Amsterdam kan druk op stroomnet niet meer zelf oplossen

16 september 2021, 9:19
Amsterdam roept de hulp in van het Rijk om de knelpunten op het elektriciteitsnet aan te pakken. In een brief aan staatssecretaris Dilan Yeşilgöz-Zegerius (Economische Zaken en Klimaat) schrijft het stadsbestuur dat netbeheerder Liander de afgelopen drie maanden tot vier keer toe 'congestie' heeft moeten afkondigen voor een deel van het hoofdstedelijke stroomnet. Dat houdt in dat verbruikers niet de hoeveelheid stroom kunnen krijgen die ze willen en dat producenten niet de elektriciteit op het net kwijt kunnen die ze hebben opgewekt.

“Dat raakt niet alleen (toekomstige) klanten van Liander, het dreigt ook grote gevolgen te hebben voor de woningbouwopgave, de energietransitie en de economische ontwikkeling van Amsterdam”, aldus burgemeester Femke Halsema namens het college.

Door de knelpunten op het stroomnet dreigt de bouw van duizenden broodnodige woningen vertraging op te lopen en kunnen grootverbruikers als scholen, winkels en zorginstellingen niet meer worden aangesloten. “Een wijk met mensen, maar zónder scholen, winkels, horeca of zorginstellingen is een slaapwijk en allesbehalve leefbaar.”

Opnieuw congestie
Donderdagochtend heeft Liander opnieuw congestie moeten aankondigen bij twee verdeelstations, omdat daar de maximale capaciteit is bereikt. Het ene station voorziet Amsterdam-Noord en delen van de gemeenten Oostzaan, Landsmeer en Waterland van elektriciteit. Het andere station levert stroom aan een deel van Amsterdam Centrum, Amsterdam West en een deel van het westelijk havengebied. Particulieren merken hier niets van, maar grootverbruikers wel.

Het is waarschijnlijk niet de laatste keer dat Liander in Amsterdam congestie moet aan- of afkondigen. Daarom vraagt het college de staatssecretaris om meer werk te maken van het voorkómen van congestie, door netbeheerders meer vrijheid te geven om vraag en aanbod van energie te sturen, zegt het Amsterdamse stadsbestuur. Ook moet er meer worden gekeken of een piekvraag van een partij wel kan worden ingewilligd en hoe die piekvraag kan worden gereduceerd.

Netbeheerders
Verder vraagt de gemeente het Rijk om financiële hulp aan de netbeheerders. Die vragen nu vaak om kapitaal bij hun aandeelhouders (gemeenten en provincies), terwijl die zelf met aanzienlijke begrotingstekorten kampen. Ten slotte moet iets worden gedaan aan het nijpende tekort aan technisch personeel en geschoolde techniekdocenten.

“Zonder robuust elektriciteitsnet zijn we nergens en zonder uw ingrijpen kan ons elektriciteitsnet de vraag niet aan”, schrijft Halsema aan Yeşilgöz-Zegerius.

Bron: ANP

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Stedenbouwkundig structuurontwerp voor Blok III in Sloterdijk I Zuid goedgekeurd

Gisteren, 13:30

VORM ontwikkelt laatste twee kavels Eenhoorngebied Amsterdam

17 juli, 2:24

Multifunctioneel gebouw Floating Gardens in Sloterdijk biedt plek aan woningen en een IKC

17 juli, 12:18

Architectenweb Sportzomer: Vincent van Heesch is een fanatiek tennisser

17 juli, 9:15

Hermans kiest Schiermonnikoogroute voor stroomkabel naar Noordzee

Gisteren, 11:09

Hester Bijl wordt rector magnificus TU Delft

Gisteren, 09:27

Provincie komt bij BAM en SPIE uit voor onderhoud aan Zeelandbrug

17 juli, 1:39

Meerderheid Limburgers houdt rekening met nieuwe overstromingen

17 juli, 10:35

ASML op schema voor uitbreiding in Eindhoven

16 juli, 12:31

Organisaties: compensatie natuur Maasvlakte II onvoldoende

16 juli, 9:17
ATAG Nederland
KUBUS | Specialist in BIM-software
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland BV
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
Knauf Insulation
DUCO Ventilation & Sun Control
IsoBouw Systems bv
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Building Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
AXOR + hansgrohe
FALK®
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2025 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan