Projecten
Producten
Bedrijven
Vacatures
Agenda
Awards
Podcasts
more_horiz
Videos
Magazine
Favorieten
Profiel
Uitloggen
Copyright: MVRDV
Copyright: MVRDV
Copyright: MVRDV
Copyright: MVRDV
Copyright: MVRDV
Copyright: MVRDV
Copyright: MVRDV
Groen licht voor nieuwbouw Theater Lampegiet in Veenendaal
23 januari, 15:29
De gemeente Veenendaal heeft groen licht gegeven voor de nieuwbouw van Theater Lampegiet. Het huidige gebouw wordt vervangen door een groter pand op dezelfde locatie. Het ontwerp is gemaakt door
MVRDV
, in samenwerking met
Buro Happold
.
Het nieuwe theater krijgt een grote zaal met zevenhonderd stoelen, een kleine zaal met tweehonderd stoelen en een derde zaal met honderd stoelen, bestemd voor onder meer het Filmhuis Veenendaal. Het ontwerp moet van het theater een ‘stedelijke lampion’ maken, die zich opent naar de stad, met verwijzingen naar de geschiedenis van Veenendaal.
Het huidige Theater Lampegiet in het centrum van Veenendaal is gebouwd in 1988. De naam van het gebouw verwijst naar de Lampegietersavond, een jaarlijks traditioneel feest waarbij kinderen met lampionnen een optocht door de stad lopen. Het bestaande theater is verouderd en niet goed te verduurzamen. Ook biedt het huidige gebouw niet de mogelijkheid om meerdere functies toe te voegen, zoals een tweede zaal voor een poppodium en een filmzaal. Daarom wil de gemeente Veenendaal het bestaande theatergebouw vervangen door een geheel nieuw gebouw.
In het ontwerp van MVRDV voor het nieuwe Theater Lampegiet hebben elke zaal en functieruimte een eigen volume. De ruimtes zijn op een compacte manier samengebracht in één gebouw. De stapeling van de volumes met verschillende hoogtes sluit aan op de bebouwing in de omgeving. Vanuit de hoofdentree op de hoek van het theaterplein komen bezoekers binnen in een ruime, centrale foyer van drie verdiepingen, met een café met terras. De flexibele filmzaal op de eerste verdieping heeft uitzicht over het plein en de Oude Kerk. Onder de filmzaal bevindt zich een tweede foyer voor de multifunctionele zaal.
Theaterdoek
De opvallende gevel van het theater is geïnspireerd op de geschiedenis van Veenendaal. De gevels en luifels lijken op textiel dat over het gebouw is gedrapeerd, een verwijzing naar theaterdoek en de industriële textielgeschiedenis van de stad. Overdag heeft het complex, bestaande uit baksteen en keramische panelen, de uitstraling van een vriendelijke stapeling van dozen. ’s Avonds, wanneer de foyer verlicht is, komt de diepte van het gebouw tot uiting door de glazen puien en lichtdoorlatende luifels. Door het plein bijpassend te verlichten, fungeert het theater als stedelijke lampion, meldt MVRDV.
Het nieuwe Lampegiet wordt het culturele hart van de Duivenweide en is het eerste deelproject in een bredere herontwikkeling van het gebied. Naast het theater bestaat de wens voor de toevoeging van een stadspark met evenemententerrein, een nieuwe parkeervoorziening en woningbouw. Het theater is bedacht als verbinding tussen de Kerkewijk, een van de belangrijkste straten van Veenendaal, en dit nieuwe park.
Het theater is ontworpen om het plein te activeren en de interactie tussen binnen en buiten te versterken. De foyers en het theatercafé hebben grote glazen gevels. Grote schuifpuien kunnen het theater naar buiten openen, waardoor het groene, parkachtige theaterplein en het theatercafé met terras in elkaar overlopen. Dit biedt ruimte voor evenementen zoals een buitenbioscoop of openluchtoptredens, verklaart MVRDV.
“Met Theater Lampegiet brengen we de rijke geschiedenis van Veenendaal tot leven, van de Lampegietersavond tot de industriële textielgeschiedenis. Het ontwerp weerspiegelt deze verhalen door het gebouw te laten functioneren als een stedelijke lampion, die licht werpt op zowel het theaterplein als de stad zelf”, vertelt MVRDV-medeoprichter Jacob van Rijs. “Tegelijkertijd nodigt het transparante ontwerp uit tot verbinding, waarbij binnen en buiten naadloos in elkaar overgaan. Het was eervol om zowel de jury- als publieksstem te winnen bij de presentatie van dit project, wat aantoont hoe sterk de verbinding tussen het gebouw en de gemeenschap is.”
Zonnepanelen
De duurzaamheidsstrategie is samen met Buro Happold ontwikkeld. Het nieuwe Theater Lampegiet wordt voorzien van duurzame installaties, zonnepanelen en een warmtepomp. In het ontwerp is aandacht voor de natuur, met groene plantenbakken en het behoud van bomen die door de gemeente zijn gemarkeerd als waardevol. Daarnaast zijn er geïntegreerde nestkasten voor vogels en vleermuizen. Het theater is ontworpen met flexibele ruimtes die zich kunnen aanpassen aan toekomstige behoeften en veranderingen.
De bouw van het nieuwe theater begint naar verwachting in 2027, met een verwachte oplevering in 2029.
Trefwoorden
theater
theater lampegiet
veenendaal
buro happold
mvrdv
Locatie
Best gelezen
1
Nominaties Publiek gebouw van het Jaar 2026 bekend
woensdag, 7 oktober
2
Powerhouse Company presenteert opgeleverd KJ in Den Haag
vrijdag, 9 oktober
3
Bekijk de beste architectuurfilms tijdens Architectenweb Best Of AFFR 2026!
dinsdag, 6 oktober
4
Woonblokken met sociale huurwoningen op Harley-locatie Breda voltooid
dinsdag, 6 oktober
5
Combinatie met M3H en NRL wint tender voor woontorens Apeldoorn
woensdag, 7 oktober
Gerelateerde nieuwsberichten
Nieuwe toren van MVRDV in Dubai wil verwondering boven spektakel stellen
26 januari
MUST Stedebouw wint prijsvraag verbeteren van naoorlogse wijken met water
4 december 2025
MVRDV en Buro Happold ontwerpen nieuw theater in Veenendaal
14 november 2025
MVRDV ontwerpt campus in Jerevan die jongeren kansen biedt in technologiesector
26 februari
AM gaat Ritmeesterlocatie in Veenendaal herontwikkelen
4 december 2023
Bouw grootschalige ontwikkeling naast AFAS Live gaat van start
20 januari
Tentoonstelling Carbon Confessions van MVRDV is geland in het Keilepand
4 februari
Glazen façade van MVRDV siert flagshipstore in Beijing
15 januari
MVRDV en Diamond Schmitt ontwerpen tweede gebouw voor universiteit Toronto
28 april
MVRDV werkt aan renovatie boeddhistisch klooster in Franse Dordogne
12 december 2025
Woningbouwproject La Vallée Verte door MVRDV in Bordeaux opgeleverd
5 juni
Pixelgevel van MVRDV versterkt uitstraling modulaire woontorens in Singapore
8 december 2025
Rotterdam verleent bouwvergunning voor Schieblokken
28 november 2025
MVRDV gaat Turijns museum herstellen en updaten
14 juli
Jacob van Rijs: 'Nieuw Bergen verenigt twee kanten van de stad'
11 juni
Bouwstart van verticaal dorp in Shenzhen naar ontwerp van MVRDV
6 augustus
MVRDV ontwerpt collectie straatmeubilair voor Escofet
2 oktober
Nieuwe toren van MVRDV in Dubai wil verwondering boven spektakel stellen
26 januari
MUST Stedebouw wint prijsvraag verbeteren van naoorlogse wijken met water
4 december 2025
MVRDV en Buro Happold ontwerpen nieuw theater in Veenendaal
14 november 2025
MVRDV ontwerpt campus in Jerevan die jongeren kansen biedt in technologiesector
26 februari
AM gaat Ritmeesterlocatie in Veenendaal herontwikkelen
4 december 2023
Bouw grootschalige ontwikkeling naast AFAS Live gaat van start
20 januari
Tentoonstelling Carbon Confessions van MVRDV is geland in het Keilepand
4 februari
Glazen façade van MVRDV siert flagshipstore in Beijing
15 januari
MVRDV en Diamond Schmitt ontwerpen tweede gebouw voor universiteit Toronto
28 april
MVRDV werkt aan renovatie boeddhistisch klooster in Franse Dordogne
12 december 2025
Woningbouwproject La Vallée Verte door MVRDV in Bordeaux opgeleverd
5 juni
Pixelgevel van MVRDV versterkt uitstraling modulaire woontorens in Singapore
8 december 2025
Rotterdam verleent bouwvergunning voor Schieblokken
28 november 2025
MVRDV gaat Turijns museum herstellen en updaten
14 juli
Jacob van Rijs: 'Nieuw Bergen verenigt twee kanten van de stad'
11 juni
Bouwstart van verticaal dorp in Shenzhen naar ontwerp van MVRDV
6 augustus
MVRDV ontwerpt collectie straatmeubilair voor Escofet
2 oktober
Toon alles
Andere nieuwsberichten
Renovatie stadhuis Gouda krijgt eretitel Meesterrestauratie 2027
Gisteren, 16:22
De vakjury waardeert het project als een uitzonderlijk en compleet restauratieproject, waarin historisch onderzoek, ambachtelijk vakmanschap, verduurzaming en hedendaags gebruik op overtuigende wijze zijn verbonden.
Opgeleverde Aurora-gebouw van Piet Zanstra tijdens ADE open voor publiek
Gisteren, 14:35
Het monumentale kantoorgebouw wordt gedurende het dans event tijdelijk gebruikt als podium voor radio, kunst en sport.
Boijmans-directeur Ina Klaassen overleden
Gisteren, 13:40
Ruim dertien jaar lang heeft ze een leidinggevende rol vervuld bij het Rotterdamse museum. Daarbij leverde ze onder meer belangrijke bijdragen aan de realisatie van Depot Boijmans van Beuningen en de renovatie van het museumgebouw.
RAU presenteert schetsontwerp voor gemeentehuis Het Hogeland
Gisteren, 11:35
RAU heeft het schetsontwerp voor het nieuwe gemeentehuis van de Groningse gemeente Het Hogeland gepresenteerd. De nieuwbouw wordt gerealiseerd op de plek van enkele te verplaatsen sportvelden aan de westkant van het dorp Winsum.
Werelderfgoedcentrum Waddenzee dreigt failliet te gaan
1 uur geleden
De problemen zijn ontstaan omdat de realisatie en ingebruikname van de nieuwe locatie, die opende in april 2025, ‘onverwachte kosten’ met zich meebrachten.
Huurprijzen vrije sector weer gestegen na daling kwartaal eerder
Gisteren, 15:31
De huurprijzen in de vrije sector zijn in het derde kwartaal van 2026 met zo'n twee procent gestegen ten opzichte van een kwartaal eerder.
DNB-president roept opnieuw op tot afschaffen hypotheekrenteaftrek
Gisteren, 09:54
Ook nu de woningmarkt een afkoeling laat zien, is het verstandig om de hypotheekrenteaftrek af te schaffen, stelt Olaf Sleijpen.
Zuid-Holland slaat alarm: tekort aan sociale huurwoningen groeit
9 oktober, 4:14
Hoewel bijna de helft van de Zuid-Hollanders qua inkomen in aanmerking komt voor een sociale huurwoning, heeft de provincie verhoudingsgewijs steeds minder van zulke huizen.
NVM verwacht dat huizenmarkt krap blijft ondanks groter aanbod
9 oktober, 11:37
De makelaarsorganisatie wijt het grotere aanbod in het afgelopen kwartaal vooral aan het hoge aantal te koop gezette (huur)woningen.
Noord-Holland moet op zoek naar meer recreatieruimte buiten
9 oktober, 9:26
De behoefte hieraan neemt toe omdat er steeds meer mensen wonen die bovendien steeds meer behoefte hebben om te ontspannen in de buitenruimte.
Ga naar het nieuws-archief
0
0
0
0
Voor een optimale gebruikservaring plaatst Architectenweb functionele cookies. Wat de verschillende cookies precies doen leggen we uit in een
overzicht
. Cookies van social media kun je optioneel
aanzetten
.
Akkoord
Instellingen
Feedback
Feedback
Wij horen graag jouw feedback. Laat je reactie achter en eventueel jouw e-mail adres.
Reactie
Verstuur