Copyright: GEAR architectencombinatie
Copyright: GEAR architectencombinatie
Copyright: GEAR architectencombinatie
Copyright: GEAR architectencombinatie
Copyright: GEAR architectencombinatie
Copyright: GEAR architectencombinatie
Tekening: GEAR architectencombinatie
Tekening: GEAR architectencombinatie
Tekening: GEAR architectencombinatie
Tekening: GEAR architectencombinatie
Copyright: GEAR architectencombinatie
Copyright: GEAR architectencombinatie
Copyright: GEAR architectencombinatie
Copyright: GEAR architectencombinatie
Copyright: GEAR architectencombinatie
Copyright: GEAR architectencombinatie
Tekening: GEAR architectencombinatie
Tekening: GEAR architectencombinatie
Tekening: GEAR architectencombinatie
Tekening: GEAR architectencombinatie

GEAR ontwerpt 'schuimend' Beleefcentrum Afsluitdijk

26 augustus 2016, 18:05
Bouwcombinatie Dijkstra Draisma / GEAR architectencombinatie heeft de aanbesteding voor het Beleefcentrum De Nieuwe Afsluitdijk gewonnen. In het voorjaar van 2018 moet het centrum zijn deuren openen.

Vier combinaties van aannemers en architecten waren na een open aanbestedingsprocedure geselecteerd om een ontwerp te maken voor het nieuwe beleefcentrum op de Afsluitdijk. De opdracht was om een gebouw te ontwerpen van spectaculaire eenvoud ten behoeve van een educatieve attractie, informatievoorzieningen en horeca, passend bij het karakter van Kornwerderzand en de Afsluitdijk.

Het ontwerp van bouwcombinatie Dijkstra Draisma/GEAR architectencombinatie is door een beoordelingscommissie als beste beoordeeld. Klaas Kielstra, gedeputeerde Provincie Fryslân en Gea Akkerman, wethouder gemeente Súdwest-Fryslân maakten de winnaar vandaag bekend.

Opschuimend zeewater
Het beleefcentrum krijgt een onderbouw die uit het donkere basalt van de Afsluitdijk gehakt lijkt te zijn, terwijl de lichte gevel van de hierboven zwevende bovenbouw naar het schuimende zeewater verwijst. Het gebouw is zo enerzijds sterk in het landschap verankerd en ermee verweven, terwijl het zich er anderzijds ook van losmaakt.

De begane grond van het beleefcentrum bevat een restaurant met bijbehorende voorzieningen. Op de eerste verdieping is een grote rechthoekige ruimte voorzien voor exposities. Door de tentoonstellingen los te houden van de gevel kunnen bezoekers hier eenvoudig rondlopen en het landschap rondom blijven beleven. Op het dak van het beleefcentrum komt een uitkijkplatform. Ook is hier een veld van PV-cellen voorzien ter ondersteuning van de hoge duurzaamheidsambitie van het project.

“Weinig mensen weten dat het zeshoekige basalt van nature deze vorm al heeft en ook waterschuim heeft deze vorm als je het onder een microscoop bekijkt”, zegt Dirk Jan de Rouwe van bouwcombinatie Dijkstra Draisma.

“Het gebouw bevat niet alleen een beleefcentrum, het is een beleefcentrum”, voegt architect Doeke van Wieren van GEAR architectencombinatie eraan toe. Bezoekers kunnen er niet alleen exposities ervaren, maar worden ook verschillende perspectieven op de dijk en het landschap geboden, met het uitkijkplatform op het dak als hoogtepunt.

Tegenstellingen opvoeren
“De aard van het gebouw is analoog aan de aard van de dijk”, stelt GEAR poëtisch. “De dijk scheidt en verbindt, het verbindt complementaire tegenstellingen. De dijk is het toneel van zowel de strijd tegen het water als de symbiose van cultuur en natuur.”

“Het gebouw verbindt zich met de plek en ontstijgt ‘m tegelijkertijd, toont en verbergt, geeft beschutting en neemt die weer weg. En dat op een dramatische manier, waarbij de polen elkaar dicht naderen. Zo gaat het gebouw een betekenisvolle en symbiotische relatie met de dijk aan.”

Tentoonstelling
In het Beleefcentrum kunnen bezoekers het verhaal van UNESCO Werelderfgoed Waddenzee, KH2018, de Vismigratierivier, de toekomstige Afsluitdijk en het IJsselmeer beleven. Een bijzondere attractie wordt de zogenoemde FlyRide, waarbij bezoekers virtueel over de provincie Fryslân vliegen.

Doel van het project is het versterken van de toeristisch-economische structuur door ontwikkeling van de Afsluitdijk, een belangrijke toeristische toegangspoort voor Fryslân en Noord-Holland. Hiermee moet direct en indirect de toeristische werkgelegenheid in de omliggende regio worden vergroot.

Planning
Vanaf september wordt gestart met de werkzaamheden om het terrein geschikt te maken. Onder andere de afrit na het viaduct moet worden verlegd. Begin 2017 gaat de bouw van start. In het voorjaar van 2018 gaat het Beleefcentrum open voor het publiek.

Financiering en exploitatie
Het Beleefcentrum wordt gefinancierd door provincie Fryslân, Waddenfonds, gemeente Súdwest-Fryslân en de Nationale Postcode Loterij en de exploitanten.

Eerder dit jaar werd al bekend dat de combinatie Bert Kranendonk (Kexcom) en Theo op de Hoek (Vigilante) de exploitatie van het Beleefcentrum De Nieuwe Afsluitdijk gaan doen. Bert Kranendonk: “Wij zijn erg blij met het ontwerp omdat het naadloos past bij onze visie op de exploitatie van het gebouw. Het is open, transparant en uitnodigend, maar bovenal flexibel in gebruik, want horeca en toerisme is een sector die continu ontwikkeling is.”

De Nieuwe Afsluitdijk
De Nieuwe Afsluitdijk is een samenwerking van de provincies Noord-Holland, Fryslân en de gemeenten Hollands Kroon, Súdwest-Fryslân en Harlingen. Samen werken we aan een vernieuwde dijk op het gebied van duurzame energie, ecologie, recreatie en toerisme en ruimtelijke kwaliteit. Voor meer informatie over de projecten zie www.deafsluitdijk.nl

Andere nieuwsberichten

Benthem Crouwel wint prijsvraag voor herontwikkeling deel Praags plein

Gisteren, 15:41

'Reis naar Nieuw Zeeland' beloond met tweede Eo Wijers-regioprijs

Gisteren, 14:32

Hoogwaardig blok met sociale huurwoningen voor Leidsche Rijn Centrum

Gisteren, 12:14

Nominaties Groninger Architectuurprijs 2023 bekend

Gisteren, 10:36

Kadaster ziet dit jaar flink minder nieuwe hypotheken

Gisteren, 09:58

Erfgoedvereniging in hoger beroep na besluit renovatie Amsterdam Museum

Gisteren, 09:17

Amsterdam neemt extra maatregelen wegens achterblijven woningbouw

21 september, 2:21

Vastgoedbedrijf Certitudo valt om na problemen bij projecten

21 september, 9:40

Doortrekken Noord-Zuidlijn onzeker na miljardenbezuiniging

21 september, 9:05

RVO: subsidiepot verduurzaming publieke gebouwen binnen dag leeg

20 september, 1:48
KUBUS | Specialist in BIM-software
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Tarkett BV
Wicona
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial
Sempergreen
EeStairs | Design trappen - Balustrade - Ontwerp en constructie
Aluprof Nederland BV
Intal BV
Cosentino The Netherlands B.V.
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco International KG
AGC Nederland Holding B.V.
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
Foreco Houtproducten
Wienerberger B.V.
Knauf Insulation
Zoontjens
DUCO Ventilation & Sun Control
IsoBouw Systems bv
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf Ceiling Solutions B.V.
Saint-Gobain Building Glass Benelux
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Plastica Groep
Holonite B.V.
FALK® Bouwsystemen
Serge Ferrari
Alsecco
Tata Steel Colorcoat®
© 2002 - 2023 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan