Projecten
Producten
Bedrijven
Vacatures
Agenda
Awards
Podcasts
more_horiz
Videos
Magazine
Favorieten
Profiel
Uitloggen
Abonneer je nu op onze nieuwsbrieven!
Abonneren
Nee, bedankt
Ja, denk met me mee rond de
materialisering van mijn project
Copyright: Boswijk. EGM architecten
Copyright: Boswijk. EGM architecten
Copyright: Boswijk. EGM architecten
Copyright: Boswijk. EGM architecten
Copyright: Boswijk. EGM architecten
Copyright: Boswijk. EGM architecten
Copyright: Boswijk. EGM architecten
Ontwerpen voor dementerenden
12 november 2013, 16:43
Omgevingsvormgever Sylvia de Koning is gespecialiseerd in het ontwerpen van zowel binnen als buitenruimten voor dementerende ouderen. De Koning integreert actuele kennis uit de neurowetenschappen in de ontwerpen en werkt nauw samen met architecten, projectleiders en interieurarchitecten. “Kennis over de relatie tussen dementie, architectuur en de gevolgen voor gedrag en welzijn van dementerende mensen ontbreekt veelal bij architecten”, vertelt De Koning. In dit interview met Architectenweb staat de vraag centraal: Waar moet je op letten als je voor dementerende ontwerpt?
Tekst Lisa Wagemans
De Koning maakt deel uit van netwerkorganisatie
BreinCollectief
dat is opgericht door sociaalgeriater en hersenkundige Dr. Anneke van der Plaats. Eén van de doelstellingen van BreinCollectief is meer kennis en aandacht over de werking van het brein overbrengen aan architecten. Onder haar eigen naam De Koning Creaties, bureau voor omgevingsvormgeving, werkt ze voor uiteenlopende opdrachtgevers.
“Dementerende ouderen hebben een hele andere waarneming dan ‘gezonde’ mensen doordat het cognitief (boven)brein beschadigd is”, vertelt De Koning. “Vooral dynamische prikkels (beweging en geluid) komen heel direct het brein binnen. Kleurcontrast, een duidelijke routing, goede verlichting en akoestiek en verduidelijking van de functie van de ruimte zijn essentiële aspecten van een geschikt gebouw.”
“Het is belangrijk om een gebouw te creëren waar een dementerende zich intuïtief kan oriënteren en zich veilig voelt. Als ontwerpers moeten we ervoor zorgen dat stressfactoren in de fysieke omgeving zoveel mogelijk geëlimineerd worden.”
“In verpleeghuizen zijn de entreehallen vaak groot en open;die zijn voor dementeren zeer onoverzichtelijk. Er is geen visuele houvast, de menselijke maat ontbreekt en er is veel beweging en geluid”, aldus De Koning.” In Well (Limburg)
bijvoorbeeld is kleinschalig zorgcomplex Eldershof gerealiseerd met een eenvoudige plattegrond met een entree, een woonkamer en een gang met slaapkamers en sanitaire ruimten.
Vrijheid
De Koning beschouwt zorgproject
Boswijk
in Vught van
EGM architecten
als een goed voorbeeld van huisvesting voor dementerenden. In het gebouw kunnen de bewoners middels domotica vrij rondlopen. In het project wordt er met onzichtbare ‘schillen’ gewerkt. Via een chip in de schoenzool kan per bewoner worden bepaald tot welke schil hij kan lopen. Verplegenden ontvangen een signaal als de bewoner te ver loopt.
De tuin die het gebouw omringt is slechts met een klein hekje afgezet. “Hoe meer je dementerenden opsluit, hoe meer weerstand er ontstaat en ze willen weglopen”, verklaart De Koning. “In Boswijk proberen de bewoners niet weg te lopen”.
De Koning constateert dat in veel zorggebouwen ouderen niet naar buiten kunnen. Ze verklaart dat vanuit een angstcultuur en het feit dat dementerende ouderen 'boven’
wonen. “Bij een balkon is er bij de Inspectie vaak angst dat ouderen over de balustrade klimmen en vallen”. De Koning stelt daarom voor om dementerende ouderen vooral te huisvesten op de begane grond met voldoende buitenruimte.
Prikkels
Boswijk is ontworpen met een overdekte ‘straat’. “Deze straat is zeer geloofwaardig, niet slechts een nagebootste weergave van een straat. Bewoners gooien bijvoorbeeld broodkruimels voor vogels op de straat”, licht De Koning toe. Aan de straat liggen ‘huizen’ waar kleinschalig wordt gewoond.
Kleinschalig wonen geeft rust onder de bewoners. “Toch is het niet zaligmakend. Het is belangrijk dat er een diversiteit aan woonvormen is. Niet iedere kleinschalige woonvorm biedt voldoende bewegingsruimte”, aldus De Koning.
“Als er te veel bewoners zijn – bijvoorbeeld vijftien personen – gaan zij heen en weer lopen omdat ze de prikkels niet kunnen verwerken”, verklaart De Koning. Ook is daarbij de indeling van de gemeenschappelijke ruimte belangrijk. “Architecten ontwerpen nu de gemeenschappelijke ruimte vaak te krap”, vertelt ze. “Het is belangrijk dat de bewoners hun eigen plekje kunnen kiezen. Door verschillende ruimtes te maken, zoals een eetgedeelte en een rustgedeelte, geef je de bewoner de mogelijkheid zich te verplaatsen naar daar waar het fijn is voor het brein”.
Verder is het belangrijk dat er voldoende beweegruimte is in de vorm van een loopcircuit. Dit wordt volgens De Koning in huidige zorgprojecten wel toegepast maar er is op deze circuits niets te beleven voor de bewoners. Daarom pleit De Koning voor ‘beleefgebieden’ op de loopcircuits in de vorm van plekken met verschillende thema’s die de zintuigen prikkelen met onder ander beweging en geluid.
Kennis
Een voorbeeld hiervan is een treincoupé, ontworpen door een groep kunstenaars. In de nagebouwde treincoupé zien de de bewoners een landschap langsflitsen via monitoren. “Dit is een leuk initiatief maar het functioneert niet doordat de bewoners achter elkaar zitten, zoals in een echte trein. Hun medepassagiers worden daardoor niet waargenomen”, vertelt De Koning. “Wat ze niet zien bestaat niet”.
Dergelijke ideeën missen voor de goede uitwerking de juiste kennis over hersenen en gedrag, volgens De Koning. “Het is daarom belangrijk dat architecten leren aansluiten en ontwerpen op mensen met een beschadigd ( cognitief) brein. Dit is niet alleen bij dementerenden een belangrijk onderwerp. Ook pubers zijn snel afgeleid en krijgen concentratieproblemen door de grote hoeveelheid prikkels, als klaslokalen grote raampartijen hebben. “Iedereen heeft bewust of onbewust baat bij ontwerpen op intuïtie”, meent De Koning.
Trefwoorden
dementie
breincollectief
zorg
Best gelezen
1
Tentoonstelling in Het Noordbrabants Museum rond 50 jaar BPD Kunstcollectie
dinsdag, 5 mei
2
Uitkijkradartoren van RO&AD Architecten bereikt hoogste punt
dinsdag, 5 mei
3
Negentiende-eeuwse woningen in Feijenoord gered door er kluswoningen van te maken
maandag, 4 mei
4
Symposium rond het ontwerp van scholen – standaardisatie versus maatwerk
woensdag, 6 mei
5
Woonhuis met groen geglazuurde gevelstenen voor Buiksloterham
woensdag, 6 mei
Gerelateerde nieuwsberichten
Speciaal kamerscherm voor verzorgingshuis
1 juni 2016
Bouw woonzorgcomplex Elshof gestart
5 oktober 2015
'Verpleeghuizen verspillen miljard per jaar'
6 maart 2015
Wooncomplex dementerenden in Anna Paulowna
29 november 2013
Terugblik op 10 interviews over ouderenzorg
15 november 2013
KAW: ‘Alle woningen zorgbestendig’
11 november 2013
‘Huidige leegstand en krimp biedt kansen zorg’
6 november 2013
D/DOCK: ‘We moeten naar een hybride samenleving’
4 november 2013
Oogziekenhuis: "Hier kent iedereen de interieurarchitect"
28 oktober 2013
Ontwerpleidraad voor dementerenden ouderen
22 oktober 2013
Meer zelfstandigheid in woonzorgcentrum
17 oktober 2013
Speciaal kamerscherm voor verzorgingshuis
1 juni 2016
Bouw woonzorgcomplex Elshof gestart
5 oktober 2015
'Verpleeghuizen verspillen miljard per jaar'
6 maart 2015
Wooncomplex dementerenden in Anna Paulowna
29 november 2013
Terugblik op 10 interviews over ouderenzorg
15 november 2013
KAW: ‘Alle woningen zorgbestendig’
11 november 2013
‘Huidige leegstand en krimp biedt kansen zorg’
6 november 2013
D/DOCK: ‘We moeten naar een hybride samenleving’
4 november 2013
Oogziekenhuis: "Hier kent iedereen de interieurarchitect"
28 oktober 2013
Ontwerpleidraad voor dementerenden ouderen
22 oktober 2013
Meer zelfstandigheid in woonzorgcentrum
17 oktober 2013
Toon alles
Andere nieuwsberichten
Jeroen de Willigen wordt stadsbouwmeester van Antwerpen
Gisteren, 15:31
Op 1 juli begint hij aan zijn vijfjarige periode in de Vlaamse stad. De Willigen blijft verbonden aan zijn bureau De Zwarte Hond, zijn voorzitterschap van de BNA zal hij uiterlijk 1 januari volgend jaar opgeven.
Oorspronkelijke uitgangspunten leidend bij renovatie Patrimonium’s Hof
Gisteren, 14:42
In opdracht van Hef Wonen werkten Mainport Putter & Partners en SmitsRinsma met veel zorg aan Rotterdamse historisch ensemble.
DP6 en i29 transformeren oude HBS in Utrecht tot onderkomen SSR
Gisteren, 13:44
In Utrecht is de voormalige HBS aan de Catharijnesingel getransformeerd tot het nieuwe onderkomen van SSR, het opleidingsinstituut van de Rechtspraak en het Openbaar Ministerie.
Jaarboek Architectuur in Nederland 2025/2026 gepresenteerd
7 mei, 9:15
In de 39e editie van het architectuurjaarboek heeft de redactie 25 projecten uitgelicht, waaronder het gebouw dat de cover siert: SAWA door Mei architects and planners.
Nieuwe coalitie Moerdijk hamert op duidelijkheid en compensatie
Gisteren, 16:27
Er wordt al langere tijd gesproken over opheffing van het Brabantse dorp Moerdijk, een van de elf kernen van de gemeente.
Noorden gaat onderzoeken hoe regio kan bijdragen aan Lelylijn
Gisteren, 12:09
De politiek praat al jaren over de Lelylijn, maar het loopt vast op de kosten.
BAM denkt mee te profiteren van toenemende defensie-uitgaven
7 mei, 3:38
Bouwconcern BAM denkt mee te kunnen profiteren van de energietransitie en toenemende defensie-uitgaven van de overheid.
ABN AMRO: tweedeling koper en huurder op woningmarkt groeit
7 mei, 11:30
Volgens deskundigen van de bank is wonen de laatste jaren over de gehele linie betaalbaarder geworden. Echter, vooral zittende huiseigenaren profiteren.
HDN: mensen vragen minder hypotheken aan door hogere rente
4 mei, 5:02
De gestegen hypotheekrente maakte zowel kopers als niet-kopers terughoudender.
Nieuwsuur: gifzones belemmeren woningbouw in zeker veertig gemeenten
4 mei, 10:37
De bouw van tienduizenden woningen in Nederland loopt vertraging op door regels rond zogeheten spuitvrije zones.
Ga naar het nieuws-archief
0
0
0
0
Voor een optimale gebruikservaring plaatst Architectenweb functionele cookies. Wat de verschillende cookies precies doen leggen we uit in een
overzicht
. Cookies van social media kun je optioneel
aanzetten
.
Akkoord
Instellingen
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan
Feedback
Feedback
Wij horen graag jouw feedback. Laat je reactie achter en eventueel jouw e-mail adres.
Reactie
Verstuur