Rechter zet streep door besluit gratis verwijdering gasaansluiting

21 juni 2023, 10:23
De regeling die het mogelijk maakte voor burgers om hun gasaansluiting gratis te laten verwijderen, is ongeldig verklaard. Het College van Beroep voor het Bedrijfsleven (CBb), de hoogste rechter in dit soort zaken, oordeelt dat het besluit hierover tot stand is gekomen op een manier die in strijd is met Europese wetgeving.

De uitspraak heeft op korte termijn tot gevolg dat netbeheerders de kosten voor het verwijderen van gasaansluitingen "vooralsnog bij huishoudens en andere kleinverbruikers in rekening mogen brengen", meldt de Autoriteit Consument & Markt (ACM). Die instantie was verantwoordelijk voor het vernietigde besluit.

Of netbeheerders de kosten direct weer in rekening gaan brengen, of nog andere opties hebben, is niet direct duidelijk. Netbeheer Nederland is nog bezig met het formuleren van een inhoudelijke reactie. “We zijn aan het kijken wat deze uitspraak nu betekent en hoe we die vervolgens in praktijk gaan brengen”, zegt een woordvoerder van de branchevereniging van netbeheerders.

Sinds maart 2021 hoeven burgers die van het aardgas af willen daar niets meer voor te betalen. De kosten worden sindsdien in de praktijk afgewenteld op iedereen die wél nog een gasaansluiting heeft. De Vereniging voor Energie, Milieu en Water (VEMW), die zakelijke energieklanten vertegenwoordigt, was het daarmee niet eens, omdat het ‘aanzienlijke financiële consequenties’ kan hebben voor klanten die aardgas blijven afnemen.

Verdeling van de kosten
Het CBb geeft de eisers gelijk. Het grootste probleem is de manier waarop de ACM een besluit had genomen over de verdeling van de kosten. Dat deed de autoriteit op aangeven van de toenmalige minister van Economische Zaken en Klimaat, Eric Wiebes. Dat is echter niet toegestaan, oordeelt het CBb. “Uit de Europese Gasrichtlijn volgt namelijk dat de minister de ACM geen instructie mag geven om bepaalde tariefstructuren te hanteren.”

De ACM dient zich onafhankelijk op te stellen, maar heeft volgens de rechters helemaal geen eigen afweging gemaakt in deze zaak. “Het besluit van de ACM kan daarom niet in stand blijven”, luidt het eindoordeel.

De ACM hoopt nu ‘zo snel mogelijk’ alsnog een regeling te treffen. De autoriteit noemt het daarbij belangrijk ‘dat consumenten niet belemmerd worden bij het aardgasvrij maken van hun huis’. Wanneer de ACM een nieuw besluit zal nemen, kan een woordvoerder nog niet zeggen. “De uitspraak is van vanmorgen. We moeten die goed bestuderen en de praktische uitwerking bekijken.”

Bron: ANP

Trefwoorden

energie aardgas gas

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

'Vakantiewoonbuurt' Happy Days wint Gemma Smid Architectuurprijs Zoetermeer 2025

Gisteren, 14:39

Open Kaart ontwerpt erf voor gebiedscoöperatie

Gisteren, 13:00

Jubileumeditie 25-jarig AFFR start met speelfilm The Great Arch

Gisteren, 11:30

Zeven biobased woningen op de plek van een voormalig tuincentrum

Gisteren, 10:22

ING en Rabobank stoppen 200 miljoen euro in Nationaal Warmtefonds

Gisteren, 11:58

Steeds meer vakantiewoningen aan de kust, vooral in Zeeland

1 september, 3:27

Gasgeneratoren in Utrecht om overbelasting stroomnet te voorkomen

1 september, 11:40

Amsterdam schrijft tender uit voor eerste kavels Pampusbuurt op Strandeiland

29 augustus, 1:47

Vrees voor windparken in Groene Hart, oproep tot actie

29 augustus, 10:29

Verkoopgolf van huurwoningen houdt aan

28 augustus, 1:53
ATAG Nederland
KUBUS | Specialist in BIM-software
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland BV
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
Knauf Insulation
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Building Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
AXOR + hansgrohe
FALK®
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2025 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan