Copyright: Negative Space

Nominaties Geert Bekaert-prijs voor architectuurkritiek bekend

1 mei 2025, 14:11
De genomineerde artikelen voor de vierde editie van de Geert Bekaert-prijs zijn bekend gemaakt. Uit het grote aantal inzendingen selecteerde de jury vijf teksten, waarvan ze vindt dat die een bijzondere positie innemen binnen het actuele debat.

De inzendingen voor de Geert Bekaert-prijs 2025 mochten zowel nieuw als eerder gepubliceerd zijn, geschreven in het Nederlands of Engels. De teksten mochten niet langer zijn dan 1.500 woorden en moesten zijn geschreven na 1 januari 2022. De organisatie van de prijs ontving 81 inzendingen.

De jury kwam tweemaal bijeen om haar bevindingen rond de ingezonden teksten te bespreken. In deze gesprekken stonden inhoud, vorm en positie van architectuurkritiek centraal, vertelt de organisatie. Uit de inzendingen selecteerde de jury uiteindelijk vijf teksten als short-list; het zijn teksten waarvan de jury vindt dat ze, om verschillende redenen, een bijzondere positie innemen binnen het actuele debat.

De nominaties
De genomineerde artikelen voor de vierde editie van de Geert Bekaert-prijs 2025 zijn, in alfabetische volgorde:
Alles van waarde – Sereh Mandias. Een kritiek die de architectonische ambities achter de renovatieplannen van Museum Boijmans van Beuningen bevraagt.
Architectuur, je vriend of je vijand – Kaj Zwerver. Een oproep voor ontwerpactivisme in de vorm van ‘friendly architecture’ om daklozen te helpen, met een verwijzing naar stadsbibliotheek De Krook in Gent.
‘Moeder, daarom bouwen wij!’ – Dimitri Minten en Tim Vekemans. Een oproep aan architecten om zich op te stellen als ‘ruimelijke zorgverleners’ en zo bij te dragen aan een systeemverandering waar bouwen niet het juiste antwoord is.
Ouwe starchitects – Marjolein van Eig. Een column naar aanleiding van de architectenkeuze voor de uitbreiding van het Kröller-Müller Museum en hoe deze vernieuwing in de weg staat.
Verloren in vertaling; tussen ambacht en ambitie – Margit van Schaik. Een opiniestuk over de schijnbare tweestrijd tussen architectonische vormgeving en maatschappelijke ambitie.

De tekst waarmee Marjolein van Eig is genomineerd, verscheen als column op Architectenweb in december 2022. De tekst riep veel reacties op en is één van haar meest gelezen bijdragen op Architectenweb, waarvoor Van Eig al sinds 2021 columns schrijft.

De Bekaert-jury 2025 bestaat uit Violette Schönberger (architect, schrijver, docent en winnaar van de Geert Bekaert-prijs 2019), Mechthild Stuhlmacher (architect bij Korteknie Stuhlmacher Architecten en docent aan de TU Berlin en KU Leuven), Tom Vandeputte (studeerde architectuur en is hoofd van de afdeling Critical Studies aan het Sandberg Instituut) en Vincent van Velsen (architectuurhistoricus, curator en (kunst)criticus).

De geselecteerde teksten worden voorgedragen tijdens de Archined Critics Night. Aansluitend maakt de jury de winnaar(s) bekend. De Archined Critics Night vindt plaats op 6 juni bij de Independent School for the City in Rotterdam.

De Geert Bekaert-prijs voor architectuurkritiek is door Archined in het leven geroepen “ter viering van de ontwerpkritiek en stimulering van de ontwerpschrijfkunst”. De eerste editie van de Geert Bekaert-prijs vond plaats in 2013, gevolgd door een in 2016 en in 2019. De prijs is vernoemd naar de Belgische kunst- en architectuurcriticus, -theoreticus en -historicus.

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Architect Oliver Thill op 55-jarige leeftijd overleden

3 uur geleden

HvdHA ontwerpt twee woonblokken in Utrecht Terwijde volgens typologie van woonpalazzo

Vandaag, 10:49

Sweco neemt Belgische activiteiten Conix RDBM Architects over

Gisteren, 16:31

VAi schijnt licht op feministische vrouwenwerkgroep uit de jaren tachtig

Gisteren, 15:47

Hardt Hyperloop failliet verklaard door rechtbank

Vandaag, 11:37

Onderzoek: zeespiegel kustgebieden hoger dan in studies aangenomen

Vandaag, 09:13

Gelderland geeft voorrang aan vergunningen met minder stikstof

Gisteren, 12:24

Amsterdam bouwde opnieuw minder woningen dan de bedoeling is

Gisteren, 10:56

Rijksvastgoedbedrijf zet eerste deelgebied nieuwe wijk Valkenhorst in Katwijk te koop

3 maart, 3:26

Verkoopgolf van woningen door investeerders zet door

2 maart, 2:57
Robert MuisRedacteur
ATAG Nederland
KUBUS | Specialist in Archicad
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
ALUCOBOND®
Caparol
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
ROCKWOOL B.V.
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2026 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan