Projecten
Producten
Bedrijven
Vacatures
Agenda
Awards
Podcasts
more_horiz
Videos
Magazine
Thema's
Favorieten
Profiel
Uitloggen
Copyright: BasePhotography
Copyright: BasePhotography
Copyright: BasePhotography
Copyright: BasePhotography
Copyright: BasePhotography
Copyright: BasePhotography
Copyright: BasePhotography
Copyright: BasePhotography
Copyright: BasePhotography
Copyright: BasePhotography
Sportaccommodatie voor gezond bewegen en gezonde voetafdruk
15 april 2019, 14:15
Korfbal Vereniging Wageningen heeft sinds enige tijd een nieuw duurzaam onderkomen.
Lichtstad Architecten
heeft een sportaccommodatie ontworpen die uitdrukt dat het niet alleen om gezond sporten maar ook om een gezonde ecologische voetafdruk gaat, met ‘circulair’ en ‘vol-elektrisch’ als uitgangspunten.
De goed presterende KV Wageningen wilde voorzieningen die de sportieve ambities van de club zouden ondersteunen. De gemeente Wageningen gaf Lichtstad Architecten opdracht om een nieuwe sportaccommodatie te ontwerpen, die in samenwerking met Rotsbouw en Breman Installatiegroep is gerealiseerd.
De accommodatie, gesitueerd aan de westrand van de gemeente, is geschikt voor verschillende binnen- en buitensporten. Ze bestaat uit een sporthal en aangrenzende sportvelden. In de avond en in het weekeinde is de accommodatie het domein van de KV Wageningen; doordeweeks is het overdag in gebruik voor bewegingsonderwijs.
Luifel met draaibare lamellen
De sporthal bestaat een functionele en representatieve ‘stalen doos’ op een natuurlijke plint. Met het oog op een gesloten grondbalans is alle afgegraven grond teruggebracht in de plint, in de vorm van een groen talud. Dit draagt bovendien bij aan de verschaling van de bouwmassa, aldus Lichtstad Architecten.
Een grote luifel draagt bij aan de uitstraling van het gebouw. Hij strekt zich uit van de entree tot het terras aan de zuidzijde van het gebouw. Hier geeft de luifel beschutting aan het publiek, dat vanaf het terras goed zicht heeft op de sportvelden.
Over de volledige breedte van het gebouw zijn verticale draaibare lamellen in de luifel geïntegreerd. De lamellen hebben een driehoekige doorsnede, waarbij elk vlak een andere functie heeft. Een vlak is gevuld met PV-panelen, een met informatiepanelen en een met panelen die fijnstof opnemen, legt het architectenbureau uit.
De lamellen zijn zo ontworpen dat de vlakken indien gewenst kunnen worden vervangen door nieuwe accessoires of informatiepanelen, aldus Lichtstad Architecten. De vlakken kunnen bijvoorbeeld ook worden gevuld met leds (voor foto- of videobeelden) of met beplanting voor een groene wand.
Hergebruik en ruwbouw
Lichtstad Architecten heeft ‘circulariteit’ als een van de uitgangspunten bij het ontwerp genomen. Dat heeft bijvoorbeeld geresulteerd in tribunes, kozijnen, deuren en houten lambrisering die het resultaat zijn van hergebruik. Afvalproducten zijn daartoe als grondstof gebruikt en kunnen te zijner tijd opnieuw worden hergebruikt, volgens de architecten.
Het grootste deel van de staalconstructie in de sporthal is onbehandeld. Deze delen staan bloot aan klimatologische omstandigheden en eroderen in zekere mate. Het toepassen van ‘kale’ producten die uit enkele grondstoffen bestaan, vertaalt zich in een beeld waarmee het architectenbureau de identiteit van sporthal als ‘duurzaam’ versterkt.
In de detaillering heeft het bureau veel aandacht besteed een de verschijning van de ruwbouw-onderdelen. Volgens Lichtstad Architecten laat het resultaat ook zien dat “door het aandachtig detailleren van ruwbouwelementen het toevoegen van afwerking overbodig is.” Vanuit duurzaamheidsoverwegingen bezien heeft het intact laten van de ruwbouw als voordeel dat de componenten makkelijker zijn te scheiden.
Indeling
De sportaccommodatie bestaat uit zes hoofdfuncties. Binnen- en buitensporten kunnen onafhankelijk van elkaar worden bedreven. De accommodatie kent daartoe afzonderlijke entrees. De hoofdentree geeft toegang tot de centrale hal en de algemene ruimten.
Via de centrale hal bereiken de bezoekers de horeca, de faciliteiten voor binnensporten en die voor buitensporten. Ook binnen zijn deze toegangen afzonderlijk te gebruiken en af te sluiten. Alle functies zijn compact georganiseerd, zodat een zuiver bouwvolume ontstaat, aldus Lichtstad Architecten.
Algemene functies bevinden zich in de plint. Horeca ligt in het centrum van het gebouw op de verdieping, met aan de ene zijde de sportvloer en nevenfuncties, aan de andere zijde het terras met zicht over de velden.
Zijaanzicht uit Wageningen was bij het project betrokken als landschapsarchitect.
Trefwoorden
sporthal
sportaccommodatie
lichtstad architecten
sport
zijaanzicht
wageningen
Best gelezen
1
Woongebouwen door VdpArchitecten vormen nieuwe 'voorkant' Groningse Oosterparkwijk
vrijdag, 17 oktober
2
Gedetailleerde 3D-geprinte maquette toont ruimtelijke ontwikkeling Amsterdam
vrijdag, 17 oktober
3
Buikslotermeerplein in Amsterdam-Noord krijgt zeventig meter hoge woontoren
woensdag, 22 oktober
4
Nieuw woongebouw op plek befaamde elektronicazaak Rotterdam-Noord
maandag, 20 oktober
5
De Louise van De Zwarte Hond combineert sociale woningbouw met kwaliteit en duurzaamheid
maandag, 20 oktober
Gerelateerde nieuwsberichten
Nieuwe sportaccommodatie met duurzaam karakter
12 juli 2017
Vakantiewoning met niveaus van uitzicht
4 april 2016
Sporthal Bredius in Muiden gerealiseerd met circulaire visie
20 juli 2023
Laboratorium Brightlabs in Villa Flora geopend
29 februari 2016
Gebouw met sheddaken fungeert als hart van vernieuwd sportpark
23 augustus 2024
Sportcentrum Europapark open voor publiek
14 november 2018
AGS Architects ontwerpt duurzaam sportgebouw met dynamische lijnen
7 november 2018
Trainingscomplex Feyenoord straalt dynamiek uit
31 oktober 2018
Sport- en cultuurgebouw X van de TU Delft geopend
26 september 2018
Park en sportaccommodatie slechten barrière A4
14 december 2016
Slangen+Koenis ontwerpt twee meerlaagse sportcomplexen voor Leiden
6 augustus 2020
Gemeenteraad Wageningen akkoord met stedenbouwkundig plan Duivendaal
30 januari 2024
Wageningen UR bouwt nieuw bedrijfsverzamelgebouw
31 mei 2019
Streep door drie bestemmingsplannen door stikstofuitspraak
14 augustus 2019
Bedrijfsverzamelgebouw Plus Ultra II opgeleverd
25 mei 2020
Lichtstad Architecten ontwerpt circulaire sporthal in Muiden
13 januari 2021
Nieuwe sportaccommodatie met duurzaam karakter
12 juli 2017
Vakantiewoning met niveaus van uitzicht
4 april 2016
Sporthal Bredius in Muiden gerealiseerd met circulaire visie
20 juli 2023
Laboratorium Brightlabs in Villa Flora geopend
29 februari 2016
Gebouw met sheddaken fungeert als hart van vernieuwd sportpark
23 augustus 2024
Sportcentrum Europapark open voor publiek
14 november 2018
AGS Architects ontwerpt duurzaam sportgebouw met dynamische lijnen
7 november 2018
Trainingscomplex Feyenoord straalt dynamiek uit
31 oktober 2018
Sport- en cultuurgebouw X van de TU Delft geopend
26 september 2018
Park en sportaccommodatie slechten barrière A4
14 december 2016
Slangen+Koenis ontwerpt twee meerlaagse sportcomplexen voor Leiden
6 augustus 2020
Gemeenteraad Wageningen akkoord met stedenbouwkundig plan Duivendaal
30 januari 2024
Wageningen UR bouwt nieuw bedrijfsverzamelgebouw
31 mei 2019
Streep door drie bestemmingsplannen door stikstofuitspraak
14 augustus 2019
Bedrijfsverzamelgebouw Plus Ultra II opgeleverd
25 mei 2020
Lichtstad Architecten ontwerpt circulaire sporthal in Muiden
13 januari 2021
Toon alles
Andere nieuwsberichten
Schimmelstraat Amsterdam loopt niet langer dood dankzij woongebouw voor 55-plussers
1 uur geleden
Aan de Tweede Kostverlorenkade in Amsterdam-West is deze zomer een appartementengebouw voor 55-plussers opgeleverd. Het gebouw met 38 sociale huurwoningen is in opdracht van Rochdale ontworpen door INBO.
Vormingsjaren van het Nieuwe Bouwen centraal in boek
3 uur geleden
Bij uitgeverij Wbooks is een boek verschenen over wat je de vormingsjaren van Het Nieuwe Bouwen kunt noemen. Centraal staat de periode 1910-1940, toen architecen als J.J.P. Oud en jan Duiker op zoek gingen naar een nieuwe architectuur.
Suikerbrug in Veurne voert gebruikers over hellingbanen langs werelderfgoed
Vandaag, 11:56
In het West-Vlaamse Veurne is onlangs de door ZJA Architects & Engineers ontworpen Suikerbrug geopend. De gebruikers fietsen of wandelen er over het kanaal door tussen de boomtoppen en langs Unesco Werelderfgoed.
Buikslotermeerplein in Amsterdam-Noord krijgt zeventig meter hoge woontoren
Vandaag, 10:57
VORM, VMX Architects en Arup hebben een tender gewonnen voor een zeventig hoge woontoren aan het Buikslotermeerplein in Amsterdam-Noord. Hartje Noord bestaat uit 114 woningen van elk zestig vierkante meter, met flexibele plattegronden.
Provincies zetten in op natuurherstel tegen stikstofimpasse
Vandaag, 13:27
In 2030 moet zeventig procent van die natuurgebieden op orde zijn, vijf jaar later moet dat voor negentig procent gelden.
Renovatie Prinsenhof Delft kost negen miljoen meer dan eerder begroot
Vandaag, 09:33
Dat komt onder meer doordat bouwmaterialen en energie duurder zijn geworden en door ‘schaarste aan gespecialiseerd vakmanschap’, meldt de gemeente.
Oproep aan nieuw kabinet: maak topprioriteit van schoon water
Gisteren, 12:26
De Unie van Waterschappen vindt dat het volgende kabinet hiervoor moet zorgen om de Europese doelen voor schoon en gezond water te halen.
Zuid-Holland draagt elf locaties Groene Hart aan voor windturbines
Gisteren, 10:45
Uit een verkennend onderzoek bleek al dat in het open polderlandschap ruimte is voor maximaal 67 turbines van 240 meter.
Advocaten waarschuwen voor beperken bezwaar bij bouw
20 oktober, 11:54
Het inperken van de mogelijkheden om in bezwaar te gaan tegen bouwplannen is een risico voor de rechtsstaat, stelt de Nederlandse orde van advocaten.
Controle na asbestsanering schiet in derde van gevallen tekort
20 oktober, 9:31
Daardoor worden gebouwen schoon verklaard terwijl er nog asbestresten aanwezig zijn, waarschuwt de Arbeidsinspectie.
Ga naar het nieuws-archief
Robert Muis
Redacteur
0
0
0
0
Voor een optimale gebruikservaring plaatst Architectenweb functionele cookies. Wat de verschillende cookies precies doen leggen we uit in een
overzicht
. Cookies van social media kun je optioneel
aanzetten
.
Akkoord
Instellingen
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan
Feedback
Feedback
Wij horen graag jouw feedback. Laat je reactie achter en eventueel jouw e-mail adres.
Reactie
Verstuur