IABR maakt vijftig jaar na rapport Club van Rome balans op

22 juni 2022, 10:46
It’s about time. Zo luidt de titel van de tiende editie van de Internationale Architectuur Biennale Rotterdam (IABR). Tijdens de Rotterdamse architectuurbiënnale, die van 22 september tot en met 13 november wordt georganiseerd in het M4H-gebied, wordt een halve eeuw na het verschijnen van het rapport van de Club van Rome de balans opgemaakt.

In het rapport uit 1972 schetsten wetenschappers en ondernemers de mogelijke gevolgen van een exponentiële toename van bevolking, agrarische productie, extractie van grondstoffen, industriële productie, vervuiling en het verlies van biodiversiteit. Het rapport zorgde wereldwijd voor commotie en was het begin van milieubewustzijn.

Tijdens de komende IABR wordt de balans na vijftig jaar opgemaakt. In de tentoonstelling worden historisch onderzoek (vanaf 1972), inspirerende praktijkvoorbeelden (anno 2022) en toekomstscenario’s (richting 2072) bij elkaar gebracht. “Dit overzicht schetst een beeld dat tegelijk zorgelijk en hoopvol is”, meldt de organisatie van de IABR.

“Het werk dat in de tentoonstelling te zien is, documenteert de oorzaken en gevolgen van klimaatverandering en brengt ze in kaart. Zo ontstaat een hedendaags landschap dat de effecten van klimaatverandering weerspiegelt en oproept op deze geconstrueerde hyperrealiteit te reageren.”

Verder oplopende tijdsdruk
Met de titel ‘It’s about time’ zinspeelt de biënnaleorganisatie op de steeds verder oplopende tijdsdruk om de gevolgen van klimaatverandering tegen te gaan en te verbinden aan andere maatschappelijke vraagstukken. Ook richt de titel zich op tijd en snelheid als cruciale factoren in het ontwerpproces van architectuur en ruimtelijk ontwerp. Het doet verder een appèl op het vakgebied om effectief te werken aan de oplossing van sociaalecologische urgenties, aldus de IABR.

De tentoonstelling ‘It’s about time’ wordt georganiseerd in de Ferro, een voormalige aardgashouder in het westelijk havengebied van Rotterdam. In het nabijgelegen Keilepand komt het werk aan bod van The Future Generation: een selectie afstudeerprojecten van studenten uit Nederland en België.

Rond de tweee tentoonstellingen is er een breed programma met ruimte voor dialoog, kennisopbouw en experiment, met rondleidingen, lezingen, debatten, workshops en een speciaal ontwikkeld programma voor kinderen en jongeren.

Saskia van Stein
De komende IABR is de eerste onder het directeurschap van Saskia van Stein. Zij volgde vorig jaar George Brugmans op, die vanaf het begin leidinggaf aan de Rotterdamse architectuurbiënnale. Derk Loorbach is hoofdcurator van de tiende IABR. Verder bestaat het curatorenteam uit Peter Veenstra, Véronique Patteeuw en Léa-Catherine Szacka.

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Bouwbedrijf: Schiphol verzuimde uitgewerkt ontwerp A-pier te leveren

Gisteren, 17:16

Een kantoor met bubbels en iriserende kleuren

Gisteren, 15:37

Jubilerend MIX architectuur breidt directieteam uit

Gisteren, 14:03

Concrete ontwerpt Steve Madden-flagshipstore met New York als referentie

Gisteren, 12:04

Bouwsporen uit 13e eeuw gevonden bij renovatie Binnenhof

Gisteren, 16:33

Verhuurders negeren wet en blijven torenhoge huur vragen

Gisteren, 12:31

SodM: versterking huizen Groningen duurt in huidig tempo tot 2034

Gisteren, 10:06

Bureau LUX ontwerpt villa tussen de bomen van een bos

4 april, 9:20

Utrecht wil oude dieselmachines weren op bouwplaatsen

4 april, 9:05

ABN AMRO verwacht verdere stijging huizenprijzen

3 april, 12:46
Ronnie WeessiesRedacteur
Atag Nederland
KUBUS | Specialist in BIM-software
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland BV
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
Knauf Insulation
DUCO Ventilation & Sun Control
IsoBouw Systems bv
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Building Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
AXOR + hansgrohe
FALK®
Tata Steel Colorcoat®
© 2002 - 2025 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan