Projecten
Producten
Bedrijven
Vacatures
Agenda
Awards
Podcasts
more_horiz
Videos
Magazine
Favorieten
Profiel
Uitloggen
Abonneer je nu op onze nieuwsbrieven!
Abonneren
Nee, bedankt
Ja, denk met me mee rond de
materialisering van mijn project
Alvaro Siza
De Wilhelminapier met centraal 'New Orleans'
Copyright: Alvaro Siza presenteert zijn ontwerp in 2006 (grafie Marin/Skyscrapercity.com)
De plannen voor 'New Orleans' aan het begin van deze eeuw - toen nog met twee torens
Copyright: Het nu geplande eind van de Wilhelminapier
'Ik mocht ontwerp 'New Orleans' niet aanpassen'
4 november 2010, 14:24
Komend weekend wordt
New Orleans
in Rotterdam officieel geopend. Het gebouw is ontworpen door Portugese architect Alvaro Siza. Architectenweb sprak telefonisch met de architect over zijn ontwerp. "Oorspronkelijk had het gebouw twee torens. Waarschijnlijk uit economische overwegingen is een toren geschrapt."
Na de door u ontworpen toren op het Céramique terrein in Maastricht is dit de tweede woontoren die u in Nederland heeft ontworpen. Wat zijn de uitdagingen die u hier tegenkomt bij het ontwerpen van woontorens?
“Nog voor je begint met ontwerpen is er al een heleboel bepaald. Het gebouwvolume, het programma, de regelgeving, enzovoorts. Dat is de grootste uitdaging.”
In ‘New Orleans’ worden woonprogramma gecombineerd met jazz-/filmtheater LantarenVenster. Woningbouw kan gezien worden als de ‘achtergrond’ van de stad, terwijl een theater als publiek gebouw in het stadbeeld naar voren kan treden. Hoe bent u met de verschillen in het programma omgegaan?
“Dat dilemma herken ik niet zo. Het is heel goed dat in het gebouw ook publiek programma is opgenomen. Dat maakt het gebouw gevarieerder dan het met alleen woningen was geweest. Het jazz-/filmtheater maakt het gebouw interessanter.”
Waarom heeft u een alzijdige toren ontworpen? De hoogbouw in de omgeving, zoals die van Mecanoo, Foster + Partners en Renzo Piano heeft juist een richting meegekregen.
“De vierkante toren werd gevraagd. De markt gebalanceerd met het programma dwingt je als architect, het gaat bijna automatisch, om een vierkante toren te ontwerpen. De situering van de toren op de Wilhelminapier is van belang. De toren van Foster staat aan de voorkant van het schiereiland, mijn gebouw staat in het centrum.”
Wat is uw referentie voor de bekroning van de toren? Heeft u naar New York gekeken?
“Ja, natuurlijk. Bij het ontwerpen van wolkenkrabbers kijk je naar Amerika. Daar werden ze voor het eerst ontworpen, in Chicago en later in New York. Daar is geschiedenis. De naam van het gebouw verwijst ook naar Amerika. Ik heb vooral gekeken naar de periode aan het eind van de negentiende eeuw, toen de eerste wolkenkrabbers werden ontworpen.”
De gevel van ‘New Orleans’ is bekleed met natuursteen. In Nederland is een dergelijke materialisatie vrij ongebruikelijk. Waarom hebt u voor dit materiaal gekozen? Of vroeg de opdrachtgever erom?
“Ik heb het zelf voorgesteld en de opdrachtgever ging ermee akkoord. Bij de toren die ik voor Vesteda op het Céramique terrein in Maastricht heb ontworpen, was het de opdrachtgever die erom vroeg.”
“Het is niet waar dat het in Nederland ongebruikelijk is om toe te passen. In de oude binnensteden zie veel plinten en statige gebouwen in natuursteen. Er zijn veel, heel veel gebouwen in natuursteen. Natuurlijk wordt het vanuit het buitenland aangevoerd. De stelling dat een lokaal materiaal gebruikt moet worden is echt iets van het verleden. Ik heb marmer voorgesteld uit Italie, waarop de opdrachtgever heeft voorgesteld het uit China te halen. In Italië, waar ze het materiaal zelf winnen, wordt inmiddels ook natuursteen uit China en India ingevoerd. Dat is goedkoper.”
“Dat ik natuursteen wilde hebben, heeft te maken met het beeld dat ik wilde. En dat komt op zijn beurt weer voort uit de fascinatie voor New York. Ik wilde een gebouw dat vanaf de grond tot de top in één materiaal uitgevoerd zijn worden.”
“Oorspronkelijk had het gebouw overigens twee torens. Het gebouw was bijna symmetrisch. De programma’s van de torens verschilde. Dat was mooi: wel symmetrisch, maar toch niet symmetrisch. Dat ontwerp vond ik leuker. Aan Central Park staat een symmetrische wolkenkrabber. Dat gebouw heeft een hogere basis, maar dat concept heb ik gebruikt. Waarschijnlijk uit economische overwegingen is een toren geschrapt. Omdat de bouwaanvraag al was behandeld en goedgekeurd, mocht ik het ontwerp niet aanpassen.”
Wat waren uw overwegingen bij het ontwerp van de balkons?
“Het balkon wordt overal in Nederland toegepast. Ik heb ervaring met het ontwerpen van sociale woningbouw in Nederland, in Den Haag. Daar waren de balkons verplicht, en hadden ze grote dimensies. In Nederland moet je ze gewoon opnemen in je ontwerp. De balkons van ‘New Orleans’ bieden wel extra beschutting. Vanwege de wind zullen er momenten zijn dat je er niet kunt zitten. Op andere momenten zal het er fantastisch zijn.”
Zowel in laagbouw als in de hoogbouw past u symmetrie toe. Kunt u hier iets over zeggen?
“In de meeste van mijn ontwerpen pas ik geen symmetrie toe, omdat het geen adequate oplossing is. Maar het hangt er vanaf. Soms is het wel passend. Zoals hier.”
Wat zijn uw ervaringen met het werken in Nederland. Hoe beoordeelt u de bouwcultuur?
“Ik heb eerder aan sociale woningbouw gewerkt in Nederland. Wat me opvalt is dat de bouw heel zorgvuldig gepland wordt. Er is heel veel ervaring met het bouwen en er is heel veel aandacht voor het (toekomstige, red.) onderhoud. Alles, tot en met de detaillering, wordt daarop afgestemd. De bouwkwaliteit is heel goed. De interieurs van de woningen worden niet afgewerkt. De kopers van de appartementen kunnen het naar hun smaak inrichten. Er worden alleen wat prefab elementen neergezet. Als architect kun je wel weer de entreeportaal ontwerpen. Het interieur van de bioscoop heb ik niet zelf ontworpen. Daar ben ik ook wel blij om. Dat heeft een ander bureau gedaan.”
Trefwoorden
new orleans
alvaro siza
rotterdam
michiel van raaij
Best gelezen
1
Genomineerden BNA Beste Gebouw van het Jaar 2026 bekend
dinsdag, 28 april
2
Mecanoo ontwerpt filmtheater Fraterhuis in binnenstad Zwolle
vrijdag, 24 april
3
Architectenweb symposium: samenwerken op kantoor
dinsdag, 28 april
4
MVRDV en Diamond Schmitt ontwerpen tweede gebouw voor universiteit Toronto
dinsdag, 28 april
5
Groosman heeft 'eigen' Coolse Poort in centrum Rotterdam gerenoveerd
woensdag, 29 april
Gerelateerde nieuwsberichten
Overeenkomst voor realisatie The Sax
18 maart 2016
Pakhuismeesteren wordt hotel met 'mercado'
25 maart 2015
‘De Rotterdam: sober en subtiel met grandeur’
22 november 2013
Video: Álvaro Siza
29 juni 2012
Gedrag torenbewoners onderzocht
20 juni 2011
Woongebouw Álvaro Siza op Overhoeks klaar
16 mei 2011
Bouw woningen Siza Overhoeks van start
4 januari 2011
Hoogste woontoren ‘New Orleans’ geopend
4 november 2010
Buro M2R ontwerpt interieur LantarenVenster
27 oktober 2010
Tentoonstelling Strik/Siza bij Vesteda
17 augustus 2010
Hoogste punt hoogste woontoren bereikt
27 mei 2010
Overeenkomst voor realisatie The Sax
18 maart 2016
Pakhuismeesteren wordt hotel met 'mercado'
25 maart 2015
‘De Rotterdam: sober en subtiel met grandeur’
22 november 2013
Video: Álvaro Siza
29 juni 2012
Gedrag torenbewoners onderzocht
20 juni 2011
Woongebouw Álvaro Siza op Overhoeks klaar
16 mei 2011
Bouw woningen Siza Overhoeks van start
4 januari 2011
Hoogste woontoren ‘New Orleans’ geopend
4 november 2010
Buro M2R ontwerpt interieur LantarenVenster
27 oktober 2010
Tentoonstelling Strik/Siza bij Vesteda
17 augustus 2010
Hoogste punt hoogste woontoren bereikt
27 mei 2010
Toon alles
Andere nieuwsberichten
Kleurrijke textielinstallatie van Simone Post voor entreegebied Centraal Museum
1 uur geleden
Voor Patchwork Post heeft ontwerper Simone Post objecten en kunstwerken uit de museumcollectie vertaald naar diverse werken in textiel.
OMA en Salone gaan strategische, kennisgerichte samenwerking aan
Gisteren, 14:40
Salone del Mobile gaat samenwerken met OMA bij een strategische verkenning van de veranderingen in de toeleveringsketen op het gebied van design.
Bouwvergunning voor torens MVRDV op Tour & Taxis-terrein Brussel
Gisteren, 13:11
Het project is onderdeel van het Lake Side-masterplan in Brussel, ook ontworpen door het bureau. Het complex van 58.000 vierkante meter bestaat uit twee met elkaar verbonden torens, met kantoren, woningen en publieke voorzieningen.
In gesprek met John van de Water over 'Reconnecting with China' en debat over werken in China
30 april, 10:00
Op woensdag 13 mei aanstaande presenteren John van de Water van NEXT architects en NAi010 uitgevers zijn nieuwste publicatie.
Brabant investeert 1,4 miljoen in waterfilter in Vlaanderen
Gisteren, 15:51
Het fosfaatfilter moet vervuild grondwater op een natuurlijke manier zuiveren voordat het naar het Nederlandse natuurgebied de Groote Meer bij Ossendrecht stroomt.
Rli: klimaat, vervuiling en groei bedreigen beschikbaarheid drinkwater
Gisteren, 12:20
De beschikbaarheid van drinkwater staat ernstig onder druk, waarschuwt de Raad voor de leefomgeving en infrastructuur.
ABN AMRO: huurwetaanpassingen stoppen uittocht beleggers niet
30 april, 9:04
Volgens de onderzoekers onderschat woonminister Boekholt de negatieve effecten van het huidige fiscale beleid.
Van Schijndelhuis in Utrecht staat te koop
29 april, 2:43
Het uit 1992 stammende woonhuis is ontworpen door architect Mart van Schijndel (1943–1999).
Massaproductie vliegende auto's niet ver weg meer, zegt XPENG
29 april, 12:25
De Chinese fabrikant van elektrische voertuigen XPENG verwacht volgend jaar te beginnen met de grootschalige productie van zijn vliegende auto's.
Rotterdamse ondernemer Martijn van der Vorm (67) overleden
29 april, 9:27
Met geld van de door hem opgerichte stichting Droom en Daad werden onder meer Depot Boijmans en museum Fenix gerealiseerd.
Ga naar het nieuws-archief
Michiel van Raaij
Hoofdredacteur
0
0
0
0
Voor een optimale gebruikservaring plaatst Architectenweb functionele cookies. Wat de verschillende cookies precies doen leggen we uit in een
overzicht
. Cookies van social media kun je optioneel
aanzetten
.
Akkoord
Instellingen
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan
Feedback
Feedback
Wij horen graag jouw feedback. Laat je reactie achter en eventueel jouw e-mail adres.
Reactie
Verstuur