Copyright: Een plein in gevangenis Haren. Cafasso
Copyright: Gevangeniscomplex Haren. Cafasso
Copyright: Paden door gavengeniscomplex Haren. Cafasso
Copyright: Gemeenschappelijke buitenruimte. Cafasso
Copyright: Atrium arresthuis. Cafasso
Copyright: Entreegebouw gevangenis Haren. Cafasso

Ontwerp voor gevangenis met dorpse opzet

9 september 2013, 11:49
EGM architecten en BURO II & ARCHI+I hebben een bijzonder ontwerp gemaakt voor een 'gevangenisdorp' in Haren, een deelgemeente van het Belgische Brussel. Het complex zal bestaan uit acht onderdelen.

Het ontwerp voor het gevangeniscomplex in Haren wijkt af van het gebruikelijke T-model of het stervormige gebouw. EGM architecten en BURO II & ARCHI+I hebben een complex ontworpen dat bestaat uit een aantal kleinschaliger bouwvolumes.

De gebouwen bieden onderdak aan drie mannengevangenissen, twee vrouwengevangenissen, een afdeling voor geïnterneerden en een jeugdinstelling. Verder is er ruimte voor een rechtbank, een sportcomplex, een werkatelier, bezoekzalen, een hospitaal en een kantoor voor het veiligheidskorps.

Dorpse structuur
De volumes refereren aan de structuur van een dorp. Het gemeenschapsgebouw kan worden vergeleken met het gemeentehuis, de clustergebouwen met meergezinswoningen. In het gemeenschapsgebouw worden onder meer de zittingzalen, controlekamer, ontvangst, bezoekersruimten en sporthal ondergebracht. In de clustergebouwen bevinden zich de cellen.

Voor het entreegebouw wordt een publiek plein gecreëerd. Binnen de gevangenismuren komt een centraal plein dat alle gebouwen met elkaar verbindt. Dit plein vormt zo de schakel tussen wonen, werken en ontspannen.

De bestaande hoogteverschillen worden in het ontwerp gebruikt. Volgens de architecten zal hierdoor voor zowel de buurtbewoners als de gedetineerden en de medewerkers in de gevangenis het uitzicht gevarieerd zijn. De gevangenismuur, die wordt opgetrokken in baksteen en beton, krijgt een zo natuurlijk mogelijke aansluiting op de bestaande omgeving.

Humaan en duurzaam
Het ontwerp van het gevangeniscomplex volgt uit het basisprincipe om een humaan detentiebeleid uit te voeren, zo laat de opdrachtgever Regie der Gebouwen weten. De dorpse schaal, het materiaalgebruik en het natuurlijke groen dragen bij aan de humane condities.

Volgens de opdrachtgever betreft het gevangeniscomplex in Haren een duurzaam project in brede zin. Men heeft aandacht voor verantwoord ruimtegebruik, integratie in de omgeving, sociaal-maatschappelijke implicaties, flexibiliteit, ecologische en energetische aspecten en (onderhoud van)
materialen.

Momenteel lopen de contractbesprekingen met de voorkeursbieder, het consortium Cafasso. Die moeten leiden tot de definitieve toewijzing en de afsluiting voor een DBFM-contract. Het gevangeniscomplex voor 1.190 gedetineerden moet eind 2016 of begin 2017 in gebruik worden genomen.

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

EGM architecten voltooit duurzame renovatie rijksmonument Moreelsepark

4 uur geleden

Nudus en Proof of the Sum geselecteerd voor groot laboratoriumgebouw Groningen

Vandaag, 11:00

Nieuwe editie van DigiBouw vindt plaats op 19 en 20 november in Utrecht

Vandaag, 09:59

Nominaties Interieur van het Jaar 2025 bekend

Vandaag, 09:00

Zuid-Holland wil in ‘oogstjaar’ 2026 plannen uitvoeren

2 uur geleden

Rijk schrijft aanbesteding uit voor nieuwe marinierskazerne

2 uur geleden

Landschapstriënnale 2026 strijkt neer in Arnhem

Vandaag, 11:57

Veelzijdig ontwerper Mathieu Bruls verzorgt 21e Peutz-lezing

30 september, 3:05

Rekenkamer betwijfelt of miljoenen voor Woningbouwimpuls nuttig waren

30 september, 12:03

Rapport: rijke Amsterdammers leven steeds vaker apart van rest

30 september, 9:44
ATAG Nederland
KUBUS | Specialist in BIM-software
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland BV
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
Knauf Insulation
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
AXOR + hansgrohe
FALK®
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2025 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan