Copyright: Koen van Velsen architecten
Copyright: Koen van Velsen architecten | Beauty and the Bit
Copyright: Koen van Velsen architecten | Beauty and the Bit
Copyright: Koen van Velsen architecten
Buitenruimtes
Copyright: Koen van Velsen architecten
Binnentuin
Copyright: Koen van Velsen architecten

Ontwerpmanifestatie Bouw Anders: Platinalaan

16 september 2022, 14:41
In het kader van de ontwerpmanifestatie Bouw Anders is in Groningen momenteel een expositie te zien met achttien plannen van architecten voor woningbouwlocaties in de stad. In een serie licht Architectenweb enkele plannen uit. In deel 2 een studie naar de Titanium- en Platinaflat aan de Platinalaan in de naoorlogse wijk Vinkhuizen door Koen van Velsen architecten (KvVa).

Het bureau verrichte de studie in opdracht van woningcorporatie Patrimonium. Directe aanleiding vormt de toekomstige aansluiting van de woningen op het duurzame warmtenetwerk Warmtestad en de benodigde verduurzaming van de bestaande gebouwen. KvVa heeft de studie eveneens aangegrepen om de gebouwen en woonomgeving integraal te verbeteren.

Het bureau gebruikte de voor de wijk kenmerkende blinde kopgevels als thema. “Verduurzaming vraagt vaak om aanpassingen aan deze gevels. Door hier op wijkniveau strategisch mee om te gaan ontstaat de mogelijkheid om de samenhang en herkenbaarheid van de wijk te verbeteren. Daarnaast ontdekten we de originele opzet en alle veranderingen in de wijk, het winkelcentrum en het plangebied. Uit waardering voor de oorspronkelijke opzet stellen we voor om de bomenrij rondom het centrumgebied terug te brengen”, aldus KvVa.

Gemeenschappelijke tuin
Daarnaast staat het idee van het bouwblok met een groene binnenruimte centraal in het ontwerp. De gemeenschappelijke tuin wordt een kwalitatief onderdeel van de woonomgeving voor bewoners en buurt, als plek voor ontmoeting en ontspanning. “Verschillende vruchten- en notenbomen zorgen voor kleur en een afwisselend beeld door het jaar heen. Verschillende lagen inheemse beplanting en kruidenmengsels ten behoeve van insecten en andere dieren verhogen de biodiversiteit”, laat KvVa weten.

Het ontwerp van de buitenruimte geeft een kader waar in samenspraak met de bewoners verdere invulling aan zal worden gegeven. Hierbij kan gedacht worden aan plekken om te tuinieren, te sporten, en rustig te kunnen verblijven. Ook maakt de buurthuiskamer deel uit van het ontwerp.

Verbetering van het wooncomfort
De woningen worden onder meer beter geïsoleerd en geventileerd. Daarnaast speelt verbetering van het wooncomfort een belangrijk onderdeel van het ontwerp. De bestaande glazenwasbalkons worden toegankelijk gemaakt en daarmee onderdeel van de woning. Bovendien krijgt elke woning zo een eigen buitenruimte.

“De balustrades zijn zo ontworpen dat ze kunnen dienen als vensterbank en zo plek kunnen bieden aan planten en bloemen. Daarnaast stellen we voor om de woningen op de begane grond direct toegang te geven tot de tuin, ook op de plekken waar zich nu bergingen en dichte gevels bevinden. Dit zorgt voor een betere relatie tussen binnen en buiten en voor meer leven in de tuin”, meldt het bureau.

Nieuwbouw
In het ontwerp wordt ook nieuwbouw met andere woningtypen toegevoegd aan het plangebied. Grotere maisonnettewoningen in de plint moeten zorgen voor een levendige plint, terwijl in de materialisatie en detaillering wordt gezocht naar aansluiting met de bestaande bebouwing. De ritmiek, gevelbanden en horizontale en verticale repetitie vormen de inspiratie voor de aanpassingen en toevoegingen aan het plangebied, zo besluit KvVa.

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Amsterdam schrijft architectenprijsvraag uit voor nieuwbouw theater De Meervaart

Gisteren, 16:45

Barcode Architects presenteert opgeleverd stadskantoor van Dresden

Gisteren, 14:53

MIX architectuur en MAAK space ontwerpen landschappelijk woonveld in Leidschendam

Gisteren, 13:45

Nieuwbouw Algemeen Ziekenhuis Diest in gebruik genomen

Gisteren, 11:55

Gelderland steekt ruim 27 miljoen in versnelling woningbouw

Gisteren, 15:40

Invoering hogere stikstofgrens op 1 januari nog zeer onzeker

Gisteren, 12:44

Noord-Holland ziet woningbouw toenemen, maar tempo moet omhoog

Gisteren, 09:09

Staten Utrecht verdeeld over plan voor verbouwing provinciehuis

4 december, 1:15

‘Ambtenaren zeer ontevreden over privatisering bouwtoezicht’

4 december, 10:00

Wang Shu en Lu Wenyu worden curator Architectuurbiënnale van Venetië in 2027

3 december, 2:52
Ronnie WeessiesRedacteur
ATAG Nederland
KUBUS | Specialist in BIM-software
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
Knauf Insulation
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
AXOR + hansgrohe
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2025 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan