Copyright: Maria Bodil
Copyright: Maria Bodil
Copyright: Maria Bodil
Copyright: Maria Bodil
Copyright: Maria Bodil
Copyright: Maria Bodil
Copyright: Lensvelt x Powerhouse Company
Copyright: Lensvelt x Powerhouse Company
Copyright: Lensvelt x Powerhouse Company
Copyright: Lensvelt x Powerhouse Company
Copyright: Lensvelt x Powerhouse Company
Copyright: Lensvelt x Powerhouse Company
Copyright: Lensvelt x Powerhouse Company
Copyright: Maria Bodil

Een stoel als een dragende schelp

20 mei 2022, 11:33
Als een met de golven aangespoelde schelp, zo omschrijven Powerhouse Company en Lensvelt de stoel die zij gezamenlijk ontwikkelden en deze week officieel introduceerden. De Coquille is een stalen buisstoel die een serene eenvoud uitstraalt, maar technisch een uitdaging vormde, met name door het bijzondere onderstel.

Op symbolisch niveau is het ontwerp geïnspireerd op een van de meest geliefde schilderijen van de Italiaanse Renaissance, Sandro Botticelli’s Geboorte van Venus, vertelt Powerhouse Company. Het schilderij toont de godin van de liefde, die is opgedoken uit de zee en wordt gedragen door een enorme sint-jakobsschelp; de adem van de windgoden drijft haar naar de kust.

Als de organische en perfecte vorm van de sint-jakobsschelp (coquille in het Frans) spreidt de kuipstoel zich royaal uit. De ribben van de schelp zijn vertaald naar de elegant gebogen ribben van de rugleuning. De stoel zit opvallend comfortabel; voor wie extra comfort wil zijn er in aanvulling op de gestoffeerde zitting ook kussens voor de rug.

Modernistisch
De klassieke, modernistische bistrostoel van gebogen hout en rotan vormde het uitgangspunt voor de Coquille. Het ontwerpteam van Powerhouse Company vroeg zich af het iconische ontwerp een hedendaagse herinterpretatie kon krijgen. De partner in het project, meubelbedrijf Lensvelt, wilde een stoel die zowel buiten als binnen kan worden gebruikt; dat suggereerde het gebruik van buisvormig staal.

Het ontwerpteam kwam tot een stalen sculptuur uit één stuk, dat echter wel tot een aantal technische uitdagingen leidde. “Die werden met grote creativiteit opgelost door Lensvelt R&D en de ambachtslieden van de Italiaanse fabrikanten”, vertelt Powerhouse Company. Met name de stoelpoten zijn zo vanzelfsprekend binnen het gehele ontwerp dat je de bijzonderheid over het hoofd zou zien.

“De juiste poten krijgen was de sleutel tot het ontwerp”, legt het ontwerpteam uit. “ Visueel breiden ze de vloeiende vorm van het stoellichaam uit tot een enkele, oneindige vloeiende lijn.” De vorm van de poten vroeg om een extreme mate van buiging van de stalen buizen. Er moesten gaten in worden geponst, die later werden bijgevuld.

Stoel en gebouw
“Bij een stoel draait alles om praktische ontwerpmogelijkheden”, zegt Maarten Diederix, designer bij Powerhouse Company. “Het is als een testrit voor het ontwerpen van grotere dingen.” Dat is voor Powerhouse Company een reden om met een nieuw stoelontwerp te komen – naast het feit dat een meubel het werk van het bureau bij een breder publiek brengt en een andere, directere relatie met de gebruikers creëert.

“Coquille is, net als onze gebouwen, klassiek en toch innovatief”, meldt het bureau. “De stoel beeldhouwt de ruimte met behulp van een modernistisch vocabulaire van maat, schaal en geometrie, die hij op een frisse eigentijdse manier aanpast. De stoel is een perfecte samensmelting van vorm en functie, en het heeft een krachtige aanwezigheid.” Volgens het bureau is Coquille dan ook meer dan een stoel: hij is “een soort microkosmos van een Powerhouse Company-gebouw.”

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Polyfern landscape architects presenteert ontwerp stadsbos Almeerderhout

Gisteren, 17:19

Gevelpanelen uit reststoffen rioolwaterzuivering voor pand hoogheemraadschap

Gisteren, 15:02

IABR, ACAN NL en Academie van Bouwkunst Amsterdam worden partner van HouseEurope!

Gisteren, 12:14

Een vernieuwde school in zes weken

17 februari, 4:57

Topman woningbelegger ASR hoopvol over koers minister Keijzer

17 minuten geleden

Intentieovereenkomst houten wooncomplex voor ouderen in Amsterdam

Gisteren, 10:42

Australië verbiedt buitenlanders huizen te kopen door woningnood

17 februari, 11:00

Heijmans bouwt datacenter op onbekende locatie

17 februari, 10:06

BAM-topman verwacht dit jaar geen impact van stikstofuitspraak

14 februari, 9:20

Renovatie Binnenhof pas in 2030 helemaal klaar

13 februari, 2:19
Robert MuisRedacteur
KUBUS | Specialist in BIM-software
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland BV
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
Knauf Insulation
DUCO Ventilation & Sun Control
IsoBouw Systems bv
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Building Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
Hansgrohe
FALK®
Tata Steel Colorcoat®
© 2002 - 2025 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan