Sam Forson / Pexels

Gelderland wil tijdelijke stop zonne- en windparken wegens overvol stroomnet

16 november 2023, 10:42
De Gelderse Provinciale Staten willen dat het college tijdelijk geen besluiten meer neemt over nieuwe wind- en zonneparken. De partijen willen dat het college eerst 'inzicht' vergaart in de problemen die er zijn met het volle elektriciteitsnet in Gelderland. Wat dit plan betekent voor het halen van de klimaatdoelen in de provincie, is niet direct duidelijk.

Gelderland behoort tot de provincies waar de problemen met het stroomnet het grootst zijn, zo kwam in oktober naar voren in cijfers van Netbeheer Nederland. In Gelderland staan al 1500 bedrijven op de wachtlijst voor aansluiting op het net. Zij moeten dus wachten op de vestiging of uitbreiding van hun bedrijf. Verstopping van het energienet wordt ook wel netcongestie genoemd.

"Bij een nog verder oplopende netcongestie zal dit zelfs voor woonwijken, individuele woonhuis- en/of bedrijfsaansluitingen kunnen gelden", schrijven de Gelderse partijen (initiatiefnemer BBB en VVD, SGP en JA21). Ook het CDA, de ChristenUnie en FVD stemden voor. De partijen willen dat het college inzichtelijk maakt hoe groot de problemen zijn en tot dat moment "pas op de plaats" maakt met nieuwe initiatieven voor bijvoorbeeld grote wind- en zonneparken. Dat betekent dat het college aanvragen voor nieuwe initiatieven pas behandelt als er meer informatie over de problemen met het stroomnet is, aldus BBB-fractievoorzitter Rik Loeters. Die informatie moet er in het tweede kwartaal van volgend jaar zijn.

Gedeputeerde Dirk Vreugdenhil (CU) zei dat de "juridische consequenties" van het voorstel op dit moment niet duidelijk zijn. Vanwege de "complexiteit" van het onderwerp kan het college pas later iets zeggen over de gevolgen van de motie. Dat leverde bezwaar op van onder meer D66. Normaal gesproken zegt het college tijdens een debat wat het vindt van een voorstel. Vreugdenhil merkte nog wel op dat het college niet verplicht is om een motie over te nemen.

Statenleden van andere partijen vroegen zich af hoe dit idee strookt met het coalitieakkoord, dat werd opgesteld door BBB, VVD, CDA, ChristenUnie en de SGP. In het akkoord staat dat de provincie zich houdt aan de afspraken over de zogenoemde regionale energiestrategieën, waarin staat hoe doelen voor duurzame opwekking van elektriciteit en warmte worden behaald. Een motie van GroenLinks waarin de Staten vragen "door te gaan met windprojecten die invulling geven aan de regionale energiestrategieën", werd eveneens aangenomen. Ook VVD, CDA en CU stemden voor.

Bron: ANP

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Kraaijvanger Architects aan de slag met renovatie Station Zuidplein

24 december, 9:00

Concrete ontwerpt woongebouw in Philadelphia met gevelkunst door tattoo-artist Henk Schiffmacher

23 december, 12:00

Rotterdamse Academie van Bouwkunst stelt twee curatoren aan om thematische lijnen te ontwikkelen

22 december, 11:20

Den Haag ziet ruimte voor meer woningen in gebied Laakhavens-Hollands Spoor

19 december, 3:15

Fijne feestdagen en een gelukkig, gezond en succesvol 2026!

24 december, 1:00

Provincie Zuid-Holland: stroom van zee via Hoek van Holland naar Rotterdamse haven

23 december, 5:00

DNR geactualiseerd naar hedendaagse praktijk

19 december, 4:03

Inschrijving voor tiende editie Architectuurprijs Nijmegen geopend

19 december, 1:17

Tweede Kamer schuift aanpassing huurwet door naar nieuw kabinet

19 december, 9:13

Faillissement V&D laat nog altijd sporen na in winkelgebieden

18 december, 12:03
ATAG Nederland
KUBUS | Specialist in BIM-software
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
Knauf Insulation
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
AXOR + hansgrohe
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2025 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan