Projecten
Producten
Bedrijven
Vacatures
Agenda
Awards
Podcasts
more_horiz
Videos
Magazine
Thema's
Favorieten
Profiel
Uitloggen
Copyright: IMOSS bureau voor stedebouw bv, BASTA urbanism, Sweco
Copyright: IMOSS bureau voor stedebouw bv, BASTA urbanism, Sweco
Copyright: IMOSS bureau voor stedebouw bv, BASTA urbanism, Sweco
Copyright: IMOSS bureau voor stedebouw bv, BASTA urbanism, Sweco
Copyright: IMOSS bureau voor stedebouw bv, BASTA urbanism, Sweco
Aorta presenteert online magazine Interactielandschap Utrecht
10 januari 2023, 11:59
Architectuurcentrum Aorta heeft het
Magazine Interactielandschap Utrecht
gelanceerd. Het online magazine is het resultaat van een ontwerpend onderzoek naar datagedreven ontwerp op de schaal van gebiedsontwikkeling. Centraal staat een actuele casus: de gebiedsontwikkeling Papendorp/A12-zone.
Dit project is een van knooppunten die in de Regionale Strategie Utrecht 2040 (RSU) wordt aangewezen als nieuw centrum waar verdichting moet gaan plaatsvinden. In de nabije toekomst transformeert Papendorp van een monofunctioneel kantoorgebied naar een mix van wonen, kantoren en stedelijke voorzieningen in hoge(re) dichtheden.
In ruimtelijke ontwerpopgaven wordt het gebruik van data steeds belangrijker. Vooral op kleinere, architectonische schaal vindt datagedreven ontwerp veelvuldig toepassing. Op grotere schaal, van gebiedsontwikkeling, is dit minder vanzelfsprekend. Welke mogelijkheden biedt data voor dit type opgaven? Om antwoord te krijgen op deze vraag organiseerde Aorta het ontwerpend onderzoek.
De verschillende omgangsvormen met data gaan ervan uit dat de selectie, validatie, analyse en toepassing van data vanzelfsprekend volgen uit de vraagstelling. Het ontwerpend onderzoek Interactielandschap Utrecht draait dit om: wat gebeurt er als datasets de vraagstelling mee gaan sturen, en ontwerpers eerder betrokken worden bij de selectie, analyse en verwerking van data? Levert deze werkwijze andere en wellicht nieuwe inzichten op en dus ook alternatieve ontwerpopgaven?
Ontwerpteam
Een ontwerpteam bestaande uit IMOSS bureau voor stedebouw, BASTA urbanism en Sweco boog zich samen met verschillende andere experts over het vraagstuk Papendorp/A12-zone. Door eindeloos veel (open) datasets te analyseren, valideren en waarderen, kwam het team tot de ontdekking dat de opgave voor Papendorp misschien een herdefiniëring nodig heeft.
Het omliggende landschap aan de westzijde van Utrecht blijkt - objectief - slecht toegankelijk te zijn vanuit de stedelijke knooppunten die gedefinieerd zijn in de RSU. Papendorp ligt op kaart misschien dichtbij het landschap, maar als je het gebied in het licht van de vertraagde stad en het door de gemeente Utrecht geambieerde tien-minutenlandschap bekijkt, ligt Papendorp van alle knooppunten het meest ver weg van dit landschap.
Ook blijkt dat Papendorp weliswaar aan de rand van de stad ligt, maar wel centraal in de stedelijke regio. Dit roept een fundamentele vraag op: moet Papendorp door ontwikkelen naar een stedelijk knooppunt of moet ingezet worden op een stedelijk rustpunt, om ook juist de inwoners van andere wijken, zoals bijvoorbeeld Kanaleneiland, de kans te geven binnen tien minuten in het landschap te komen?
Ontwerpen met het tienminuten-landschap
Het scenario van Papendorp als stedelijk knooppunt in nabijheid van groen is verder uitgewerkt. Aan de hand van vier verschillende vormen van vervoer (voet, fiets, kabelbaan en tram) is onderzocht hoe toegankelijk het landschap is vanuit het toekomstige knooppunt Papendorp. Hierbij is het uitgangspunt steeds tien minuten geweest.
Per modaliteit is het bereik binnen deze tijd uitgerekend en getekend, is verkend welke infrastructurele ingrepen een positieve bijdrage aan deze bereikbaarheid kunnen leveren en onderzocht welke invloed de modaliteitskeuze heeft op de potentiële ontwikkeling van het knooppunt. Daarbij heeft het team ook rekening gehouden met het type gebruiker. Utrecht wil een inclusieve stad zijn waar voorzieningen voor iedereen bereikbaar zijn, ongeacht of je met een e-bike door de stad beweegt of met een rolstoel of kinderwagen. Tien minuten betekent heel wat anders voor die doelgroepen.
Geen kritiek, maar inspiratie
De uitkomsten van het onderzoek zijn niet bedoeld om kritiek te leveren op de RSU, meldt Aorta. Eerder is het een aanvulling of uitwerking op basis van een alternatief ontwerpproces dat het werkveld kan inspireren. De ontwerpers laten zien dat het gebruik van data niet alleen bedoeld is voor technische experts, maar dat de selectie, combinatie en interpretatie van data een belangrijk onderdeel kan en zelfs moet zijn van het ontwerpproces zelf. Ze wenden de datasets aan als een instrument door ze te verknopen, de juiste vragen te stellen en scherp de uitkomsten te analyseren. Op deze manier wordt werken met data net zo goed een creatief als een technisch proces, aldus het Utrechtse architectuurcentrum
Trefwoorden
tienminutenstad
gebiedsontwikkeling
data
aorta
utrecht
papendorp
Locatie
Best gelezen
1
Amsterdam schrijft internationale architectenprijsvraag uit voor Nationaal Slavernijmuseum
donderdag, 12 februari
2
Ontsluitingen spelen centrale rol binnen woonblok Hibi in Amstelkwartier
woensdag, 11 februari
3
Singelbloktoren Amsterdam-Noord biedt ook bewoners tussenwoningen overhoeks zicht
maandag, 16 februari
4
Groninger Museum belicht cultuurgeschiedenis karakteristieke Groningse baksteen
woensdag, 11 februari
5
Bouwstart voor zestig seniorenwoningen in groen landschap Hoorn
vrijdag, 13 februari
Gerelateerde nieuwsberichten
Steun voor alternatief Ring Utrecht, ook vragen over haalbaarheid
18 januari 2024
Rekenkamer Utrecht kritisch over groenbeleid van de stad
11 juni 2024
Utrechtse gemeenteraad stemt in met plannen 'tienminutenstad'
16 juli 2021
Rietveldprijs 2022 toegekend aan parkontwerp Catharijnesingel
21 november 2022
Heringerichte Catharijnesingel Utrecht bekroond met internationale prijs
18 november 2022
Utrecht steekt miljoenen in ov voor woningbouw
29 juni 2022
Nieuw college Utrecht wil toch bouwen in polder Rijnenburg
1 juni 2022
Harbers zet verbreding A27 door ondanks regeerakkoord
31 maart 2022
Woningcorporatie steekt 250 miljoen in Utrechtse wijk Overvecht
11 maart 2022
Bouw eerste fase wijk Merwede Utrecht kan van start
25 februari 2022
Utrecht wil met eigen fonds huizen betaalbaar houden
19 juli 2021
Utrecht werkt aan alternatief voor verbreding A27
2 februari 2023
Omgeving wint prijsvraag groot stadsontwikkelingsproject Valencia
13 april 2023
Steun voor alternatief Ring Utrecht, ook vragen over haalbaarheid
18 januari 2024
Rekenkamer Utrecht kritisch over groenbeleid van de stad
11 juni 2024
Utrechtse gemeenteraad stemt in met plannen 'tienminutenstad'
16 juli 2021
Rietveldprijs 2022 toegekend aan parkontwerp Catharijnesingel
21 november 2022
Heringerichte Catharijnesingel Utrecht bekroond met internationale prijs
18 november 2022
Utrecht steekt miljoenen in ov voor woningbouw
29 juni 2022
Nieuw college Utrecht wil toch bouwen in polder Rijnenburg
1 juni 2022
Harbers zet verbreding A27 door ondanks regeerakkoord
31 maart 2022
Woningcorporatie steekt 250 miljoen in Utrechtse wijk Overvecht
11 maart 2022
Bouw eerste fase wijk Merwede Utrecht kan van start
25 februari 2022
Utrecht wil met eigen fonds huizen betaalbaar houden
19 juli 2021
Utrecht werkt aan alternatief voor verbreding A27
2 februari 2023
Omgeving wint prijsvraag groot stadsontwikkelingsproject Valencia
13 april 2023
Toon alles
Gerelateerde evenementen
16 november 2022
Slotbijeenkomst Interactielandschap Utrecht
Ptolemaeuslaan 80, Utrecht (kantoor AM)
Architectuurcentrum Aorta
Gerelateerde podcasts
Gesprek met Casper Schuuring over het behoud van maakpartijen in de verdichtende stad
1 december 2022
Andere nieuwsberichten
Vincent Bijlo en Berlage Saxophone Quartet brengen iconisch ontwerp van Berlage tot leven
Gisteren, 15:50
In de nieuwe voorstelling ‘Het Visioen van Berlage’ van cabaretier en schrijver Vincent Bijlo en het Berlage Saxophone Quartet speelt het iconische ontwerp Pantheon der Menschheid (1915) van architect Berlage een centrale rol.
Boek belicht vijftien succesvolle wooncoöperaties
Gisteren, 13:07
Aan bod komen de organisatie, architectuur, rechtsvormen, financiering en het dagelijks leven van bewoners.
Amsterdamse jongeren tonen ontwerpen voor nieuwbouw theater De Meervaart
Gisteren, 11:13
Onlangs is de architectenprijsvraag voor de nieuwbouw van theater De Meervaart in de Sloterplas in Amsterdam gestart. Ook jongeren uit de omgeving hebben zich gebogen over het ontwerp voor het nieuwe gebouw.
Gerestaureerd Tramhuis op Eendrachtsplein fungeert nu als kiosk voor stadswandelingen
16 februari, 4:36
Bureau Polderman en Studio Robert van Oosterom hebben het monumentale gebouwtje in Rotterdam op basis van een foto 1931 gerestaureerd.
Nederland en Vlaanderen maken afspraken over stikstofuitstoot
Gisteren, 14:51
Overheden in de grensregio moeten als ze een vergunning geven voor zaken als woningbouw ook kijken naar de mogelijke gevolgen die de uitstoot heeft voor beschermde natuurgebieden aan de andere kant van de grens.
Blaricum lost Laren af als gemeente met duurste woningen
Gisteren, 10:39
Het verschil tussen de duurste en goedkoopste koophuizen is in 2025 groter geworden.
Noord-Hollands dorp Opmeer wil eerste mini-kernreactor huisvesten
16 februari, 1:34
Opmeer heeft in het Nederlandse bedrijf Allseas een mogelijke bouwer van een Small Modular Reactor gevonden.
India wil grote datastad ontwikkelen vanwege opmars AI
16 februari, 9:37
De datastad moet volgens minister Nara Lokesh een straal van 100 kilometer krijgen.
Heijmans voorziet voorlopig nog hinder door stikstofcrisis
13 februari, 5:28
Bouwbedrijf Heijmans heeft last van de stikstofcrisis en lange vergunningprocedures bij het bouwen van nieuwe woningen.
KB nationale bibliotheek eind 2028 naar tijdelijk onderkomen
13 februari, 1:13
r komt een vernieuwd publieksgebouw op de huidige locatie, dat in 2033 klaar moet zijn.
Ga naar het nieuws-archief
0
0
0
0
Voor een optimale gebruikservaring plaatst Architectenweb functionele cookies. Wat de verschillende cookies precies doen leggen we uit in een
overzicht
. Cookies van social media kun je optioneel
aanzetten
.
Akkoord
Instellingen
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan
Feedback
Feedback
Wij horen graag jouw feedback. Laat je reactie achter en eventueel jouw e-mail adres.
Reactie
Verstuur