Projecten
Producten
Bedrijven
Vacatures
Agenda
Awards
Podcasts
more_horiz
Videos
Magazine
Thema's
Favorieten
Profiel
Uitloggen
Abonneer je nu op onze nieuwsbrieven!
Abonneren
Nee, bedankt
Ja, denk met me mee rond de
materialisering van mijn project
Het tuinpaviljoen van Museum Boijmans van Beuningen
Copyright: BiermanHenket
Het tuinpaviljoen van Museum Boijmans van Beuningen
Copyright: BiermanHenket
Het tuinpaviljoen van Museum Boijmans van Beuningen
Copyright: BiermanHenket
Hubert-Jan Henket komt in actie tegen sloop tuinpaviljoen Boijmans
3 december 2021, 9:35
Architect Hubert-Jan Henket komt in actie tegen de geplande sloop van het door hem ontworpen tuinpaviljoen van Museum Boijmans van Beuningen. Dinsdag spreekt hij de gemeenteraadscommissie toe die de raadsvergadering voorbereidt waarin
het definitieve renovatieplan
van het Rotterdamse stadsbestuur en het museum wordt besproken.
Volgens dit plan wordt het uit 1991 stammende ‘Henket-paviljoen’ (de officiële naam luidt het Van Beuningen-De Vriese Paviljoen) gesloopt. Met de sloop van het tuinpaviljoen, waarin expositieruimte maar ook het museumrestaurant heeft gezetenn, worden volgens het Rotterdamse college en Boijmans ‘de monumentale kwaliteit en ruimtelijke relatie van de museumtuin en het bouwdeel Van der Steur conform ambitie […] gemaximaliseerd’.
Voor dit argument zegt de 81-jarige Henket geen onderbouwing te hebben ontvangen van Mecanoo (architect van de renovatie) en het museum, evenals voor het argument dat het paviljoen niet ‘bruikbaar te maken’ is. Henket accepteert daarom de voorgenomen sloop van het paviljoen niet en komt voor het eerst publiekelijk in actie tegen dit plan.
In onderstaande brief aan de Rotterdamse gemeenteraad gaat Henket onder meer in op de bruikbaarheid van het paviljoen en diens cultuurhistorische waarde. Dinsdagavond in de commissievergadering zal de architect deze punten nader toelichten, meldt hij.
Robbrecht en Daem
Behalve het Henket-paviljoen wordt volgens het definitieve renovatieplan ook de uitbreiding door Robbrecht en Daem (2003) aan de straatzijde van het Museumpark gesloopt. Dit bureau heeft eerder dit jaar al juridische stappen aangekondigd tegen de geplande sloop van dit bouwdeel. Henket zegt tegen Architectenweb nog niet aan te kunnen geven of hij deze weg ook wil bewandelen.
“Nee, dat kan ik niet, want ik vind dat ik tot het laatst haalbare moment in alle redelijkheid tot een oplossing moet kunnen komen. Ik geloof meer in discussie en argument dan in dreigen. We zien hoe het loopt. Tot nu toe vertrouw ik nog steeds op de rede. Ik ben niet voor niks een rationalist.”
Hubert-Jan Henket spreekt aanstaande dinsdag om 20:00 uur tijdens de vergadering van de gemeenteraadscommissie MPOF. De gemeenteraadsvergadering over het renovatieplan vindt plaats op donderdag 16 december. Onderstaand het grootste deel van de brief die Henket woensdag aan de Rotterdamse raad heeft gestuurd.
Geachte leden van de gemeenteraad,
Van de projectdirecteur Renovatie Museum Boijmans van Beuningen Pieter Dijckmeester, ontvingen wij gisteren het bericht dat het college van B. en W. aan U voorstelt om het van Beuningen-de Vriese Paviljoen (door de gemeente aangeduid als het Henket paviljoen) te slopen. De argumenten die aan U gepresenteerd worden zijn, dat het paviljoen niet bruikbaar te maken is en de wens om het gebouw van de architect van der Steur weer in zijn oorspronkelijke staat te brengen.
Tot nu toe heb ik mij in het publieke domein stilgehouden om het Museum en de architect Mecanoo de gelegenheid te geven een en ander in alle objectiviteit goed te kunnen onderbouwen. Niettegenstaande toezegging van de projectleiding, heb ik geen onderbouwing van beide argumenten mogen ontvangen. Daarom wil ik U bij deze meedelen dat ik -als architect van het van Beuningen-de Vriese paviljoen– dat ik sloop niet zal accepteren.
Mijn argumenten hiervoor zijn:
1. Bruikbaarheid
In mijn brief aan de heer Dijckmeester d.d. 1 december 2020, heb ik antwoord gegeven op de bezwaren tegen de bruikbaarheid van het paviljoen , zie bijlage.
Het betrof aspecten als daglicht, ongeschikt klimaat e.d.
Het paviljoen is specifiek ontworpen als tentoonstellingsruimte voor de collectie van Hendrik Jan van Beuningen in het souterrain en een daglichtzaal voor wisseltentoonstellingen op de begane grond. De vertegenwoordigers van de opdrachtgever destijds, Hendrik Jan van Beuningen en de toenmalige directeur van het museum Wim Crouwel- een kritische functionalist bij uitstek- waren uitermate te spreken over het gebruik.
Tijdens het directeurschap van Chris Dercon heeft het paviljoen vervolgens als restaurant naar tevredenheid gefunctioneerd, gebruikmakend van de prachtige kijk op de tuin.
2. Cultuurhistorische waarde van het paviljoen
Het is niet aan mij om te oordelen over de cultuur-historische waarde van ons eigen werk. Wel kan ik verwijzen naar de lovende reacties in de negentiger jaren van de internationale en nationale pers. Het paviljoen stond onder andere op de cover van the Architectural Review (toen het meest gerenomeerde internationale architectuurtijdschrift) en van de Architect.
Het paviljoen werd genomineerd voor de European Mies van der Rohe Architecture Award 1992. Het gold als een van de argumenten voor de toekenning aan mij van de Prins Bernhard Cultuurfonds prijs voor bouwkunst in 1999 en voor de toekenning van Kubus van de Bond van Nederlandse Architecten in 2004.
Ook de cultuurhistorische verkenning d.d. 17-06-2019 van van Meijel en Bouma en het rapport Buitenruimte, Historisch-ruimtelijk analyse en Waardering van van Meijel en Bet uit 2020, spreken van een groot cultuurhistorisch belang en adviseren de ruimtelijke relatie tussen het van der Steur gebouw, het paviljoen en de tuin te respecteren en te behouden.
Ook uit eerdere reacties aan het adres van het college van B en W, van de Commissie Welstand en Monumenten Rotterdam (d.d. 20 april 2021), de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed (d.d. 6 mei 2021) en van Het Cuypers Genootschap (d.d.20 juli 2021) , blijkt gelijksoortige waardering.
3. Duurzaamheid
Gegeven het feit dat hergebruik altijd beter is dan nieuwbouw- i.v.m. de reeds opgeslagen CO₂ in het bestaande- en het gegeven van ruimte behoefte in combinatie met uw budgettaire perikelen is het moeilijk te begrijpen, dat in deze tijd, eertijds goed functionerende bouwdelen zouden worden gesloopt. Koester wat U hebt en denk circulair.
De mogelijkheden voor herbestemming, binnen de context van het vernieuwde museum, zijn legio. Wij zijn ten alle tijden bereid om met de projectleiding te zoeken naar de beste mogelijkheden voor toekomstbestendig gebruik.
Trefwoorden
boijmans
robbrecht en daem
museum boijmans van beuningen
paviljoen
hubert-jan henket
Best gelezen
1
Bouw van twee woontorens De Havenmeesters in Den Haag gestart
vrijdag, 3 april
2
Circulaire renovatie Paleis van Justitie in Den Haag: ‘Hier worden bakens verzet’
donderdag, 2 april
3
Voormalige verffabriek in Overschie omgevormd tot buurt met 125 woningen
woensdag, 1 april
4
Vernieuwde raadszaal stadhuis Amsterdam officieel in gebruik genomen
woensdag, 1 april
5
Máxima heropent vernieuwde boulevard van Scheveningen
vrijdag, 3 april
Gerelateerde nieuwsberichten
Rotterdam onderzoekt mogelijke fraude bij renovatie Boijmans en De Doelen
8 december 2023
Debat: hoe moet het verder met renovatie Boijmans Van Beuningen?
20 juni 2023
Boijmans weer even open tijdens Rotterdam Architectuur Maand
11 april 2024
Burgers Rotterdam: museum Boijmans moet hoe dan ook open in 2025
15 november 2023
Nieuw ontwerp gepresenteerd voor verbouwing Museum Boijmans Van Beuningen
28 juni 2024
IABR, ACAN NL en Academie van Bouwkunst Amsterdam worden partner van HouseEurope!
18 februari 2025
Boek plaatst sloop en bescherming in Amsterdam in historisch perspectief
17 oktober 2024
Rotterdam pauzeert ontwerpproces renovatie Museum Boijmans
6 april 2023
Verwijderen 400 ton asbest uit Boijmans zo goed als klaar
8 juni 2022
Sjarel Ex vertrekt als directeur Museum Boijmans van Beuningen
13 mei 2022
Verbouwing Boijmans van Beuningen wordt soberder dan geambieerd
1 december 2021
Depot Boijmans Van Beuningen opent deuren voor publiek
2 november 2021
Rotterdam wil renovatie Boijmans verbinden aan kwaliteitsimpuls Museumpark
27 mei 2021
Mecanoo presenteert ontwerpvisie verbouwing Boijmans van Beuningen
5 juni 2020
Boijmans kiest Mecanoo voor renovatie museum
21 februari 2020
Rotterdam: bijdragen voor renovatie Boijmans blijven uit
6 februari 2020
Het Timmermansoog: Boijmans
14 januari 2020
35 miljoen voor twaalf 'iconische' monumenten
21 mei 2019
Raad Rotterdam akkoord met verbouwing Boijmans
21 december 2018
Audio: debat renovatie Boijmans van Beuningen
30 november 2018
Oud-Rijksbouwmeester Patijn: slecht management bij verbouwing Boijmans
20 november 2018
Video: renovatie en verbouwing Museum Boijmans
2 november 2018
Gerenoveerd Boijmans wil zich meten met de wereldtop
1 november 2018
Rotterdam onderzoekt mogelijke fraude bij renovatie Boijmans en De Doelen
8 december 2023
Debat: hoe moet het verder met renovatie Boijmans Van Beuningen?
20 juni 2023
Boijmans weer even open tijdens Rotterdam Architectuur Maand
11 april 2024
Burgers Rotterdam: museum Boijmans moet hoe dan ook open in 2025
15 november 2023
Nieuw ontwerp gepresenteerd voor verbouwing Museum Boijmans Van Beuningen
28 juni 2024
IABR, ACAN NL en Academie van Bouwkunst Amsterdam worden partner van HouseEurope!
18 februari 2025
Boek plaatst sloop en bescherming in Amsterdam in historisch perspectief
17 oktober 2024
Rotterdam pauzeert ontwerpproces renovatie Museum Boijmans
6 april 2023
Verwijderen 400 ton asbest uit Boijmans zo goed als klaar
8 juni 2022
Sjarel Ex vertrekt als directeur Museum Boijmans van Beuningen
13 mei 2022
Verbouwing Boijmans van Beuningen wordt soberder dan geambieerd
1 december 2021
Depot Boijmans Van Beuningen opent deuren voor publiek
2 november 2021
Rotterdam wil renovatie Boijmans verbinden aan kwaliteitsimpuls Museumpark
27 mei 2021
Mecanoo presenteert ontwerpvisie verbouwing Boijmans van Beuningen
5 juni 2020
Boijmans kiest Mecanoo voor renovatie museum
21 februari 2020
Rotterdam: bijdragen voor renovatie Boijmans blijven uit
6 februari 2020
Het Timmermansoog: Boijmans
14 januari 2020
35 miljoen voor twaalf 'iconische' monumenten
21 mei 2019
Raad Rotterdam akkoord met verbouwing Boijmans
21 december 2018
Audio: debat renovatie Boijmans van Beuningen
30 november 2018
Oud-Rijksbouwmeester Patijn: slecht management bij verbouwing Boijmans
20 november 2018
Video: renovatie en verbouwing Museum Boijmans
2 november 2018
Gerenoveerd Boijmans wil zich meten met de wereldtop
1 november 2018
Toon alles
Andere nieuwsberichten
MIX architectuur ontwerpt woningen rond 'erf' langs de Spiegelwaal
1 uur geleden
Naar verwachting wordt rond de zomer gestart met de bouw van negentien woningen binnen het project Benedenerf in Nijmegen. De door MIX architectuur ontworpen woningen komen op een woonveld langs de Spiegelwaal, naast fort Beneden Lent.
Bouw van twee woontorens De Havenmeesters in Den Haag gestart
3 april, 4:35
De bouw van het Haagse project De Havenmeesters is gestart. In de twee woontorens, ontworpen door Kampman Architecten zullen 242 betaalbare woningen gerealiseerd worden.
Studio AAAN zoekt met Hillehuis aansluiting bij architectuur Beijerlandselaan
3 april, 3:52
Naar verwachting wordt na de bouwvak gestart met de bouw van het Hillehuis in Rotterdam-Zuid. Het gebouw aan de Beijerlandselaan in de wijk Hillesluis bestaat uit vijftien appartementen boven een commerciële plint.
Máxima heropent vernieuwde boulevard van Scheveningen
3 april, 1:51
Donderdag heeft koningin Máxima de vernieuwde boulevard van Scheveningen officieel geopend. In de afgelopen twee jaar is het laatste deel van de vernieuwing, die van de Middenboulevard, uitgevoerd.
Kabinet trekt enkele miljarden uit voor nieuw windpark op zee
3 uur geleden
Vanaf 2032 moet het windpark één gigawatt stroom gaan leveren, genoeg voor ongeveer een miljoen huishoudens.
Aurélie Hachez en Job Floris in gesprek over verschil maken door details
3 april, 2:46
Kunnen details het verschil maken in een steeds eenvormige architectuur in Europa?
Organisaties bepleiten kortere procedures aanpak vol stroomnet
3 april, 11:22
Onder meer Aedes en Neprom omarmen de wens van de coalitie om met een crisiswet de problemen met het overvolle stroomnet aan te pakken.
Investeerders verschaffen Vesteda lucht met pakket maatregelen
3 april, 9:27
De grootste commerciële woningbelegger van Nederland staat onder grote financiële druk
Overijsselse politiek steunt opzetten warmtebedrijf met Drenthe
2 april, 1:40
Volgens het concept-businessplan is daar tot 2050 bijna zes miljard euro voor nodig.
TNO maakt eerste dakpannen met zonnecellen van perovskiet
2 april, 10:24
Perovskiet is niet alleen licht en flexibel, maar ook op veel plekken te winnen.
Ga naar het nieuws-archief
Ronnie Weessies
Redacteur
0
0
0
0
Voor een optimale gebruikservaring plaatst Architectenweb functionele cookies. Wat de verschillende cookies precies doen leggen we uit in een
overzicht
. Cookies van social media kun je optioneel
aanzetten
.
Akkoord
Instellingen
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan
Feedback
Feedback
Wij horen graag jouw feedback. Laat je reactie achter en eventueel jouw e-mail adres.
Reactie
Verstuur