Abonneer je nu op onze nieuwsbrieven!
Abonneren
Nee, bedankt
Ja, denk met me mee rond de
materialisering van mijn project

Onderzoek: zeespiegel kustgebieden hoger dan in studies aangenomen

5 maart, 9:13
De zeespiegel aan de kust is in grote delen van de wereld waarschijnlijk hoger dan in veel wetenschappelijke studies wordt aangenomen. Tot die conclusie komen wetenschappers van Wageningen University & Research (WUR) in een jarenlang onderzoek naar dit onderwerp, dat woensdag in het toonaangevende vaktijdschrift Nature verscheen.

Volgens de onderzoekers bestaat er vooral in kustgebieden in Zuidoost-Azië een groot verschil tussen de aangenomen en daadwerkelijk gemeten hoogte van de zeespiegel, waarbij de afwijking kan oplopen tot meer dan een meter.

Dat heeft mogelijk grote gevolgen voor mensen die in die gebieden wonen. Hun situatie wordt nu wellicht onderschat, omdat veel internationale studies uitgaan van onvolledige gegevens over de zeespiegel, zeggen de onderzoekers. Volgens hun berekeningen komen er tot zo'n 130 miljoen mensen onder zeeniveau terecht als de zeespiegel wereldwijd met een meter stijgt, tientallen miljoenen meer dan de meeste eerdere studies aangaven.

WUR-onderzoeker Philip Minderhoud kwam het verschil op het spoor toen hij jaren geleden onderzoek deed in de Mekongdelta in Vietnam. Daar werd op basis van internationale studies aangenomen dat het land onder water zou komen te staan als de zeespiegel met anderhalf tot twee meter zou stijgen. “Maar ik kon zien dat de hoogte van het oppervlaktewater, dat in direct contact stond met de zeespiegel, het landoppervlak al op enkele decimeters naderde”, zegt hij. Minderhoud en medeonderzoeker Katharina Seeger ontdekten dat dit op veel andere plekken ook het geval was, met name in gebieden rond de evenaar.

Geen volledig beeld
Het verschil ontstaat door de manier waarop de zeespiegelhoogte aan de kust wordt ingeschat. In negentig procent van de 385 onderzochte studies gebeurt dat met geavanceerde modellen die die hoogte berekenen op basis van onder meer satellietmetingen van de landhoogte en gegevens over zwaartekracht en rotatie van de aarde. Die modellen geven geen volledig beeld, want de lokale zeespiegelhoogte wordt ook bepaald door factoren als stromingen, getij en watertemperatuur.

De modellen zouden moeten worden gecombineerd met daadwerkelijke metingen van de zeespiegel door bijvoorbeeld satellieten, zeggen de onderzoekers. “Door op een juiste manier gebruik te maken van de beschikbare metingen van de zeespiegelhoogte, kunnen we beter bepalen welke gebieden in de wereld het meest kwetsbaar zijn voor de toekomstige zeespiegelstijging en waar aanpassingen aan de kust dus het hardst nodig zijn.”

Bron: ANP

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Groningen stelt gebiedsvisie voor wijk De Nieuwe Held vast

Gisteren, 15:45

Bouw paviljoen van Atelier PUUUR met buurtfunctie en voorzieningen gestart

Gisteren, 14:06

Zeven ontwerpteams aan de slag met herontwikkeling Bernhardkazerne Amersfoort

Gisteren, 11:44

Kantoorcomplex door Goof Spruit bij station Utrecht krijgt tweede leven als De Nieuwe Tuin

Gisteren, 10:26

Raad van State blokkeert plan voor verbouwing ring Utrecht

Gisteren, 16:31

Provincie akkoord met natuurherstel voor nieuwe ASML-campus

Gisteren, 12:30

CBS: uitstoot gestegen in 2025, klimaatdoelen verder uit zicht

Gisteren, 09:20

Renovatie Belgisch Justitiepaleis loopt op tot zeshonderd miljoen euro

10 maart, 2:33

Zuid-Holland stemt in met bouwplannen 285.000 huizen tot 2036

10 maart, 12:12

Fors meer omzet bouwbedrijf Dura Vermeer door grote vraag

10 maart, 9:48
ATAG Nederland
KUBUS | Specialist in Archicad
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
ALUCOBOND®
Caparol
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
ROCKWOOL B.V.
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2026 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan