vast

25 februari, 10:22

Kabinet ziet af van vierde aanvliegroute Schiphol

24 februari, 11:00

PS Brabant akkoord met Erfgoedfonds voor onderhoud monumenten

21 februari, 3:33
Robert MuisRedacteur
KUBUS | Specialist in BIM-software
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland BV
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
Knauf Insulation
DUCO Ventilation & Sun Control
IsoBouw Systems bv
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Building Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
Hansgrohe
FALK®
Tata Steel Colorcoat®
© 2002 - 2025 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan