Abonneer je nu op onze nieuwsbrieven!
Abonneren
Nee, bedankt
Ja, denk met me mee rond de
materialisering van mijn project
Zaal in het Noordbrabants Museum, 's-Hertogenbosch
Copyright: Marc Bolsius

Zuidelijke provincies: in elke provincie een rijksmuseum

15 januari, 11:11
De provincies Limburg, Noord-Brabant en Zeeland roepen het Rijk op de rijksmusea en het geld om de rijkscollecties te behouden eerlijker te verdelen over het land. De rijksmusea staan vooral in de Randstad en daar belanden dan ook de bijdragen uit Den Haag. De Limburgse gedeputeerde Jasper Kuntzelaers en zijn Brabantse collega Bas Maes willen dat elke provincie een rijksmuseum krijgt.

Ze hopen dat politiek Den Haag nadenkt over hun oproep. De Kamer bespreekt volgende week de erfgoedbegroting. Het Rijk maakt elk jaar ruim 260 miljoen euro vrij voor de rijksmusea. Van de 31 rijksmusea staan er 24 in de Randstad. Noord-Brabant, Limburg, Zeeland en ook Groningen en Drenthe hebben geen enkel rijksmuseum. Eindhoven krijgt over een aantal jaar wel een dependance van het Amsterdamse Rijksmuseum.

In deze vijf provincies landt geen euro van dat cultuurgeld, stelt Maes. “Het laat zien dat de spreiding nog steeds niet vanzelf meebeweegt met de ambitie om cultuur van en voor heel Nederland te maken”, vindt hij.

De zuidelijke provincies verdiepten zich in de cijfers nadat bekend was geworden dat Panorama Mesdag (Den Haag) een rijksmuseum wordt. “Als er een rijksmuseum bijkomt, gebeurt dat in de Randstad”, stelt Kuntzelaers. “Panorama Mesdag is fantastisch en moet je zeker behouden. Maar je kunt ook nadenken over hoe je het beter kunt verdelen.”

Ook onder de rivieren zijn er collecties van nationaal belang die meer aandacht en erkenning verdienen, vindt Maes. Zo heeft Maastricht het Bonnefanten, een museum voor beeldende kunst, en belicht het Zeeuws Museum in Middelburg de geschiedenis van Zeeland. Het Noordbrabants Museum in Den Bosch heeft de Van Gogh-collectie, schilderijen en brieven die een beeld geven van hoe Van Gogh zich in Brabant ontwikkelde als kunstenaar.

“Inwoners van Limburg moeten nu twee uur in de auto om naar het dichtstbijzijnde rijksmuseum te gaan”, zegt Kuntzelaers. “Als er in iedere provincie zo’n museum is, maak je het mensen makkelijker om erheen te gaan.”

Bron: ANP

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Kantoorgebouwen uit jaren ‘70 rond binnentuin in Brussel door B2Ai grondig vernieuwd

3 uur geleden

cepezedinterieur vernieuwd interieur van Amsterdams bedrijfsverzamelgebouw

4 uur geleden

Nieuw Echtenstein van LEVS vijzelt kwaliteit vergeten restruimte op

Gisteren, 13:43

De Playlist: Francine van den Berg wil een all female punkband oprichten

3 augustus, 9:15

In twintig jaar bijna verdubbeling aantal restaurants, categorie fastfood groeide het hardst

2 uur geleden

Rijkswaterstaat spreekt van uitzonderlijke situatie door droogte

Gisteren, 17:45

VMN media neemt Vastgoedjournaal over

Gisteren, 10:05

Rijn bij Lobith staat op laagste peil ooit gemeten

31 juli, 4:45

Proef met laadplekken waar ook brandstofauto's mogen parkeren

29 juli, 10:34

Topman Heijmans: Nederland investeert te weinig in infrastructuur

24 juli, 11:47
KUBUS | Specialist in Archicad
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
ALUCOBOND®
Caparol
Tarkett BV
Novastruct (voorheen Kawneer)
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Amtico Flooring
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
ROCKWOOL B.V.
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
Kronospan
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2026 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap