Impressie van Südspidol in Esch-sur-Alzette (Luxemburg)
Copyright: CHEM / Zoom VP.AT
Impressie van Südspidol in Esch-sur-Alzette (Luxemburg)
Copyright: CHEM / Zoom VP.AT
Impressie van Südspidol in Esch-sur-Alzette (Luxemburg)
Copyright: CHEM / Zoom VP.AT

Consortium met Sweco, G.A.F. en SWAA ontwerpt grootschalig ziekenhuiscomplex in Luxemburg

15 februari 2024, 17:02
Een consortium onder leiding van ingenieurs- en architectenbureau Sweco heeft de opdracht verworven voor de realisatie van het grootschalige ziekenhuiscomplex Südspidol in Esch-sur-Alzette (Luxemburg), met een vloeroppervlakte van 121.000 m². Het consortium omvat verder onder meer het Nederlandse Gortemaker Algra Feenstra en het Luxemburgse Schemel Wirtz Architectes Associés.

Het nieuwe Südspidol ziekenhuiscomplex in het zuiden van Luxemburg wordt gerealiseerd in opdracht van het Centre Hospitalier Emile Mayrisch (CHEM) en gaat diens activiteiten centeren. Momenteel zijn die nog verspreid over drie verschillende locaties: Niedercorn, Dudelange en Esch-sur-Alzette.

Het omvangrijke complex gaat een breed scala aan diensten huisvesten, van ambulance- en verpleegdiensten tot een gespecialiseerd oncologisch centrum en afdelingen voor psychiatrie en geriatrie. Het krijgt ruimte voor ongeveer 600 bedden, waarvan het merendeel éénpersoonskamers. Sweco omschrijft het Südspidol als “een grootschalige gezondheidshub met een bruto vloeroppervlakte van 121.000 m2.”

Harmonie
Het ontwerp straalt volgens het bureau een harmonie uit tussen technologie en menselijkheid. Het ziekenhuiscomplex krijgt onder meer gebouwen in opvallende, driehoekige vormen en een “elegant ontworpen” hoofdingang. Een naadloze verbinding tussen de verschillende gebouwen garandeert een efficiënte en gestroomlijnde ervaring voor zowel patiënten als zorgverleners, aldus Sweco.

Het omliggende park is openbaar toegankelijk, ook voor de buurt, en vloeit naadloos over in het hart van het gebouw. De groene omgeving wordt overal ervaarbaar. Bijzondere aandacht besteedt het ontwerp aan het minimaliseren van afstanden en het optimaliseren van oriëntatie, wat moet bijdragen aan een vlotte en intuïtieve navigatie op de locatie.

Holistisch
Volgens het internationaal opererende ingenieurs- en architectenbureau overstijgt het project “de grenzen van traditionele gezondheidszorg” en biedt het “een holistische benadering die zich richt op gepersonaliseerde zorg, patiëntveiligheid, energie-efficiëntie en samenwerking met andere zorginstellingen.”

“Ons doel is niet alleen om een innovatief en toekomstgericht ziekenhuis te bouwen, maar om een uitgebreid medisch concept te ontwikkelen dat perfect aansluit bij de behoeften van de bevolking in de zuidelijke regio van Luxemburg”, verklaart Sweco.

Het CHEM streeft naar het behalen van een DGNB-certificaat, een erkenning van de Deutsche Gesellschaft für Nachhaltiges Bauen voor duurzame bouwprojecten. Het DGNB-systeem weegt ecologie, economie en sociaal-culturele kwaliteit als gelijkwaardige aspecten. Het planningsteam stelt energiezuinige oplossingen voor zoals de toepassing van zonnepanelen, geothermische energie, ontkoppeling van ventilatie, en koeling en verwarming met behulp van de thermische massa van het gebouw.

Team
Sweco is verantwoordelijk voor het volledige spectrum van ontwerpfasen, van voorontwerp tot uitvoeringsontwerp. Het bureau werkt hierin nauwe samen met de architectenbureaus Gortemaker Algra Feenstra (G.A.F) en Schemel Wirtz Architectes Associés (SWAA). LSC Engineering Group uit Luxemburg is verantwoordelijk voor de bouwbegeleiding en het landschapsontwerp. De verwachting is dat het complex tegen het einde van 2033 volledig operationeel is. 

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Inschrijving Rietveldprijs 2026 van start

39 minuten geleden

Amsterdam en chemiebedrijf akkoord over woningbouw Hamerkwartier

2 uur geleden

Purmerend kiest ontwerp Vendrig Leegwater en Hans van der Heijden voor Schapenmarkt

Gisteren, 11:04

AG NOVA ontwerpt woon-zorggebouw voor kwetsbare ouderen op Centrumeiland

18 februari, 3:15

Coalitie haalt haar eigen stikstofdoelen niet, denken planbureaus

1 uur geleden

Klimaatraad: overheid moet inzetten op gedrag bij duurzaamheid

3 uur geleden

Noord-Holland geeft ontheffing voor bouw datacenter in Aalsmeer

Gisteren, 14:09

Nederland en België onderzoeken treinverbinding Eindhoven-Brussel

Gisteren, 12:02

Nieuwe minister VRO: nieuwe steden bouwen zal moeten

Gisteren, 10:03

Ridderkerk hoeft voorlopig niet samen te werken bij verdeling huurwoningen

18 februari, 4:29
Robert MuisRedacteur
ATAG Nederland
KUBUS | Specialist in Archicad
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
ALUCOBOND®
Caparol
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
ROCKWOOL B.V.
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
Kronospan
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2026 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan