'Stoppen met ziekmakend ventilatiesysteem'

31 maart 2008, 9:00
De meest energiezuinige woningen in Nederland zijn ook de meest ongezonde. Dat zei de Eindhovense hoogleraar Annelies van Bronswijk zondag in het televisieprogramma Zembla naar aanleiding van de gezondheidsklachten van gezinnen met balansventilatie in de Amersfoortse nieuwbouwwijk Vathorst.

Van Bronswijk, gespecialiseerd in gezondheidstechniek voor het gebouw, vindt dat het energiezuinige balansventilatiesysteem niet meer mag worden gebruikt. Zij krijgt daarvoor steun van het Astmafonds en de Vereniging Eigen Huis. Van Bronswijk heeft berekend dat in Nederland een half miljoen woningen over het omstreden systeem beschikt.

In Zembla laten bouwers in Amersfoort weten dat zij willen stoppen met het systeem, omdat er te veel problemen zijn. Letselschadeadvocaat M. de Witte stuitte op 310 huizen met klachten. Volgens hem betekent dat, dat er ‘honderden’ mensen ziek zijn.

Het gaat om chronische long- en oogontstekingen, benauwdheid en astmatische aanvallen. De aandoeningen hebben geleid tot veel antibioticagebruik. Kinderen moeten beademingsapparaten gebruiken. Zelfs ziekenhuisopnames komen regelmatig voor.

Onderzoek van de GGD-Amersfoort wees vorig najaar uit dat er een relatie bestaat tussen gezondheidsklachten en de aanwezigheid in huis van balansventilatie met een zogeheten energiezuinig 'warmte-terugwin-systeem'. Ondanks aanpassingen blijken veel mensen nog steeds ernstige ziekteverschijnselen te hebben.

Gewaarschuwd
Volgens Van Bronswijk heeft de overheid wetenschappelijke rapporten uit de periode 1990-2005, waarin is gewaarschuwd voor gezondheidsklachten als gevolg van energiezuinige huizen en balansventilatie, genegeerd. Volgens haar leent het Nederlandse zachte en vochtige klimaat zich slecht voor een dergelijk systeem.

Bovendien lukt het de bouwwereld niet om de benodigde zorgvuldigheid en kwaliteit te leveren. Toch, zegt zij, willen de overheid en de politiek maar niet luisteren. ,,Er is alleen nog maar oog voor energieprestatie.”

Van Bronswijk vindt het hoog tijd dat er naast een energielabel een gezondheidslabel komt. Dat heeft onderzoeksorganisatie TNO aanbevolen. Jaren geleden wilde zij zo'n gezondheidskwalificatie al ontwikkelen, maar dat stuitte op veel weerstand bij corporaties en VROM, omdat niemand in een ongezonde woning zou willen wonen.

Bron: ANP

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Health Innovation Campus Boxmeer krijgt hotel naar ontwerp UNStudio

Gisteren, 16:22

Groen licht voor woontoren Riva in Rotterdam

Gisteren, 10:30

Grosfeld Bekkers van der Velde ontwerpt ‘grensoverschrijdend’ cultureel centrum in Baarle

Gisteren, 09:00

Van oud schoolgebouw naar buurtgebouw met breed sociaal programma

11 maart, 12:20

Provinciehuis in Groningen is toe aan grote renovatie

Gisteren, 17:08

Zuid-Holland stemt in met plannen bouw 250.000 woningen tot 2032

11 maart, 4:47

Steeds meer vergunde woningen waarvan bouw niet is gestart

11 maart, 10:23

Windkracht5: elektriciteitsnet flexibeler gebruiken scheelt miljarden

10 maart, 3:29

Helft elektriciteitsproductie vorig jaar uit hernieuwbare bronnen

10 maart, 11:04

IEA ziet meer vertraging bij inkoop materialen energietransitie

10 maart, 9:46
KUBUS | Specialist in BIM-software
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland BV
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
Knauf Insulation
DUCO Ventilation & Sun Control
IsoBouw Systems bv
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Building Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
AXOR + hansgrohe
FALK®
Tata Steel Colorcoat®
© 2002 - 2025 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan