Menselijke factor bepaalt sterk veiligheid bouwconstructie

11 juni 2014, 17:33
De menselijke factor moet veel nadrukkelijker worden meegenomen om veilige constructies te kunnen maken. Dat stelt Karel Terwel, die vandaag op dit onderwerp promoveert aan de TU Delft.

Wetenschapper Karel Terwel toont in zijn promotieonderzoek aan dat negentig procent van de schadegevallen wordt veroorzaakt door menselijke fouten in ontwerp, uitvoering en gebruik. De factor ‘menselijke fouten’ wordt volgens Terwel nu echter niet meegenomen in de constructieberekeningen.

Organisatie onderbelicht
In april 2003 stortten vijf balkons van een appartementengebouw in Maastricht in, waarbij twee mensen omkwamen. De algemene opinie is geschokt en vol onbegrip over een dergelijk ongeluk in een ontwikkeld land, waar kennis over het berekenen, tekenen en bouwen van een bouwwerk ruim voorhanden is.

Na de gebeurtenis in Maastricht zijn diverse initiatieven gestart en maatregelen ingevoerd om de constructieve veiligheid te verbeteren. Volgens Terwel zijn de huidige maatregelen op het gebied van bouwmanagement echter weinig concreet gedefinieerd; organisatorische factoren krijgen vrijwel geen aandacht, zo constateert hij.

Vele oorzaken
Terwel heeft zich daarom in zijn onderzoek gericht op het identificeren van menselijke en organisatorische fouten en de achterliggende factoren daarvan. Hij wijst op landelijk niveau een groot aantal zaken aan die de constructieve veiligheid in de bouw negatief beïnvloeden. Hij noemt: de focus op laagste prijs en krappe tijdsplanning, fragmentatie van de bouw, een reactieve cultuur, anti-autoritair gedrag, twijfelachtig niveau van hoger technisch onderwijs, beperkt gebruik van aanwezige kennis en een laag niveau van aansprakelijkheid van adviseurs.

Uit een enquête die hij op project- en individueel niveau heeft gevoerd – met deelname van 226 respondenten uit de bouwwereld – blijkt dat de kritieke veiligheidsfactoren allemaal op projectniveau liggen, in de interactie tussen verschillende partijen.

Advies maatregelen
Terwel adviseert een aantal maatregelen te treffen. “Deze zijn al wel vaker genoemd, maar werden tot nu toe niet breed opgevolgd”, stelt hij. “Voor constructief risicomanagement dienen bijvoorbeeld duidelijker richtlijnen beschikbaar te komen. Daarnaast zal een verhoging van de aansprakelijkheid van adviseurs mogelijk leiden tot verbetering.”

Verder adviseert de wetenschapper: “Communicatie en samenwerking kunnen onder meer worden verbeterd door adequate toepassing van BIM en Best Practices van kennismanagement moeten worden gedeeld om de kennisinfrastructuur binnen projecten te verbeteren.”

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Studio Architectuur MAKEN ontwerpt festivalhart uit geleende materialen voor Rotterdam Architectuur Maand

Vandaag, 14:00

KCAP brengt ode aan verloren postkantoor in Vlissingen

Vandaag, 09:00

Natrufied Architecture realiseert opvallende biobased woning met lokaal hout

Gisteren, 17:38

Lange balkons verbinden sociale woningbouw met omringend landschap

Gisteren, 16:30

Amsterdam: per 1 juli vergunning nodig voor wonen in middenhuur

Gisteren, 17:46

Uitbreiding stroomnet in deel Nederland loopt jaren vertraging op

Gisteren, 12:06

Nederlandse woningsector introduceert juridische vastlegging met BIM Legal

11 juni, 4:01

TU Delft: geen nieuwe samenwerkingen met universiteiten Israël

11 juni, 10:44

Rijksadviseur: draai bezuiniging nationale parken terug

10 juni, 12:11

Huizenprijzen stijgen komende jaren verder, voorspelt DNB

10 juni, 10:32
Atag Nederland
KUBUS | Specialist in BIM-software
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland BV
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
Knauf Insulation
DUCO Ventilation & Sun Control
IsoBouw Systems bv
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Building Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
AXOR + hansgrohe
FALK®
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2025 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan