Utrechts stembureau bij de vorige Tweede Kamerverkiezingen in 2021
Copyright: Wikimedia Commons / Sebastiaan ter Burg

PBL: plannen partijen niet voldoende voor klimaatneutraal 2040

8 november 2023, 15:35
Het is niet waarschijnlijk dat de plannen van politieke partijen voldoende zijn voor een klimaatneutraal Nederland in 2040, stelt het Planbureau voor de Leefomgeving (PBL) in een analyse van de verkiezingsprogramma's. D66, Volt en GroenLinks-PvdA hebben dit streven in hun programma, maar zullen dus meer moeten doen.

De grootste opgave zit waarschijnlijk in het transport, de landbouw en de gebouwde omgeving. Neutraliteit in 2040 is mogelijk, mits maatregelen worden genomen om bijvoorbeeld CO2 op te slaan. “Maar bij alle partijen ontbreken de concrete maatregelen om dat mogelijk te maken”, aldus het PBL. Bovendien wil een partij als GroenLinks-PvdA liever niet inzetten op CO2-opslag: de partij wil hiermee alleen emissies compenseren die niet te vermijden zijn.

Ook is het halen van de doelen sterk afhankelijk van medewerking van iedereen die een auto of woning heeft en alle bedrijven die moeten verduurzamen. Een klimaatneutraal 2040 is volgens het PBL dan ook niet uitgesloten, maar de plannen bieden onvoldoende zekerheid dat ze het doel te halen.

Volt denkt het doel van een klimaatneutraal 2040 nog steeds te gaan halen, laat de partij in een reactie weten. “Binnen het PBL-systeem kun je dat alleen niet laten zien: je moet dan bijvoorbeeld ambtenaren langs alle acht miljoen huishoudens sturen om hun precieze energieverbruik, energielabel en warmtepomp te controleren. Dat is niet de overheid zoals wij die voor ons zien.”

VVD laagste CO2-vermindering
Het PBL onderzocht verder nog de programma's van de VVD en de ChristenUnie. Van de onderzochte partijen haalt de VVD de laagste CO2-vermindering, gevolgd door de ChristenUnie. De liberalen verminderen in 2030 46 tot 58 procent van de CO2-uitstoot ten opzichte van 1990.

Voor de ChristenUnie ligt die bandbreedte tussen de 49 en 61 procent. Daarna volgen D66 (54-64 procent), Volt (55-63 procent) en GroenLinks-PvdA (54-65 procent). Het PBL benadrukt dat de bandbreedtes bij alle partijen "substantieel" zijn, omdat er nog veel onzekerheid is over hoe de plannen worden uitgevoerd.

Wel reduceren de linkse partijen een aanzienlijk deel van de uitstoot doordat industrie of energiebedrijven vertrekken naar het buitenland. Die uitstoot wordt dus niet verminderd. Bij GroenLinks-PvdA gaat het om 18 megaton CO2 wat naar het buitenland verplaatst. Voor Volt is dat 15 megaton, voor D66 10 megaton, en voor de ChristenUnie 5 megaton. In de plannen van de VVD vertrekt er geen uitstoot naar het buitenland.

Niet beoordelen
EU-lidstaten, dus ook Nederland, hebben afgesproken in 2050 klimaatneutraal te zijn. Het PBL kan op basis van de programma's die er nu liggen niet beoordelen of dat gaat lukken. Daarvoor is nog te veel onzekerheid over het beleid ná 2040 en onvoorziene ontwikkelingen in de tussentijd.

Bron: ANP

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

West Architecten verenigt verleden en heden in Rotterdams herenhuis

25 september, 4:20

MAPL. ontwerpt openbare ruimte van City West Nieuwegein

25 september, 2:40

HDO Groep: optoppen is geen technisch, maar bestuurlijk vraagstuk

25 september, 1:39

Rijnboutt aan de slag met herontwikkeling oostzijde Krophollerensemble Waalwijk

25 september, 11:25

Kabinet bepaalt met scores welke infra-projecten doorgaan

25 september, 5:14

Schiphol zoekt bouwpartners voor miljardenvernieuwing luchthaven

25 september, 12:17

Staatssecretaris: flexibele stroom moet het nieuwe normaal worden

25 september, 9:36

BNA meldt akkoord over nieuwe cao voor architectenbureaus

24 september, 12:30

Canadees bedrijf staakt overnamepoging Arcadis en trekt bod in

24 september, 10:19

Karremans trekt beroep in tegen bouw nieuw dorp in Zuidplaspolder

23 september, 4:42
KUBUS | Specialist in Archicad
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light + Air
ALUCOBOND®
Caparol
Tarkett BV
Novastruct (voorheen Kawneer)
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Amtico Flooring
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
ROCKWOOL B.V.
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
Kronospan
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2026 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap