Abonneer je nu op onze nieuwsbrieven!
Abonneren
Nee, bedankt
Ja, denk met me mee rond de
materialisering van mijn project

Rechtbank: Bonaire te weinig beschermd tegen klimaatverandering

29 januari, 9:36
De Nederlandse overheid moet meer doen om de inwoners van Bonaire te beschermen tegen klimaatverandering. Ook moet de Staat binnen anderhalf jaar ‘heldere, bindende doelen’ opstellen om de uitstoot van broeikasgassen te verminderen, in lijn met het Klimaatakkoord van Parijs. De rechtbank in Den Haag heeft een deel van de eisen van Greenpeace daarover toegewezen.

Greenpeace eiste in een rechtszaak tegen de Staat dat bewoners van Bonaire beter beschermd moeten worden tegen de gevolgen van klimaatverandering. De milieuorganisatie eiste ook dat Nederland sneller klimaatneutraal wordt, liefst in 2030 maar uiterlijk in 2040. Die eis wijst de rechtbank af.

De rechtbank wees erop dat al decennia bekend is dat Bonaire door zijn ligging in het Caribisch gebied extra kwetsbaar is voor de gevolgen van klimaatverandering. Daar heeft de Nederlandse overheid te weinig tegen gedaan, al erkennen de rechters dat de overheid sinds 2023 een inhaalslag maakt.

Maatregelen voor Bonaire zijn volgens de rechters echter lang achtergebleven bij die voor Europees Nederland. Daarmee heeft de overheid het discriminatieverbod geschonden. De rechters zien ‘geen goede reden waarom voor inwoners van Bonaire pas later en minder systematisch maatregelen zijn getroffen’, terwijl zij juist ‘eerder en erger’ worden getroffen door de gevolgen, zoals stijgende temperaturen en een steeds hogere zeespiegel die de kust bedreigt.

De Staat moet een zogeheten adaptatieplan opstellen, waarin Bonaire de aandacht krijgt die nodig is om de bevolking te beschermen. Het plan moet uiterlijk in 2030 worden ingevoerd.

Klimaatdoelen als streven
Tijdens de zaak had de landsadvocaat de klimaatdoelen als een streven uitgelegd. De rechter oordeelt nu dat moet worden vastgelegd dat de doelen bindend zijn én in lijn met de klimaatafspraken die in VN-verband zijn gemaakt. De regering moet ook het resterende ‘budget’ voor de uitstoot van broeikasgassen vaststellen.

De rechtbank vindt onduidelijk hoe het Nederlandse (en Europese) streven naar 55 procent minder uitstoot in 2030, vergeleken met 1990, zich verhoudt tot een andere VN-afspraak. Op de klimaattop in Dubai (2023) erkenden landen dat de wereldwijde uitstoot in 2030 met 43 procent moet zijn verminderd vergeleken met 2019. Zo zou de temperatuurstijging onder de 1,5 graad kunnen blijven.

“Die percentages laten zich niet goed vergelijken”, klinkt het. In de VN-norm wordt ook de uitstoot van lucht- en zeevaart meegenomen, terwijl die in Nederland grotendeels buiten beschouwing blijft.

Bron: ANP

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Woonzorgwoningen door opZoom architecten voegen zich tussen nieuwbouw en oude industriële panden

Vandaag, 13:02

Kindcentrum door Sweco Architects brengt onderwijs, kinderopvang en buitenruimte samen in hart van dorp

Gisteren, 12:09

De Playlist: Dirk Osinga benadert zijn studio als een rockband

Gisteren, 09:15

Lagado architects verrijkt woonerfwijk met rolstoeltoegankelijk huis

29 juli, 11:38

Rijn bij Lobith staat op laagste peil ooit gemeten

Vandaag, 16:45

Proef met laadplekken waar ook brandstofauto's mogen parkeren

29 juli, 10:34

Topman Heijmans: Nederland investeert te weinig in infrastructuur

24 juli, 11:47

Grote stroomaanvraag provincies voor woningbouw afgewezen

24 juli, 9:31

Historische binnenstad Paramaribo is nu bedreigd werelderfgoed

23 juli, 1:25

Team V benoemt Noortje ter Heege tot associate architect

23 juli, 11:51
KUBUS | Specialist in Archicad
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
ALUCOBOND®
Caparol
Tarkett BV
Novastruct (voorheen Kawneer)
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Amtico Flooring
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
ROCKWOOL B.V.
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
Kronospan
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2026 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap