Building for Bouwkunde: de winnaars

16 maart 2009, 11:23
De drie winnende ideeën voor de prijsvraag Building for Bouwkunde zijn amalgam (laura alvarez architecture, Nederland), GREEN-HOUSED CULTURE (Marc Bringer, Frankrijk) en A world without objects (Gijs Raggers architect, Nederland). Een overzicht.

De inzending amalgam van de in Amsterdam gevestigde Laura Alvarez gaat uit van behoud van het huidige, tijdelijke onderkomen van Bouwkunde aan de Julianalaan. In de visie wordt er een aanbouw achter het historische gebouw geplaatst en komt er een gecombineerd programma voor beide bouwwerken.

Alle publieke functies worden georganiseerd rond een centrale straat, die een functie heeft als ontmoetingsruimte en plaats voor activiteiten als tentoonstellingen en presentaties. Dankzij patio’s en buitenruimten stroomt er overal in het daglicht en lucht het complex binnen. De jury vond amalgam het sterkste van alle ideeën voor een combinatie van een bestaand gebouw en een nieuwbouw. De visie creëert ‘een sterke architectonische identiteit, passend bij een internationaal gerenommeerde en innovatieve faculteit’.

GREEN-HOUSED CULTURE van Marc Bringer uit Parijs vormt een combinatie van een broeikas en een laboratorium. Op deze manier ontstaan er één grote ruimte (in plaats van een vertaling van de beroemde Bouwkundestraat, zoals bij de meeste inzendingen) en een duurzaam complex, zonder dat de architectuur al te expressief is.

De jury vindt dat groene technieken als het hergebruik van regenwater, de functies van patio’s en routes en de mogelijkheden voor klimaatbeheersing op overtuigende wijze zijn geïntegreerd in het ontwerp.

De open ruimtelijke opzet bestaat uit duidelijke routes en maakt het mogelijk relaties aan te gaan met andere delen van de campus, aldus het juryrapport. Ook wordt er een sterk sociaal karakter gecreëerd voor Bouwkunde. Dit alles maakt het volgens de jury de beste van alle ‘groene’ inzendingen. Gijs Raggers heeft voor zijn ontwerp voor A world without objects letterlijk de Lijnbaan in zijn thuisstad Rotterdam naar de Delftse Mekelweg gehaald. Er ontstaat zo een straat (met tevens de afmetingen van 500 bij 50 bij 5 meter), waarlangs twee stroken faculteitsgebouw staan. Voor de bibliotheek is een 24 verdiepingen hoge toren gebouwd.

De jury waardeerde de ‘stilte’ die uit de artist impression straalt. Hoewel ze betwijfelt of stilte iets is om naar te streven bij Bouwkunde, ontwaart de jury ook een belofte dat er iets gaat gebeuren en een gevoel van vrijheid. In de plattegrond van het tweede paneel ziet de jury ruimtelijke rijkdom, bereikt met kleine middelen (zoals subtiele hoogteverschillen).

De jury zegt geïntrigeerd te zijn door deze ‘opmerkelijke inzending’ en voelt zich uitgedaagd door het ‘provocerende architectonische statement’.

Klik [hier] voor het jureringsproces en een beschrijving van vijftig inzendingen die de eerste selectie overleefden. Klik [hier] voor een krantenartikel over de prijsuitreiking.

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Groen licht voor nieuwbouw Theater Lampegiet in Veenendaal

Gisteren, 15:29

CRa doet toekomstig kabinet twaalf aanbevelingen over woningcrisis

Gisteren, 14:14

Voorlopig ontwerp van KRFT voor kindcentrum in Uithoorn gepresenteerd

Gisteren, 13:20

Plegt-Vos realiseert legeringsgebouwen met duizend bedden voor Defensie

Gisteren, 10:49

Tijdschrift Forum trapt nieuwe reeks af met nummer over ongelijkheid

Gisteren, 16:13

AFFR toont film over Irakese stad Mosul nogmaals

Gisteren, 11:53

Komende twee jaar vierduizend nieuwe sociale huurwoningen in Rotterdam

Gisteren, 09:34

PBL: nieuwe natuur nodig, combinatie met landbouw niet genoeg

22 januari, 3:01

OVV: Nederland onvoldoende voorbereid op gevolgen extreme regen

22 januari, 10:32

Recordstroomverbruik China door elektrisch rijden en datacenters

22 januari, 9:08
ATAG Nederland
KUBUS | Specialist in Archicad
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Caparol
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
ROCKWOOL B.V.
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
AXOR + hansgrohe
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2026 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan