Projecten
Producten
Bedrijven
Vacatures
Agenda
Awards
Podcasts
more_horiz
Videos
Magazine
Thema's
Favorieten
Profiel
Uitloggen
Abonneer je nu op onze nieuwsbrieven!
Abonneren
Nee, bedankt
Ja, denk met me mee rond de
materialisering van mijn project
Copyright: Torben Petersen
Copyright: Hufton+Crow
Copyright: Hufton+Crow
Copyright: Hufton+Crow
Copyright: Hufton+Crow
Copyright: Hufton+Crow
Copyright: Hufton+Crow
Copyright: Hufton+Crow
Copyright: Torben Petersen
Copyright: Torben Petersen
Copyright: Torben Petersen
Copyright: Torben Petersen
Copyright: Torben Petersen
Copyright: Hufton+Crow
Copyright: Hufton+Crow
Copyright: Torben Petersen
Copyright: Torben Petersen
Copyright: Hufton+Crow
Copyright: Hufton+Crow
Copyright: Hufton+Crow
Copyright: Architectenweb
Copyright: Architectenweb
Copyright: Architectenweb
Copyright: Architectenweb
Internationaal Strafhof: megasculptuur in Haagse duinen
27 november 2015, 16:26
In januari 2016 opent de nieuwe huisvesting van het
Internationaal Strafhof
in Den Haag zijn deuren voor het publiek. Het bijna driehonderd meter lange gebouw is door
Schmidt Hammer Lassen architects
als een megasculptuur in het Haagse duinlandschap gelegd. Architectenweb kreeg van het ontwerpteam een rondleiding door het gebouw.
Het ontwerp van het Internationaal Strafhof begon volgens projectarchitect Denis Olette van Smidt Hammer Lassen architects met het idee om het Mijendal duingebied, waar het gebouw aan ligt, opnieuw tot aan de stad te laten rijken. Bij de kazerne die voorheen op deze plek stond, waren de duinen op afstand van de stad komen te liggen.
In samenwerking met de Deense landschapsarchitecten van
SLA
heeft Schmidt Hammer Lassen een landschapsontwerp gemaakt waarbij het Internationaal Strafhof ‘omspoelt’ wordt door nieuwe duinen. Rond het entreepaviljoen is dit duinlandschap voor voetgangers en fietsers ook toegankelijk gemaakt.
Door de grote parkeerplaatsen achter en naast het gebouw in delen op te knippen, blijft het beeld van het duinlandschap hier ook overeind. Subtiel in het landschap verwerkte barrières houden dit deel echter wel ontoegankelijk voor het publiek.
Megasculptuur
“De huisvesting voor het Internationaal Strafhof hebben we eigenlijk uit het duinlandschap gesneden”, stelt Olette. Dit effect wordt versterkt door de behandeling van de gevel, die in de woorden van de architect van het gebouw “een enorme sculptuur” maakt.
In zijn ontwerp heeft Schmidt Hammer Lassen ervoor gekozen het contrast op te zoeken met het kleinschalige karakter van de Haagse stadsrand hier. Gezien de oppervlakte van 54.000 vierkante meter lijkt een andere strategie ook niet haalbaar. Maar er speelt ook iets anders en dat is dat het architectenbureau in het ontwerp de belangrijkheid en de waarden van het Internationaal Strafhof wilde uitdragen.
Die belangrijkheid heeft de architect allereerst benadrukt met de schaal van het gebouw. Met zijn uniforme gevel steekt het gebouw zijn maat niet onder stoelen of banken. Het gebouw is bijna driehonderd meter lang en plaatselijk meer dan dertig meter hoog.
De behandeling van de gevel zorgt er ook voor dat de schaal van het gebouw moeilijker leesbaar is. Afhankelijk van het gezichtspunt lijkt het gebouw daardoor soms kleiner dan het is, maar af en toe zeker ook groter.
Stapeling rechtszalen
In de meeste rechtbanken liggen de rechtszalen naast elkaar, wat logistiek zeer efficiënt is. Bij het Internationaal Strafhof heeft Schmidt Hammer Lassen ervoor gekozen de rechtszalen te stapelen in een hoge toren, om dit onderdeel van het programma zo beter zichtbaar te maken en het te benadrukken. Feitelijk te monumentaliseren. Het is mede dankzij dit gebaar dat Schmidt Hammer Lassen in 2010 in de internationale prijsvraag voor het gebouw uit in totaal 171 inzendingen gekozen is.
In de logistiek van de rechtbank, waarbij publiek, rechters, verdachten en getuigen aparte routes volgen is de gestapelde opzet van de rechtszalen helaas wel minder efficiënt. Maar, zo benadrukt het bureau, op deze manier kan iedere rechtszaal wel voorzien worden van daglicht. Hiervoor zijn in de torengevel grote glasvlakken opgenomen.
Voor de gesloten delen van de torengevel heeft Schmidt Hammer Lassen gekozen voor een element dat in alle religies en in alle achtergronden positieve associaties heeft: de natuur. Vanuit brede plantenbakken groeien planten voor de gevel. Nu zijn deze nog klein, maar vanaf komende zomer zal de toren al zeer groen ogen, beloven de landschapsarchitecten van SLA.
Beveiligingsringen
Het Internationaal Strafhof wilde – ondanks het hoge beveiligingsniveau dat het nodig heeft – een zo transparant en benaderbaar mogelijk gebouw. De dubbele beveiligingsring die rond het gebouw ligt is daarom zoveel mogelijk in het duinlandschap weggewerkt. De buitenste ring is een lage voertuigenwering, de binnenste ring een ruim twee meter hoge betonnen muur met een waterpartij erachter.
Binnenin het gebouw zijn allerlei extra maatregelen genomen om getuigen en slachtoffers te beschermen tegen mogelijke aanvallen. Deze verblijven in het gebouw in ruimtes met alleen dakramen, die vervolgens ook nog eens ondoorzichtig zijn gemaakt. De getuigen en slachtoffers, die vaak sterk getraumatiseerd zijn, worden door het strafhof intensief begeleid. Voordat ze de rechtszaal betreden, kunnen ze door spiegelramen de situatie eerst beoordelen. Wanneer ze de zaal niet durven te betreden, kunnen ze hun getuigenis ook achter de schermen afleggen.
Tuinen
De algehele opzet van het gebouw is net zo eenvoudig als de gebouwvolumes doen vermoeden. De transparante begane grond is voor een groot deel publiek toegankelijk en biedt voor de bezoekers aan het gebouw straks een café en een bezoekerscentrum. Ook ligt hier de kantine voor de medewerkers van het strafhof. De eerste verdieping verbindt het gebouw met zichzelf en bevat kantoren, net als de vijf schijven hierboven. In het gebouw werken zo’n 1200 mensen.
Tussen de kantoorschijven en de toren met rechtszalen liggen vier patio’s met tuinen. Tussen de laatste twee kantoorschijven ligt een daktuin. Deze tuinen hebben allemaal een ander thema gekregen, verwijzend naar de continenten waar de landen vandaan komen die het strafhof ondersteunen. Er is een Afrikaanse tuin, een Latijns-Amerikaanse tuin, een Aziatische tuin, een West Europese tuin en een Oost-Europese tuin. In deze tuinen staan kleine torens voor de ventilatie van het gebouw. Deze heeft SLA bekleed met houten latten, hetzelfde materiaal als gebruikt wordt voor de bestrating van de tuinen, zodat ze daarmee een geheel vormen.
Rond het gebouw ligt een waterpartij, waar vanuit de transparante begane grond een kade op uitkomt. Deze waterpartij wordt afgesloten met een ruim twee meter hoge betonnen muur, waar op sommige plekken een abstracte wolkenlucht in is aangebracht. Vanuit het midden van het gebouw maakt een brede brug de oversteek naar het entreegebouw, dat in de betonnen muur is opgenomen.
Goederen voor het gebouw worden via een aparte entree aan de noordzijde van het gebouw binnengebracht. In de kelder loopt over de volledige lente van het gebouw een brede gang van waaruit de goederen over het gebouw worden verdeeld.
(Te) sober interieur
Het interieur van het Internationaal Strafhof is uiterst sober gehouden. Eenvoudige muurvlakken, lichte houten vloeren en een sterke belijning van de plafonds bepalen het beeld. “De rechtspraak hier is een serieuze zaak”, verklaart Olette die keuze. “Bovendien is het een werkomgeving.” Maar op basis van de sterke vormgeving van het exterieur verwacht je binnen toch iets anders.
Het interieurontwerp van bijvoorbeeld de Raad van State in Den Haag laat zien dat een stijlvolle aankleding de serieusheid en belangrijkheid van de rechtspraak niet in de weg hoeft te staan, maar juist kan ondersteunen.
Duurzaamheid
Het Internationaal Strafhof is voorzien van talloze installaties die de duurzaamheid van het gebouw waarborgen. Omdat het gebouw in een waterwingebied ligt, is de WKO niet onder het gebouw maar verderop in de stad aangelegd. Verder is door het hele gebouw ledverlichting met aanwezigheidsdetectie geïnstalleerd en zijn de kantoren voorzien van klimaatvloeren.
Het Internationaal Strafhof is gebouwd door Courtys, een bundeling van de VolkerWessels-ondernemeningen Visser & Smit Bouw en Boele & van Eesteren. Als adviseurs waren Royal Haskoning en Esbersen bij het project betrokken. Brink verzorgde het projectmanagement. De bouw heeft drie jaar in beslag genomen.
Trefwoorden
volker wessels
international criminal court
schmidt hammer lassen
icc
michiel van raaij
sla
internationaal strafhof
Locatie
Best gelezen
1
MVSA Architects en Powerhouse Company ontwerpen dubbele woontoren bij Den Haag Centraal
maandag, 30 maart
2
Jan Knikker vertrekt bij MVRDV
maandag, 30 maart
3
Een goede parkeerhub is een gebouw dat opgaat in het straatbeeld
dinsdag, 31 maart
4
Voormalige verffabriek in Overschie omgevormd tot buurt met 125 woningen
woensdag, 1 april
5
Circulaire renovatie Paleis van Justitie in Den Haag: ‘Hier worden bakens verzet’
donderdag, 2 april
Gerelateerde nieuwsberichten
Eurojust Den Haag (met nieuwe foto’s)
27 november 2017
Europees Geneesmiddelenbureau (EMA) komt naar Amsterdamse Zuidas
20 november 2017
Selectie voor bouw pand EMA alvast gestart
10 oktober 2017
Nieuwbouw Eurojust in Internationale Zone Den Haag geopend
5 oktober 2017
Groot multifunctioneel project in centrum Detroit
28 augustus 2017
Strafhof: celstraf voor verwoesting erfgoed
27 september 2016
Permanente exporuimte in glazen wolk
17 augustus 2016
Hoge Raad: één gebouw, twee werelden
6 april 2016
Hogeschool Utrecht kiest Schmidt Hammer Lassen
30 maart 2016
Shenzhen krijgt 's werelds grootste afvalverwerking
4 februari 2016
Gebouw als lesmateriaal voor natuur en milieu
26 januari 2016
Sleutel Strafhof overgedragen aan gebruiker
13 november 2015
Internationaal Strafhof nadert oplevering
17 juli 2015
Tentoonstelling Deens design in Amsterdam
10 februari 2015
Visies rechtbank van de toekomst gepresenteerd
12 december 2013
Symbolische schop in grond voor ICC
16 april 2013
'Nederland komt ICC financieel tegemoet'
13 november 2012
'Nederland brengt Strafhof in moeilijke positie'
5 november 2012
Contract permanent ICC-gebouw getekend
2 oktober 2012
Strafhof mag op plek Alexanderkazerne komen
28 maart 2012
Strafhof wordt ‘sculptuur in de duinen’
8 maart 2010
Internationaal Strafhof kiest voor Denen
27 november 2009
Internationaal Strafhof geen 'bunker aan zee'
19 november 2008
Drie kanshebbers Internationaal Strafhof
7 november 2008
Selectie Internationaal Strafhof bekend
28 mei 2008
Concours Internationaal Strafhof van start
4 februari 2008
Internationaal Strafhof krijgt nieuw onderkomen
17 december 2007
Internationaal Strafhof bouwt in Den Haag
4 december 2006
Eurojust Den Haag (met nieuwe foto’s)
27 november 2017
Europees Geneesmiddelenbureau (EMA) komt naar Amsterdamse Zuidas
20 november 2017
Selectie voor bouw pand EMA alvast gestart
10 oktober 2017
Nieuwbouw Eurojust in Internationale Zone Den Haag geopend
5 oktober 2017
Groot multifunctioneel project in centrum Detroit
28 augustus 2017
Strafhof: celstraf voor verwoesting erfgoed
27 september 2016
Permanente exporuimte in glazen wolk
17 augustus 2016
Hoge Raad: één gebouw, twee werelden
6 april 2016
Hogeschool Utrecht kiest Schmidt Hammer Lassen
30 maart 2016
Shenzhen krijgt 's werelds grootste afvalverwerking
4 februari 2016
Gebouw als lesmateriaal voor natuur en milieu
26 januari 2016
Sleutel Strafhof overgedragen aan gebruiker
13 november 2015
Internationaal Strafhof nadert oplevering
17 juli 2015
Tentoonstelling Deens design in Amsterdam
10 februari 2015
Visies rechtbank van de toekomst gepresenteerd
12 december 2013
Symbolische schop in grond voor ICC
16 april 2013
'Nederland komt ICC financieel tegemoet'
13 november 2012
'Nederland brengt Strafhof in moeilijke positie'
5 november 2012
Contract permanent ICC-gebouw getekend
2 oktober 2012
Strafhof mag op plek Alexanderkazerne komen
28 maart 2012
Strafhof wordt ‘sculptuur in de duinen’
8 maart 2010
Internationaal Strafhof kiest voor Denen
27 november 2009
Internationaal Strafhof geen 'bunker aan zee'
19 november 2008
Drie kanshebbers Internationaal Strafhof
7 november 2008
Selectie Internationaal Strafhof bekend
28 mei 2008
Concours Internationaal Strafhof van start
4 februari 2008
Internationaal Strafhof krijgt nieuw onderkomen
17 december 2007
Internationaal Strafhof bouwt in Den Haag
4 december 2006
Toon alles
Andere nieuwsberichten
Bouw van twee woontorens De Havenmeesters in Den Haag gestart
Gisteren, 16:35
De bouw van het Haagse project De Havenmeesters is gestart. In de twee woontorens, ontworpen door Kampman Architecten zullen 242 betaalbare woningen gerealiseerd worden.
Studio AAAN zoekt met Hillehuis aansluiting bij architectuur Beijerlandselaan
Gisteren, 15:52
Naar verwachting wordt na de bouwvak gestart met de bouw van het Hillehuis in Rotterdam-Zuid. Het gebouw aan de Beijerlandselaan in de wijk Hillesluis bestaat uit vijftien appartementen boven een commerciële plint.
Máxima heropent vernieuwde boulevard van Scheveningen
Gisteren, 13:51
Donderdag heeft koningin Máxima de vernieuwde boulevard van Scheveningen officieel geopend. In de afgelopen twee jaar is het laatste deel van de vernieuwing, die van de Middenboulevard, uitgevoerd.
Dag van de Ontwerpkracht geïnspireerd op pioniersgeest jubilerend Almere
Gisteren, 12:17
De Dag van de Ontwerpkracht vindt dit jaar plaats in Almere. Het thema van deze dag voor ruimtelijke professionals is ‘Pionieren 2.0 – ontwerpen aan een houdbare toekomst’.
Aurélie Hachez en Job Floris in gesprek over verschil maken door details
Gisteren, 14:46
Kunnen details het verschil maken in een steeds eenvormige architectuur in Europa?
Organisaties bepleiten kortere procedures aanpak vol stroomnet
Gisteren, 11:22
Onder meer Aedes en Neprom omarmen de wens van de coalitie om met een crisiswet de problemen met het overvolle stroomnet aan te pakken.
Investeerders verschaffen Vesteda lucht met pakket maatregelen
Gisteren, 09:27
De grootste commerciële woningbelegger van Nederland staat onder grote financiële druk
Overijsselse politiek steunt opzetten warmtebedrijf met Drenthe
2 april, 1:40
Volgens het concept-businessplan is daar tot 2050 bijna zes miljard euro voor nodig.
TNO maakt eerste dakpannen met zonnecellen van perovskiet
2 april, 10:24
Perovskiet is niet alleen licht en flexibel, maar ook op veel plekken te winnen.
Amsterdam krijgt dertig meter hoge Self Storage Tower naar ontwerp dedato
1 april, 2:42
Minerva Development heeft de onherroepelijke bouwvergunning voor een dertig meter hoge ‘Self Storage Tower’ in het Amsterdamse Westpoortgebied.
Ga naar het nieuws-archief
Michiel van Raaij
Hoofdredacteur
0
0
0
0
Voor een optimale gebruikservaring plaatst Architectenweb functionele cookies. Wat de verschillende cookies precies doen leggen we uit in een
overzicht
. Cookies van social media kun je optioneel
aanzetten
.
Akkoord
Instellingen
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan
Feedback
Feedback
Wij horen graag jouw feedback. Laat je reactie achter en eventueel jouw e-mail adres.
Reactie
Verstuur