Projecten
Producten
Bedrijven
Vacatures
Agenda
Awards
Podcasts
more_horiz
Videos
Magazine
Favorieten
Profiel
Uitloggen
Abonneer je nu op onze nieuwsbrieven!
Abonneren
Nee, bedankt
Ja, denk met me mee rond de
materialisering van mijn project
Eric-Jan Pleijster
Copyright: Titia Hahne
Waterlandkwartier Purmerend
Copyright: LOLA Landscape Architects / BURA urbanism
Waterlandkwartier Purmerend
Copyright: LOLA Landscape Architects / BURA urbanism
Waterlandkwartier Purmerend
Copyright: LOLA Landscape Architects / BURA urbanism
Merwede Biotoop
Copyright: LOLA Landscape Architects
Manifest Geluksvogels
Copyright: LOLA Landscape Architects / AM
Manifest Geluksvogels
Copyright: LOLA Landscape Architects / AM
LOLA: “Laten we stukken wildernis in onze steden creëren”
31 augustus 2022, 9:20
Op woensdag 14 september 2022 geeft landschapsarchitect Eric-Jan Pleijster van
LOLA Landscape Architects
om 14:30u een lezing op
Architect@Work
in Rotterdam Ahoy. In zijn lezing laat hij zien wat het betekent als we de natuur een volwaardige plek geven bij de ontwikkeling van onze steden. Architectenweb sprak hem er alvast kort over.
“Zorg dat de oorspronkelijke bodem niet onder een zandpakket verdwijnt als het gebied ontwikkeld wordt”, begint Eric-Jan Pleijster. “Laat op die oorspronkelijke bodem de beplanting alvast opkomen, nog voordat de eerste woning er gerealiseerd is, geef de natuur een voorsprong. Die beplanting mag best wat wilder zijn dan we gewend zijn – voor de natuur is dat beter. Al die natuur heeft ongelofelijk veel waarde, want daar worden wij gelukkiger en gezonder van, net als de dieren.”
Kijken we vanuit de bril van de natuur naar de stad, dan is er nog ontzettend veel werk te doen, geeft landschapsarchitect Eric-Jan aan. Dat begint bij de ondergrond. Zeker in het westen van Nederland is het gebruikelijk om het oorspronkelijke landschap te bedelven onder een plak zand. Voor planten, bomen en dieren is dat dramatisch. “De waarde van goede grond wordt tot nu toe totaal genegeerd. Daar wordt eigenlijk pas achteraf over nagedacht.”
‘Door op andere plekken te bouwen, niet in de diepste en natste polders, zijn we al veel duurzamer en slimmer bezig’, noteren LOLA Landscape Architects en AM in hun manifest Geluksvogels. ‘En als we op die lage plekken wel gaan bouwen, doen we dat door slim op te hogen en lichter te bouwen. Ook brengen we dan zo min mogelijk vreemd materiaal naar het bouwterrein. Minder zand, minder bodemdaling, meer gezonde bodem, meer stadsnatuur.’
Nature-based city
Wat Eric-Jan betreft moeten we toe naar een nature-based city. Het betekent dat alles wat we in de stad doen gekleurd wordt door de ambitie om natuurwaarde te creëren. En hij gelooft daarbij in bioreceptief ontwerpen – ontwerp het stedelijk landschap zo dat planten en dieren uitgenodigd worden om zich er te vestigen. Binnen dat concept zou het zelfs mogelijk moeten zijn om helemaal niets zelf aan te planten, maar puur door de juiste condities te scheppen natuur te laten groeien. Natuur die dan dus letterlijk uit die omgeving komt.
Bioreceptief ontwerpen speelt op alle schaalniveaus: van de stad via de buurt tot het bouwblok en individuele gebouwen. Bij die gebouwen gaat het erom om die als het ware op te ruwen. “Gevels en overstekken zouden poreus moeten worden, om dieren en opgaande planten te ondersteunen”, stelt Eric-Jan. “Gebouwen zelf zouden getrapt moeten zijn, om de natuur letterlijk mee omhoog te trekken. En alle daken zouden voorzien moeten worden van daktuinen.” De meeste natuurinclusieve gebouwen vindt Eric-Jan nog niet substantieel bijdragen aan de natuurwaarde: “Het mag allemaal veel extremer.”
De nature-based city zal er anders uitzien dan de stad die we nu kennen. “Het wordt organischer en wilder”, ziet Eric-Jan voor zich. “Laten we stukken wildernis in onze steden creëren. Die echte natuur zoeken we nu allemaal nog buiten de stad, maar die zou ook in de stad een plek kunnen krijgen. Onze steden zijn veel te aangeharkt en dat levert voor de planten en dieren een hoop problemen op. Zo hebben vogels af en toe een stofbad nodig, maar die zijn in onze steden bijna niet meer te vinden. Er is teveel bestrating en het groen zelf is te dicht beplant.”
In de afgelopen jaren heeft Eric-Jan het draagvlak voor natuurinclusieve ontwerpen sterk zien toenemen. Met het team van LOLA Landscape Architects werkt hij steeds vaker aan stedelijke gebieden waarin de natuurwaarde werkelijk vergroot kan en moet worden. Als voorbeelden van bijzonder ambitieuze plannen noemt hij het Waterlandkwartier in Purmerend, de Merwede in Utrecht en een nieuwe buurt in Cambridge. In deze buurten ontwerpen ze zogeheten ecotopen, zoals een nat hooiland, een natuurlijke oever of een struweel. Zo’n samenspel van beplanting ondersteunt een samenspel van dieren. Het is een manier om echt vanuit natuurwaarde te ontwerpen. In zijn lezing op Architect@Work zal hij verder ingaan op de ontwerpen die voor deze gebieden gemaakt zijn.
Architect@Work vindt plaats op woensdag 14 en donderdag 15 september 2022 in Rotterdam Ahoy. Rond het thema van de beurs ‘Healthy Materials’ heeft Architectenweb een gevarieerd sprekersprogramma samengesteld. Op woensdag 14 september 2022 geeft Eric-Jan Pleijster van 14:30u tot 15:15u zijn lezing.
De lezingen tijdens Architect@Work zijn gratis bij te wonen. Registreer je wel van tevoren even. Ga naar
www.architectatwork.nl
en registreer je met de code 10840.
Trefwoorden
eric-jan pleijster
nature based city
natuurinclusief ontwerpen
bioreceptief ontwerpen
architect@work
lola landscape architects
Best gelezen
1
Genomineerden BNA Beste Gebouw van het Jaar 2026 bekend
dinsdag, 28 april
2
Architectenweb symposium: samenwerken op kantoor
dinsdag, 28 april
3
Mecanoo ontwerpt filmtheater Fraterhuis in binnenstad Zwolle
vrijdag, 24 april
4
Vijfde 'icoon' voor Roombeek mengt continuïteit met verstoring
donderdag, 23 april
5
MVRDV en Diamond Schmitt ontwerpen tweede gebouw voor universiteit Toronto
dinsdag, 28 april
Gerelateerde nieuwsberichten
Lezingenprogramma Architect@Work met onder andere Paolo Russo (Stefano Boeri Architetti) en Michaël Ghyoot (Rotor)
24 augustus 2022
Gebiedsontwikkelaar AM en Wageningen University & Research onderzoeken mogelijkheden voor versnelling natuurinclusief bouwen
5 juni 2023
AM en LOLA Landscape Architects presenteren manifest Geluksvogels
27 mei 2022
Grondige transformatie voor stationsgebied Purmerend
23 juni 2021
Architect@Work strijkt eind september neer op Hembrugterrein
14 juli 2023
Almeerderhout moet uitgroeien tot eigentijds stadsbos
6 mei 2021
GXN: ‘Naast hout blijven we beton nodig hebben, maar wel ander beton’
7 september 2023
Architect@Work strijkt eind september neer op Hembrugterrein
5 september 2023
ARCHITECT@WORK
Lezingenprogramma Architect@Work met onder andere Oana Bogdan (&bogdan) en Aleksander Kongshaug (GXN).
19 september 2023
Tentoonstelling over Piet Oudolf en LOLA Landscape in Schunck
4 mei 2021
Architecten over twee jaar corona: LOLA Landscape Architects
18 maart 2022
Natuurinclusieve maatregelen bij nieuwbouw bevorderen daadwerkelijk de biodiversiteit
6 februari 2024
DS: “Als een gierzwaluw de stad in vliegt, dan ziet hij een bergachtig landschap.”
14 september 2023
Veenstra: ‘De snelheid van het proces is zowel angstaanjagend als belonend’
15 mei 2019
LOLA en IWA transformeren oude begraafpaats Bilbao naar stadstuin
8 augustus 2023
LOLA geselecteerd voor landschapsontwerp Hartree in Cambridge
18 juli 2023
Park Vijversburg uitgebreid met nieuw parkdeel LOLA en Piet Oudolf
24 oktober 2017
Lezingenprogramma Architect@Work met onder andere Ron Bakker (PLP Architecture) en Caro van de Venne (Nudus)
3 juli 2024
‘Super Skin’ is thema van Architect@Work in Rotterdam
19 juni 2024
Geslaagde eerste editie van Architect@Work in metropoolregio Amsterdam
9 oktober 2023
LOLA Landscape ontwerpt Dome of Plants voor Kaapstad
6 maart 2018
OMA, FABRICations en LOLA maken ontwerp herontwikkeling Bijlmerbajes
12 september 2017
LOLA: ‘Dijk is belangrijkste uitvinding BV Nederland’
7 april 2014
Maaskantprijs voor Jonge Architecten naar LOLA
10 april 2013
Expositie laat stadsnatuur in Rotterdam zien
21 maart 2023
Goede gesprekken op sfeervol Architect@Work in Rotterdam Ahoy
30 september 2024
VanWonen ontwikkelt woontoren in stationsgebied Nijmegen
2 januari 2023
Goede gesprekken rond de noviteiten die op Architect@Work in Amsterdam werden getoond
19 november 2025
Synchroon presenteert gids met stappenplan voor natuurinclusief ontwikkelen
6 april 2023
Onderzoekers zien sneller natuurherstel door bodemtransplantatie
13 februari 2023
Akkoord moet achteruitgang biodiversiteit in enkele jaren stoppen
19 december 2022
Architect@Work komt in 2023 naar metropoolregio Amsterdam
15 november 2022
Aanleg nieuwe natuur in Nederland gaat niet snel genoeg
9 november 2022
Natuurorganisaties: zwak Europese natuurherstelwet niet af
31 oktober 2022
Jongeren willen groenere steden, meer treinen en minder vee
29 september 2022
Architect@Work was als vanouds
23 september 2022
Ecologische Autoriteit bekijkt vanaf 19 september natuurplannen
12 september 2022
Onderzoekers: in ‘tiny forest’ is het veel koeler dan op straat
8 september 2022
Ghyoot: “Hergebruik maakt ontwerpen ook gelaagder”
7 september 2022
Lezingenprogramma Architect@Work met onder andere Paolo Russo (Stefano Boeri Architetti) en Michaël Ghyoot (Rotor)
24 augustus 2022
Gebiedsontwikkelaar AM en Wageningen University & Research onderzoeken mogelijkheden voor versnelling natuurinclusief bouwen
5 juni 2023
AM en LOLA Landscape Architects presenteren manifest Geluksvogels
27 mei 2022
Grondige transformatie voor stationsgebied Purmerend
23 juni 2021
Architect@Work strijkt eind september neer op Hembrugterrein
14 juli 2023
Almeerderhout moet uitgroeien tot eigentijds stadsbos
6 mei 2021
GXN: ‘Naast hout blijven we beton nodig hebben, maar wel ander beton’
7 september 2023
Architect@Work strijkt eind september neer op Hembrugterrein
5 september 2023
ARCHITECT@WORK
Lezingenprogramma Architect@Work met onder andere Oana Bogdan (&bogdan) en Aleksander Kongshaug (GXN).
19 september 2023
Tentoonstelling over Piet Oudolf en LOLA Landscape in Schunck
4 mei 2021
Architecten over twee jaar corona: LOLA Landscape Architects
18 maart 2022
Natuurinclusieve maatregelen bij nieuwbouw bevorderen daadwerkelijk de biodiversiteit
6 februari 2024
DS: “Als een gierzwaluw de stad in vliegt, dan ziet hij een bergachtig landschap.”
14 september 2023
Veenstra: ‘De snelheid van het proces is zowel angstaanjagend als belonend’
15 mei 2019
LOLA en IWA transformeren oude begraafpaats Bilbao naar stadstuin
8 augustus 2023
LOLA geselecteerd voor landschapsontwerp Hartree in Cambridge
18 juli 2023
Park Vijversburg uitgebreid met nieuw parkdeel LOLA en Piet Oudolf
24 oktober 2017
Lezingenprogramma Architect@Work met onder andere Ron Bakker (PLP Architecture) en Caro van de Venne (Nudus)
3 juli 2024
‘Super Skin’ is thema van Architect@Work in Rotterdam
19 juni 2024
Geslaagde eerste editie van Architect@Work in metropoolregio Amsterdam
9 oktober 2023
LOLA Landscape ontwerpt Dome of Plants voor Kaapstad
6 maart 2018
OMA, FABRICations en LOLA maken ontwerp herontwikkeling Bijlmerbajes
12 september 2017
LOLA: ‘Dijk is belangrijkste uitvinding BV Nederland’
7 april 2014
Maaskantprijs voor Jonge Architecten naar LOLA
10 april 2013
Expositie laat stadsnatuur in Rotterdam zien
21 maart 2023
Goede gesprekken op sfeervol Architect@Work in Rotterdam Ahoy
30 september 2024
VanWonen ontwikkelt woontoren in stationsgebied Nijmegen
2 januari 2023
Goede gesprekken rond de noviteiten die op Architect@Work in Amsterdam werden getoond
19 november 2025
Synchroon presenteert gids met stappenplan voor natuurinclusief ontwikkelen
6 april 2023
Onderzoekers zien sneller natuurherstel door bodemtransplantatie
13 februari 2023
Akkoord moet achteruitgang biodiversiteit in enkele jaren stoppen
19 december 2022
Architect@Work komt in 2023 naar metropoolregio Amsterdam
15 november 2022
Aanleg nieuwe natuur in Nederland gaat niet snel genoeg
9 november 2022
Natuurorganisaties: zwak Europese natuurherstelwet niet af
31 oktober 2022
Jongeren willen groenere steden, meer treinen en minder vee
29 september 2022
Architect@Work was als vanouds
23 september 2022
Ecologische Autoriteit bekijkt vanaf 19 september natuurplannen
12 september 2022
Onderzoekers: in ‘tiny forest’ is het veel koeler dan op straat
8 september 2022
Ghyoot: “Hergebruik maakt ontwerpen ook gelaagder”
7 september 2022
Toon alles
Gerelateerde podcasts
Toren van Babel
Gesprek met Eric-Jan Pleijster over hoogbouw als bergen in het stedelijk landschap
15 november 2021
Gesprek met Hugo Stevens en Diederik de Jonge over ontwerpen bij een bouwer in
11 augustus 2022
Duuzaam ontwerpen en bouwen
Gesprek met Jan Maas over natuurinclusief ontwerpen en bouwen
9 juni 2022
Duuzaam ontwerpen en bouwen
Gesprek met Wilco Scheffer en Gert Jan Samsom over duurzaam ontwerpen en bouwen
31 maart 2022
Toren van Babel
Gesprek met Eric-Jan Pleijster over hoogbouw als bergen in het stedelijk landschap
15 november 2021
Gesprek met Hugo Stevens en Diederik de Jonge over ontwerpen bij een bouwer in
11 augustus 2022
Duuzaam ontwerpen en bouwen
Gesprek met Jan Maas over natuurinclusief ontwerpen en bouwen
9 juni 2022
Duuzaam ontwerpen en bouwen
Gesprek met Wilco Scheffer en Gert Jan Samsom over duurzaam ontwerpen en bouwen
31 maart 2022
Toon alles
Andere nieuwsberichten
Stijn Dries transformeert papierfabriek tot creatief atelierdorp
Vandaag, 13:27
De voormalige papierfabriek De Hoop in Zaanstad is veranderd in een onderkomen voor tweehonderd creatieve ondernemers.
Groosman heeft 'eigen' Coolse Poort in centrum Rotterdam gerenoveerd
Vandaag, 11:48
Het beeldbepalende gebouw op de hoek van de Coolsingel en het Binnenwegplein kreeg een subtiele make-over, waarbij het nieuwe glas in de gevel het meest in het oog springt.
Gerenoveerd rijksmonumentaal herenhuis toont oud en nieuw in samenhang
Vandaag, 10:59
Het herenhuis stamt uit 1898 en behoort tot een historisch woonblok, ontworpen door de architect Houtzagers. Tijdens de renovatie, die drie jaar in beslag nam, heeft Serge Schoemaker Architects het volledige pand gestript en zorgvuldig gerestaureerd.
Architectenweb symposium: samenwerken op kantoor
Gisteren, 18:00
Op dinsdagavond 12 mei 2026 organiseert Architectenweb in samenwerking met YNNO en Pakhuis de Zwijger een symposium rond de ontwikkeling om kantooromgevingen nadrukkelijker in te richten op onderlinge samenwerking.
Van Schijndelhuis in Utrecht staat te koop
Vandaag, 14:43
Het uit 1992 stammende woonhuis is ontworpen door architect Mart van Schijndel (1943–1999).
Massaproductie vliegende auto's niet ver weg meer, zegt XPENG
Vandaag, 12:25
De Chinese fabrikant van elektrische voertuigen XPENG verwacht volgend jaar te beginnen met de grootschalige productie van zijn vliegende auto's.
Rotterdamse ondernemer Martijn van der Vorm (67) overleden
Vandaag, 09:27
Met geld van de door hem opgerichte stichting Droom en Daad werden onder meer Depot Boijmans en museum Fenix gerealiseerd.
Hollandse Duinen wordt officieel een nationaal park
Gisteren, 14:33
Het gaat om een gebied van meer dan 18.000 hectare van Hoek van Holland tot Hillegom.
Dutch Green Building Council breidt bestuur uit met drie leden
Gisteren, 10:47
Het bestuur van de DGBC breidt per 1 mei uit met Martijn Vlasveld (Edmond de Rothschild), Klaartje Molthof (Ymere) en Jaap van der Bijl (Altera).
Euromast blijft langer dicht om renovatie
Gisteren, 09:39
Volgens de organisatie achter het bouwwerk is tijdens de renovatie gebleken dat er meer tijd nodig is.
Ga naar het nieuws-archief
Michiel van Raaij
Hoofdredacteur
0
0
0
0
Voor een optimale gebruikservaring plaatst Architectenweb functionele cookies. Wat de verschillende cookies precies doen leggen we uit in een
overzicht
. Cookies van social media kun je optioneel
aanzetten
.
Akkoord
Instellingen
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan
Feedback
Feedback
Wij horen graag jouw feedback. Laat je reactie achter en eventueel jouw e-mail adres.
Reactie
Verstuur