ING: lichte krimp bouwsector in 2023 door hogere kosten

6 december 2022, 10:54
De groei van de bouwproductie in Nederland is de afgelopen jaren al steeds lager geworden en zal volgend jaar met een half procent krimpen. Dat voorspellen de sectoreconomen van ING Research. Minder bouwvergunningen, gestegen bouwkosten en een terughoudende woonconsument laten de productie volgens de kenners in 2023 dalen.

Ook wordt er volgens ING op internet beduidend minder naar nieuwbouw gezocht en dat leidt eveneens tot minder verkopen. De hoge inflatie en geopolitieke onzekerheden zorgen namelijk voor een flinke daling van het consumentenvertrouwen. In combinatie met de flink hogere rente zet dat de verkopen van nieuwbouwwoningen onder druk.

De bouw profiteert daarentegen wel van de hoge energiekosten doordat dit de vraag naar isolatie- en energiebesparende maatregelen zoals warmtepompen en zonnepanelen stimuleert. Omzetcijfers van 2022 tonen aan dat de installatiebranche een flinke groei laat zien. De dalende nieuwbouwproductie wordt daardoor grotendeels gecompenseerd door de verduurzaming van woningen.

Sinds het begin van de oorlog in Oekraïne is het ondernemersvertrouwen in de bouw afgenomen, maar deze was in november nog altijd positief. Orderboeken zijn dan ook nog goed gevuld. Gemiddeld hadden bouwbedrijven in september 10,5 maanden aan werk op de plank liggen. Vooral woningbouwers hebben volgens ING nog goed gevulde orderboeken.

Ondernemen in de bouw lastiger
De gestegen materiaalkosten maken ondernemen in de bouw wel lastiger. De afgelopen jaren hebben bouwers wel geleerd om zich in te dekken tegen hogere inkoopprijzen, maar dat is niet altijd mogelijk. Hierdoor wordt regelmatig minder winst gemaakt dan eerder gecalculeerd. Bouwers zijn de afgelopen maanden dan ook minder tevreden over de kwaliteit van de orders die ze in portefeuille hebben.

Ook andere deelsectoren in de bouw staan volgens ING onder druk. De infrasector heeft voornamelijk last van de stikstofproblematiek waardoor projecten uitgesteld moeten worden. Investeringen in bedrijfsgebouwen dalen naar verwachting doordat bedrijven minder investeren door de verslechterde economische situatie.

Bron: ANP

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Purmerend kiest ontwerp Vendrig Leegwater en Hans van der Heijden voor Schapenmarkt

Vandaag, 11:04

AG NOVA ontwerpt woon-zorggebouw voor kwetsbare ouderen op Centrumeiland

Gisteren, 15:15

Team van Nederlandse en Oekraïense architecten ontwikkelt open-source bouwsysteem voor publieke voorzieningen in Oekraïne

Gisteren, 13:57

Expositie toont mogelijkheden voor nieuwe woonruimte in bestaande Rotterdamse wijken

Gisteren, 11:05

Noord-Holland geeft ontheffing voor bouw datacenter in Aalsmeer

Vandaag, 14:09

Nederland en België onderzoeken treinverbinding Eindhoven-Brussel

Vandaag, 12:02

Nieuwe minister VRO: nieuwe steden bouwen zal moeten

Vandaag, 10:03

Ridderkerk hoeft voorlopig niet samen te werken bij verdeling huurwoningen

Gisteren, 16:29

Zichtbaar verduurzaamde huizen leveren meer op bij verkoop

Gisteren, 11:59

Noord-Brabant verdeelt vijftig miljoen euro over regio-Moerdijk

Gisteren, 09:09
ATAG Nederland
KUBUS | Specialist in Archicad
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
ALUCOBOND®
Caparol
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
ROCKWOOL B.V.
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
Kronospan
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2026 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan