Het waterwerk van ons geld
Copyright: Carlijn Kingma / Rijksmuseum Twenthe

Carlijn Kingma maakt werking geldstelsel inzichtelijk via architectonische tekening

19 oktober 2022, 13:30
Hoewel geld een centrale rol in ons leven speelt, is de werking van ons geldstelsel voor de meeste mensen onbekend terrein. In een nieuwe kaart probeert architect en cartograaf Carlijn Kingma de wereld van het geld inzichtelijk te maken voor een groot publiek. Het kunstwerk 'Het waterwerk van ons geld' is tot en met 29 januari te zien in Rijksmuseum Twenthe (Enschede).

Op de zeer gedetailleerde kaart is te zien hoe geld, dat is verbeeld als water, door de samenleving stroomt. Het proces begint boven in de ‘toren’ van de maatschappij waar de geldreservoirs van de grote bedrijven staan. Als hier de sluizen open gaan, stroomt het geld naar beneden om uiteindelijk door te sijpelen in de onderste regionen van de samenleving, ‘waar de lopende band draait, producten in elkaar worden gezet en grondstoffen worden gedolven’.

De kaart maakt deel uit van een grotere, gelijknamige tentoonstelling waarin het werk van Kingma in een lange traditie van kunstenaars wordt geplaatst die aandacht vragen voor de invloed van geld en bankieren op onze maatschappij.

“Daarom zijn in de tentoonstelling naast Kingma’s eigen werken ook historische cartografieën en spotprenten over hebzucht, hoogmoed en financiële bubbels uit het verleden te zien. Kingma put uit deze rijke kunsthistorie om de inrichting van ons huidige geldstelsel in kaart te brengen. Met behulp van humor en metaforen maakt ze de wereld van het grote geld toegankelijk”, aldus Rijksmuseum Twenthe.

Meer dan duizend uren tekenen
De kaart is het resultaat van twee jaar onderzoek, talloze gesprekken en meer dan duizend uren tekenen. Bij de totstandkoming werkte Kingma samen met financieel journalist Thomas Bollen en geldwetenschapper Martijn Jeroen van der Linden.

Het online financieel platform Follow The Money laat in de komende maanden aan de hand van de kaart en een serie rondleidingen zien waarom hoge inflatie, groeiende ongelijkheid en gebrek aan financiering voor duurzame projecten nauw met de inrichting van ons geldstelsel zijn verbonden.

Op donderdag 10 november organiseert Rijksmuseum Twenthe in samenwerking met Follow the Money een meet-up waarin samen met het publiek de toekomst van ons geldstelsel wordt verkend.

Via deze pagina is een video over 'Het waterwerk van ons geldstelsel' te bekijken.

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

AG NOVA ontwerpt woon-zorggebouw voor kwetsbare ouderen op Centrumeiland

Gisteren, 15:15

Team van Nederlandse en Oekraïense architecten ontwikkelt open-source bouwsysteem voor publieke voorzieningen in Oekraïne

Gisteren, 13:57

Expositie toont mogelijkheden voor nieuwe woonruimte in bestaande Rotterdamse wijken

Gisteren, 11:05

Vincent Bijlo en Berlage Saxophone Quartet brengen iconisch ontwerp van Berlage tot leven

17 februari, 3:50

Ridderkerk hoeft voorlopig niet samen te werken bij verdeling huurwoningen

Gisteren, 16:29

Zichtbaar verduurzaamde huizen leveren meer op bij verkoop

Gisteren, 11:59

Noord-Brabant verdeelt vijftig miljoen euro over regio-Moerdijk

Gisteren, 09:09

Nederland en Vlaanderen maken afspraken over stikstofuitstoot

17 februari, 2:51

Blaricum lost Laren af als gemeente met duurste woningen

17 februari, 10:39

Noord-Hollands dorp Opmeer wil eerste mini-kernreactor huisvesten

16 februari, 1:34
Ronnie WeessiesRedacteur
ATAG Nederland
KUBUS | Specialist in Archicad
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
ALUCOBOND®
Caparol
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
ROCKWOOL B.V.
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
Kronospan
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2026 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan