Het huidige museumgebouw
Copyright: Aad Hoogendoorn, Museum Boijmans Van Beuningen
Renovatieplan
Copyright: Museum Boijmans Van Beuningen

Rotterdam pauzeert ontwerpproces renovatie Museum Boijmans

6 april 2023, 11:29
Het college van Rotterdam maakt een pas op de plaats in het proces rond de renovatie van Museum Boijmans van Beuningen. Reden is dat uit de tussentijdse doorrekening van het Voorlopig Ontwerp een dreigende budgetoverschrijding blijkt. Daarnaast zijn externe partijen niet geheel positief over onderdelen van het ontwerp van Mecanoo.

Het college van B en W heeft besloten het proces te pauzeren in samenspraak met Museum Boijmans Van Beuningen en Mecanoo, zo laat de gemeente weten.

Budgetoverschreiding dreigt
Het college vroeg in november aan twee externe bureaus een bouwkostenraming te maken op basis van het Voorlopig Ontwerp. Daarmee wilde het college voorkomen dat het later in het proces zou worden verrast door te hoge kosten van de renovatie.

De ramingen van beide bureaus overstijgen het door de gemeenteraad vastgestelde projectbudget van 223 miljoen euro met 35 tot 70 miljoen euro, meldt de gemeente. Een groot deel van de kosten ligt in het restaureren en renoveren van het oudste deel van het gebouw – het monumentale Van der Steurgebouw – en in de nieuwbouw van een logistiek centrum, dat achter het gebouw onder een belvedère in het Museumpark zou moeten komen.

Kritische noten
Naast de tegenvallende doorrekening zijn er kritische kanttekeningen bij het ontwerp. Die kwamen naar voren uit de (pre)adviezen die de gemeente Rotterdam vroeg aan de museumdirectie, de commissie voor Welstand en Monumenten, de Rijksdienst voor Cultureel Erfgoed en een externe klankbordgroep.

Vooral over de entreezone aan de Museumparkstraat, die het museum meer moet openen naar de stad, oordelen de adviserende partijen niet geheel positief. Ook is er kritiek op de aantasting van de monumentale waarden zonder dat daar voordelen voor het rijksmonument tegenover lijken te staan.

Voortgang
Gemeente, museumdirectie en architect zijn met elkaar in gesprek om te zien hoe het ontwerp moet worden aangepast. De gemeenteraad wordt voor het zomerreces geïnformeerd over de bevindingen en conclusies van deze gesprekken, meldt de gemeente.

Verder zegt de gemeente dat het op dit moment nog niet duidelijk is of het onderbreken van het ontwerpproces een serieuze vertraging met zich mee brengt en wat de daarmee samenhangende financiële gevolgen zijn. Noodzakelijke voorbereidingen gaan door, ook met het oog op de slechte staat van het pand.

Al eerder bleek de renovatie van het museumgebouw duurder uit te pakken dan geraamd. De heropening is al tweemaal opgeschoven.

Gerelateerde nieuwsberichten

Gerelateerde podcasts

Andere nieuwsberichten

Cityförster, PosadMaxwan en gemeente Rotterdam presenteren onderzoeksproject over Carbon-Based Urbanism

Gisteren, 17:30

Expositie over Vlaams Bouwmeesterschap bOb van Reeth

Gisteren, 13:49

BDP ontwerpt multifunctionele accommodatie in Gorssel

Gisteren, 12:26

Provast kondigt bouwstart toren naast centraal station van Rotterdam aan

Gisteren, 10:48

EIB-directeur: bouw krijgt probleem als personeelstekort blijft

Gisteren, 14:30

Frustratie Zeeland over uitblijven verbetering spoor naar Gent

Gisteren, 11:57

Nieuwe architect-partners bij RoosRos Architecten

Gisteren, 11:03

Warmtepomp moet goedkoper worden voor sociale huurwoningen

26 januari, 4:15

Nog drie tot zes miljard euro nodig voor doortrekken Noord-Zuidlijn

26 januari, 12:07

Noordzeelanden willen gezamenlijke windmolenparken bouwen

26 januari, 10:27
Robert MuisRedacteur
ATAG Nederland
KUBUS | Specialist in Archicad
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Caparol
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
ROCKWOOL B.V.
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
AXOR + hansgrohe
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2026 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan