Abonneer je nu op onze nieuwsbrieven!
Abonneren
Nee, bedankt
Ja, denk met me mee rond de
materialisering van mijn project
Copyright: Posad.Maxwan, IABR–Atelier Dordrecht

Tentoonstelling The High Ground van IABR in Dordrecht

28 juni 2021, 15:33
In de Biesboschhal in Dordrecht opent op 3 juli de laatste tentoonstelling van Down to Earth, de 9e editie van de Internationale Architectuur Biennale Rotterdam (IABR). Deze expositie, getiteld The High Ground, laat zien hoe de Dordtse waterveiligheidsagenda kan worden ingezet als hefboom voor de Groeiagenda Drechtsteden 2030 en de duurzaamheidsambities van Dordrecht.

Dordrecht is een stad – en een eiland. Door de Sint-Elisabethsvloed van 1421 ontstonden waterwegen rond de stad. Het eiland van Dordrecht wordt nu omringd door de Beneden-Merwede, Nieuwe Merwede, Hollands Diep, Dordtsche Kil en Oude Maas.

Zeshonderd jaar later is de stad nog steeds kwetsbaar voor overstromingen en wordt in Dordrecht dan ook permanent gewerkt aan het verbeteren van de bescherming tegen het water. In het kader van het IABR–Atelier Dordrecht is, onder leiding van Adriaan Geuze (West 8), aan de hand van een concrete casus onderzocht hoe die prioriteit van waterveiligheid is te koppelen aan duurzame stedelijke ontwikkeling.

Waterveiligheid en stedelijke ontwikkeling
De Staart is een buitendijks en hoger gelegen stadsdeel van Dordrecht. Momenteel is het een geïsoleerd gebied met veel problemen en weinig perspectief. Echter, in geval van een overstroming biedt De Staart een veilige haven en zou het stadsdeel grote aantallen evacuees kunnen opvangen.

Het IABR–Atelier Dordrecht heeft de afgelopen twee jaar onderzocht hoe de (toekomstige) noodzaak om op De Staart op ieder moment zo’n massale opvang te realiseren, nu is in te zetten bij de huidige opgave: de duurzame stedelijke ontwikkeling van dit gebied. Kan de waterveiligheid als hefboom worden gebruikt, is dus de vraag. De resultaten van dit onderzoek zijn te zien in de tentoonstelling The High Ground.

Duurzaam en aantrekkelijk
Volgens IABR laten de onderzoeksresultaten zien dat De Staart een belangrijke rol kan spelen bij het realiseren van de Dordtse waterveiligheidsagenda. De waterveiligheid kan daarbij inderdaad als een hefboom worden gebruikt voor een duurzame ontwikkeling van een aantrekkelijk woon- en werkgebied; “met nieuwe woonvormen, waterveilige voorzieningen, innovatieve werkconcepten en een bijzonder getijdenpark aan de rivier”, aldus IABR.

Op De Staart kan Dordrecht de waterveiligheid verhogen en tegelijkertijd woningen bouwen, de werkgelegenheid stimuleren, de verbindingen in de stad en met de regio optimaliseren, en de levenskwaliteit en recreatiemogelijkheden voor alle inwoners verhogen. Dit alles zou kunnen worden gerealiseerd in harmonie met de natuur. Nieuwe verbindingen voor langzaam verkeer kunnen tevens dienen als vluchtroutes.

Zo kan de hefboom-aanpak ook een serieuze bijdrage leveren aan de Groeiagenda Drechtsteden 2030 en de duurzaamheidsambities van Dordrecht, stelt IABR.

The High Ground is samengesteld door de hoofdcurator van Down to Earth, George Brugmans. De tentoonstelling loopt van  3 juli tot en met 14 augustus in de Biesboschhal, Maasstraat 11, Dordrecht.

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

OMA gebruikt bestaand gebouw als canvas bij renovatie Edo-Tokyo Museum

17 april, 3:55

Winnaars verkiezing Beste Bossche Gebouw 2020–2025 bekend

17 april, 2:16

Appartementengebouwen door MIX architectuur vormen sluitstuk Noorderhaven Zutphen

17 april, 12:29

EUmies Award naar renovatie congrescentrum in Charleroi en tijdelijke ruimtes Sloveens theater

17 april, 10:54

Woningbouwzaken krijgen langer voorrang bij Raad van State

17 april, 4:49

Inspectie positief over verbetering sociale veiligheid TU Delft

17 april, 11:36

NVM vreest minder nieuwbouw door veranderende voorrang stroomnet

17 april, 9:23

Architecten voor restauratie en herbestemming Rivièrahal gekozen

16 april, 12:00

Bewoners aardbevingsgebied Groningen blijven kritisch op herstel

16 april, 10:34

ING: optoppen en splitsen van woningen steeds minder haalbaar

15 april, 1:22
Robert MuisRedacteur
KUBUS | Specialist in Archicad
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
ALUCOBOND®
Caparol
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
ROCKWOOL B.V.
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
Kronospan
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2026 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan