Copyright: Element visualizations
Copyright: Element visualizations
Copyright: Element visualizations
Copyright: Element visualizations
Copyright: Element visualizations
Copyright: Element visualizations
Copyright: Element visualizations
Copyright: Element visualizations
Copyright: Element visualizations
Copyright: Hootsmans

Consortium met Hootsmans ontwerpt nieuwe gevangenis van Antwerpen

19 augustus 2021, 14:16
Een consortium met Hootsmans architectuurbureau gaat de nieuwe gevangenis van Antwerpen ontwerpen en bouwen. Het complex bij een bedrijventerrein in Petroleum Zuid vervangt de gevangenis in het centrum van de stad. In het ontwerp staat het scheppen van voorwaarden voor een humane detentie centraal.

De naam van het consortium, Hortus Conclusus, verwijst naar het concept van de gevangenis. Een hortus conclusus is een omsloten binnentuin die een veilige en groene oase vorm, afgeschermd van de oncontroleerbare buitenwereld. Voor de nieuwe gevangenis wordt het concept ‘ommuurde tuin’ omgedraaid naar ‘omtuinde muur’, opdat het geen instituut wordt dat zich afsluit van de buitenwereld, maar de buitenwereld juist naar binnen haalt.

Dat vertaalt zich in een complex dat als het ware is ontworpen als een deel van de stad, met pleinen, straten en veel groen. De gedetineerden wandelen door de buitenlucht van activiteit naar activiteit, waardoor de buitenruimte ook echt onderdeel van het dagelijks leven wordt, in plaats van vooral een decoratieve achtergrond, verklaart Hootsmans. Het terrein van het verblijfsgedeelte wordt vier meter verhoogd ten opzichte van het maaiveld, zodat de muur minder prominent aanwezig is voor de gedetineerden.

Het ontwerp is afgestemd op het beeldkwaliteitsplan van het duurzame bedrijventerrein Blue Gate Antwerp. Een reeks van uitgesproken en specifieke landschappelijke en architectonische elementen wordt in stroken van oost naar west over het terrein verdeeld. Hierdoor ontstaat in deze richting een atmosfeer van rust en continuïteit, aldus Hootsmans.

Natuurlijk daglicht
Qua duurzaamheid wordt minimaal het BREAAM-label Very Good nagestreefd. Er zal maximaal gebruik worden gemaakt van natuurlijk daglicht, onder meer dankzij de oriëntatie en de vorm van de gebouwen en de grootte van de raamopeningen. De ecologische voetafdruk wordt beperkt door functioneel en compact te bouwen tussen groenzones.

Wandelpaden worden omzoomd door bomen, er komt een voortuin met rijke begroeiing en daken worden voorzien van daktuinen en extensieve groendaken. Zo ontstaat een groot aaneengesloten groengebied, dat niet alleen prettig is voor de gedetineerden maar ook verkoeling biedt bij hitte en extra leefgebied vormt voor de aanwezige vogels.

In eerste instantie zal de gevangenis worden aangesloten op het warmtenet van Blue Gate, later krijgt het complex aansluiting op het warmtenet van de gehele stad.

Begin 2025 klaar
Naar verwachting start de bouw van de gevangenis in de tweede helft van volgend jaar. Begin 2025 moet het 40.000 vierkante meter grote complex klaar zijn. Er is plek voor 440 gedetineerden.

Consortium Hortus Conclusus bestaat verder uit ARCH & TECO Architecture and Planning, Bureau Bas Smets en Ingenium (ontwerp), Jan de Nul en EEG (bouw en onderhoud), Envisan (sanering van het terrein) en Facilicom Facility Solutions (onderhoud). De DBFM-opdracht is aanbesteed door de Vlaamse Regie der Gebouwen.

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Groen licht voor nieuwbouw Theater Lampegiet in Veenendaal

23 januari, 3:29

CRa doet toekomstig kabinet twaalf aanbevelingen over woningcrisis

23 januari, 2:14

Voorlopig ontwerp van KRFT voor kindcentrum in Uithoorn gepresenteerd

23 januari, 1:20

Plegt-Vos realiseert legeringsgebouwen met duizend bedden voor Defensie

23 januari, 10:49

Tijdschrift Forum trapt nieuwe reeks af met nummer over ongelijkheid

23 januari, 4:13

AFFR toont film over Irakese stad Mosul nogmaals

23 januari, 11:53

Komende twee jaar vierduizend nieuwe sociale huurwoningen in Rotterdam

23 januari, 9:34

PBL: nieuwe natuur nodig, combinatie met landbouw niet genoeg

22 januari, 3:01

OVV: Nederland onvoldoende voorbereid op gevolgen extreme regen

22 januari, 10:32

Recordstroomverbruik China door elektrisch rijden en datacenters

22 januari, 9:08
Ronnie WeessiesRedacteur
ATAG Nederland
KUBUS | Specialist in Archicad
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Caparol
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
ROCKWOOL B.V.
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
AXOR + hansgrohe
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2026 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan