Copyright: Wbooks
Copyright: Wbooks
Copyright: Wbooks
Copyright: Wbooks
Copyright: Wbooks
Copyright: Wbooks

Restauratie Domtoren belicht in boek

15 oktober 2024, 13:50
Maandag is met het plaatsen van het laatste blok steen de jarenlange restauratie van de Domtoren in Utrecht afgerond. In het volgende maand te verschijnen boek Icoon in de steigers wordt verslag gedaan van de restauratie van Utrechts bekendste toren, waarvan de uitvoering plaatsvond tussen 2020 en 2024.

Een eeuw na afronding van de vorige grote restauratie was de Domtoren toe aan groot onderhoud. In 2016 werd begonnen met de voorbereiding van het project, waarbij Rothuizen Erfgoed als architect fungeerde. De organisatie van het project, de onderzoeken die zijn gedaan, de plannen die zijn geschreven en de uitvoering van de werkzaamheden vormen de kern van het boek over de restauratie

Veel werkzaamheden hadden betrekking op het natuursteen aan de toren. Om die reden passeert dit materiaal uitvoerig de revue in het boek, evenals het steen- en beeldhouwwerk dat hiervan gemaakt is en de herstelwerkzaamheden die eraan werden verricht. Alle hoofdstukken zijn geschreven door auteurs die betrokken waren bij de restauratie van het Utrechtse icoon.

Bij de renovatie zijn 10.000 stenen stuk voor stuk bekeken en bij iedere steen is beoordeeld of vervanging nodig was. Ook is het voegwerk aan de buitenkant opgeknapt. De windvaan, het carillon en het glas in lood zijn gerestaureerd. Ook hebben de vier wijzerplaten een nieuwe laag bladgoud gekregen en is er nieuwe, permanente verlichting gekomen.

De afgelopen maanden werden langzaam maar zeker alle steigers rond de Domtoren weggehaald, waardoor de toren in grote delen van de stad weer goed te zien is. Maandag werd het laatste blok steen in de kerk geduwd door mensen van wie een deel de toren nooit zonder steigers heeft gezien. De eer was aan een groep leerlingen van een basisschool.

Gevierd
Het einde van de restauratie wordt op zaterdag 9 november gevierd. Koningin Máxima woont die viering bij en ontsteekt 's avonds de nieuwe verlichting van de toren. Twee dagen eerder verschijnt het boek Icoon in de steigers, dat is uitgegeven door Wbooks en te koop zal zijn voor 39.95 euro.

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Rijksmuseum richt met schenking van zestig miljoen euro nieuwe beeldentuin in

9 minuten geleden

BAi start inschrijving voor Beste Bossche Gebouw 2020 - 2025

Gisteren, 15:33

Studio Vinke presenteert conceptvisie voor verdere ontwikkeling stadshart Heerhugowaard

Gisteren, 14:21

Houten woonhuis door Unknown Architects geïnspireerd door omgeving Zunderdorp

Gisteren, 11:12

VNG erkent achterstand gemeenten bij huisvesting statushouders

Gisteren, 16:14

Bart Smolders wordt nieuwe chef infrastructuur bij Schiphol

Gisteren, 12:10

ABN AMRO: huizenprijzen blijven stijgen in 2026, maar minder hard

Gisteren, 09:36

Wiersma wil minimumafstand tussen nieuwe geitenhouderij en woning

9 januari, 4:29

Onderzoek: drukte in winkelstraat neemt toe, vooral in grote stad

9 januari, 9:15

Regie Zeeland nodig voor bouw kleine kernreactoren in provincie

8 januari, 11:55
Ronnie WeessiesRedacteur
ATAG Nederland
KUBUS | Specialist in BIM-software
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Caparol
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
ROCKWOOL B.V.
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
AXOR + hansgrohe
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2026 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan