Projecten
Producten
Bedrijven
Vacatures
Agenda
Awards
Podcasts
more_horiz
Videos
Magazine
Thema's
Favorieten
Profiel
Uitloggen
Abonneer je nu op onze nieuwsbrieven!
Abonneren
Nee, bedankt
Ja, denk met me mee rond de
materialisering van mijn project
Bouman: “Het moet nú gebeuren!”
19 februari 2010, 14:36
Donderdag 18 februari betoogde Ole Bouman, directeur van het NAi, voor een volle zaal voor ‘Architectuur als Noodzaak’. Bouman hield zijn verhaal ter gelegenheid van de opening van de tentoonstelling over de architectuur waar hij voor pleit. Een kort verslag.
“Een activistische directeur van een agenderend instituut”, zo werd Bouman aangekondigd deze avond. Bouman is een man met een missie. Zijn missie voor vanavond, zo vertelde hij, was om te komen tot de innovatieagenda voor de komende decennia.
Omdat daar zelfreflectie voor nodig is, wilde hij zijn lezing in het Nederlands houden. De aanwezige ‘buitenlanders’ bood hij zijn excuses aan. Om de urgentie van zijn verhaal te onderstrepen stelde Bouman: “Er moet een reden zijn waarom de architectenbureaus in deze economische recessie harder zijn getroffen dan de bouwbranche in het algemeen.”
“Architectuur is niet alleen de prachtige uitzondering op de regel, maar is de ruimtelijke organisatie van die regel”, begon Bouman. Architectuur ziet hij als een breed begrip. Disciplines als stedenbouw en landschapsontwerp vallen in de visie van Bouman gewoon onder ‘Architectuur’.
De problemen in de architectuur uitten zich volgens Bouman in de negatieve termen en connotaties die gebruikt worden als het gaat om de ruimtelijke inrichting van Nederland: verrommeling, bedrijventerreinen, juridisering, bouwindustrie en beroep: architect. Met dat laatste bedoelde hij de recente behoefte het vak van architect opnieuw te willen definiëren.
Er zijn drie reacties op deze problemen, vervolgde Bouman: “Ontkenning, opnieuw willen beginnen, of symptoombestrijding.” Als voorbeeld van dat laatste noemde hij het ontwerpen van snelwegpanorama’s en de veranderingen in de Wet op de Architectentitel.
Zeven crisissen
De architectuur wordt op dit moment volgens Bouman geconfronteerd met zeven crisissen op de volgende vlakken: voedsel, gezondheid, energie, ruimte, tijd, sociale cohesie en waardecreatie. De problemen op deze vlakken hebben een ruimtelijke component en zijn daarom problemen waar de architect een rol in moet spelen.
In ‘zevenmijlslaarzen’ ging hij door de crisissen heen. Ons voedsel komt over de hele wereld vandaan en heeft daarom een grote milieubelasting. Tegelijkertijd weten steeds minder mensen waar hun voedsel vandaan komt.
De intensieve veehouderij blijkt bovendien voor gezondheidsrisico’s te zorgen. Andere gezondheidsproblemen ontstaan door fijnstof, wat een omgevingsprobleem is en daarom tot het domein van de architectuur behoort.
Op het gebied van energie is er het tekort aan fossiele brandstoffen, waardoor er bijvoorbeeld alternatieve energie gewonnen moet worden uit wind en zon. Maar er is ook het klimaatprobleem, waardoor Nederland te maken heeft met een stijgende zeespiegel.
Wat betreft ‘tijd’ ziet Bouman de opkomst van de ‘homo zappiens’ (altijd alles tegelijkertijd willen doen) als een probleem. Dit uit zich ruimtelijk bijvoorbeeld in het feit dat in Amsterdam de winkels nu zeven dagen per week geopend zijn.
De sociale cohesie staat volgens Bouman onder druk. Segregatie van bevolkingsgroepen en onveiligheid op straat baren hem zorgen. Maar door de opkomst van nieuwe media is er ook een communicatiecrisis. “Tijd met elkaar doorbrengen”, gebeurt volgens Bouman te weinig.
Ten slotte de waardecreatie. Het verlies aan waarde van vastgoed in de Verenigde Staten en Ierland ziet Bouman als symptoom van een dieperliggend probleem. De werkloosheid en bijbehorende dakloosheid in bijvoorbeeld de VS geven de economische crisis ook een ruimtelijke dimensie.
De oplossingen
‘Waar een noodzaak is, liggen kansen’, meldde de PowerPoint. “Er moet een collectievere aanpak komen”, stelde hij. Het gaat om: “Intensiveren, delen en combineren.” Er volgde een opsomming van een aantal voorbeelden.
De toekomst staat in het teken van hergebruik van materialen (bijvoorbeeld
2012Architecten
met hun villa in Enschede), hergebruik van gebouwen (bijvoorbeeld
Biq Stadsontwerp
met hun plan in Ommoord), verdichten van de stad (bijvoorbeeld
MVRDV
met hun
optopping in Rotterdam
), synchroniseren en reorganiseren van processen (bijvoorbeeld
OMA
met
Zeekracht
) en socialiseren (bijvoorbeeld Jan Konings met zijn project Hotel Transvaal in Den Haag).
De opgave waar we voor staan is volgens Bouman vergelijkbaar met de inpoldering van de Haarlemmermeer en de wederopbouw van Rotterdam na de oorlog. De architectuur moet zich opnieuw uitvinden, maar heeft dat in het verleden al vaker gedaan. We moeten aan de slag, aldus Bouman, “met de kennis van nu.”
Het debat
Na de lezing van Bouman vond er een strak geregisseerde discussie plaats. “Nederlandse architecten zijn goed in conceptualiseren”, begon Bouman: wij zouden internationaal daarom opnieuw toonaangevend kunnen worden, als wij de aandacht van het object af kunnen halen en in staat zijn ons breder te oriënteren, en ons meer richten op processen en strategieën.
“De tijd dat er gebouwd werd omwille van kwantiteit is voorbij, de tijd van de marktwerking is ook voorbij”, stelde Bouman op een vraag uit de zaal of er respons is op de agenda van het NAi. “Maar misschien wordt de crisis nog niet genoeg gevoeld”, verzuchtte hij. Hoopvol vond hij dat de overheid zich volgens Bouman bezint op haar strategie. “Er is weer lef om verderop te kijken, een punt op de horizon vast te stellen.”
Uit de zaal reageerde Henk Ovink van VROM hier ontkennend op. De overheid heeft volgens hem meerdere punten op de horizon nodig. De overheid moet volgens hem adaptief zijn en allianties aangaan. Ovink voegde eraan toe dat de geschetste problemen niet door architecten alleen opgelost kunnen worden.
Een tweede sceptische reactie uit de zaal kwam van André Kempe, van
Atelier Kempe Thill
: “Elke architect die breed georiënteerd is houdt rekening met deze problemen.” Hij vroeg zich bovendien af of de meeste door Bouman getoonde projecten wel op een relevante manier tot stand zijn gekomen. “Zijn het niet gesubsidieerde studies die in het niets verdwijnen?”, vroeg Kempe zich af: “Ligt het echte probleem niet ergens anders: in het feit dat de kern van het vak wordt uitgehold?”
Bouman, nu fel: “Maar het moet gebeuren, dat betekent werk!”
Een van de architecten van
Van Bergen Kolpa
verhaalde vanuit de zaal dat zij met hun studie voor Midden-Delfland, die zij hadden verricht in opdracht van Stroom en de provincie Zuid-Holland, betrokken zijn geraakt bij de planvorming rond het betreffende gebied. Hun plan wordt niet letterlijk uitgevoerd, zeker niet, vertelde hij, maar het ontwerp lijkt wel het een en ander in beweging te zetten.
“Het werkt echt”, voegde een medewerker van Eneco Energy uit de zaal daaraan toe. Zeekracht, het ontwerp dat OMA voor de Noordzee heeft gemaakt, speelt een bepaalde rol in de planning van windparken in zee. Met zijn verbeeldingskracht kan de architect abstracte problemen concreet maken. “Daarom is het een discussiestuk”, stelde hij.
Na tegelijkertijd getoond te zijn geweest in Sao Paulo en Moskou, is de tentoonstelling ‘Architectuur als Noodzaak’ vanaf komende zaterdag te zien in het Nederlands Architectuur instituut.
Trefwoorden
ole bouman
toekomstvisie
nai
duurzaamheid
Best gelezen
1
Bouw van twee woontorens De Havenmeesters in Den Haag gestart
vrijdag, 3 april
2
Voormalige verffabriek in Overschie omgevormd tot buurt met 125 woningen
woensdag, 1 april
3
Een goede parkeerhub is een gebouw dat opgaat in het straatbeeld
dinsdag, 31 maart
4
Circulaire renovatie Paleis van Justitie in Den Haag: ‘Hier worden bakens verzet’
donderdag, 2 april
5
Vernieuwde raadszaal stadhuis Amsterdam officieel in gebruik genomen
woensdag, 1 april
Gerelateerde nieuwsberichten
Bouman hoofdcurator vijfde biënnale Shenzhen
11 februari 2013
Bouman hoopt op eigen koers Nieuwe Instituut
10 december 2012
Vijf exemplaren ‘Testify!’ te winnen
5 juli 2011
Nieuwe ronde Architectuur als Noodzaak
18 november 2010
NAi lanceert studio ‘ongevraagde’ architectuur
21 oktober 2010
‘Vacant NL’ confronteert en inspireert
30 augustus 2010
Architecten verwachten nog geen verbetering
21 juli 2010
'Bezuinigen alleen niet het antwoord'
12 juli 2010
NAi, Bonas en A10 vernieuwen website
7 juli 2010
Rietveld Landscape curator biënnalepaviljoen
12 mei 2010
Samenwerking NAi en DPI bij 3D-applicatie
14 april 2010
AMO presenteert duurzaam Europees energienetwerk
13 april 2010
Architectuur als Noodzaak: het boek
5 maart 2010
Krimp en nog eens krimp voor bouw
24 februari 2010
Straatfeest rond ‘spontaan publiek gebouw’
22 februari 2010
Rotterdam opgeschrikt door actie architecten
19 februari 2010
Wetsvoorstel Architectentitel aangenomen
9 februari 2010
‘Geen architectuur zonder betrokkenheid’
3 februari 2010
OMA presenteert masterplan voor de Noordzee
13 januari 2009
Bezoek aan eerste project MVRDV in Rotterdam
16 februari 2007
Bouman hoofdcurator vijfde biënnale Shenzhen
11 februari 2013
Bouman hoopt op eigen koers Nieuwe Instituut
10 december 2012
Vijf exemplaren ‘Testify!’ te winnen
5 juli 2011
Nieuwe ronde Architectuur als Noodzaak
18 november 2010
NAi lanceert studio ‘ongevraagde’ architectuur
21 oktober 2010
‘Vacant NL’ confronteert en inspireert
30 augustus 2010
Architecten verwachten nog geen verbetering
21 juli 2010
'Bezuinigen alleen niet het antwoord'
12 juli 2010
NAi, Bonas en A10 vernieuwen website
7 juli 2010
Rietveld Landscape curator biënnalepaviljoen
12 mei 2010
Samenwerking NAi en DPI bij 3D-applicatie
14 april 2010
AMO presenteert duurzaam Europees energienetwerk
13 april 2010
Architectuur als Noodzaak: het boek
5 maart 2010
Krimp en nog eens krimp voor bouw
24 februari 2010
Straatfeest rond ‘spontaan publiek gebouw’
22 februari 2010
Rotterdam opgeschrikt door actie architecten
19 februari 2010
Wetsvoorstel Architectentitel aangenomen
9 februari 2010
‘Geen architectuur zonder betrokkenheid’
3 februari 2010
OMA presenteert masterplan voor de Noordzee
13 januari 2009
Bezoek aan eerste project MVRDV in Rotterdam
16 februari 2007
Toon alles
Andere nieuwsberichten
Bouw van twee woontorens De Havenmeesters in Den Haag gestart
3 april, 4:35
De bouw van het Haagse project De Havenmeesters is gestart. In de twee woontorens, ontworpen door Kampman Architecten zullen 242 betaalbare woningen gerealiseerd worden.
Studio AAAN zoekt met Hillehuis aansluiting bij architectuur Beijerlandselaan
3 april, 3:52
Naar verwachting wordt na de bouwvak gestart met de bouw van het Hillehuis in Rotterdam-Zuid. Het gebouw aan de Beijerlandselaan in de wijk Hillesluis bestaat uit vijftien appartementen boven een commerciële plint.
Máxima heropent vernieuwde boulevard van Scheveningen
3 april, 1:51
Donderdag heeft koningin Máxima de vernieuwde boulevard van Scheveningen officieel geopend. In de afgelopen twee jaar is het laatste deel van de vernieuwing, die van de Middenboulevard, uitgevoerd.
Dag van de Ontwerpkracht geïnspireerd op pioniersgeest jubilerend Almere
3 april, 12:17
De Dag van de Ontwerpkracht vindt dit jaar plaats in Almere. Het thema van deze dag voor ruimtelijke professionals is ‘Pionieren 2.0 – ontwerpen aan een houdbare toekomst’.
Aurélie Hachez en Job Floris in gesprek over verschil maken door details
3 april, 2:46
Kunnen details het verschil maken in een steeds eenvormige architectuur in Europa?
Organisaties bepleiten kortere procedures aanpak vol stroomnet
3 april, 11:22
Onder meer Aedes en Neprom omarmen de wens van de coalitie om met een crisiswet de problemen met het overvolle stroomnet aan te pakken.
Investeerders verschaffen Vesteda lucht met pakket maatregelen
3 april, 9:27
De grootste commerciële woningbelegger van Nederland staat onder grote financiële druk
Overijsselse politiek steunt opzetten warmtebedrijf met Drenthe
2 april, 1:40
Volgens het concept-businessplan is daar tot 2050 bijna zes miljard euro voor nodig.
TNO maakt eerste dakpannen met zonnecellen van perovskiet
2 april, 10:24
Perovskiet is niet alleen licht en flexibel, maar ook op veel plekken te winnen.
Amsterdam krijgt dertig meter hoge Self Storage Tower naar ontwerp dedato
1 april, 2:42
Minerva Development heeft de onherroepelijke bouwvergunning voor een dertig meter hoge ‘Self Storage Tower’ in het Amsterdamse Westpoortgebied.
Ga naar het nieuws-archief
0
0
0
0
Voor een optimale gebruikservaring plaatst Architectenweb functionele cookies. Wat de verschillende cookies precies doen leggen we uit in een
overzicht
. Cookies van social media kun je optioneel
aanzetten
.
Akkoord
Instellingen
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan
Feedback
Feedback
Wij horen graag jouw feedback. Laat je reactie achter en eventueel jouw e-mail adres.
Reactie
Verstuur