Abonneer je nu op onze nieuwsbrieven!
Abonneren
Nee, bedankt
Ja, denk met me mee rond de
materialisering van mijn project
Copyright: Marcel van der Burg
Copyright: Marcel van der Burg
Copyright: Marcel van der Burg
Copyright: Marcel van der Burg
Copyright: Marcel van der Burg
Copyright: Marcel van der Burg
Copyright: Marcel van der Burg
Copyright: Marcel van der Burg
Copyright: Marcel van der Burg

Wethoudersvleugel Stadhuis Alkmaar gerenoveerd door Proof of the sum

19 juli 2019, 9:00
Het monumentale stadhuis aan de Langestraat in Alkmaar is in de loop der tijd organisch gegroeid en begin 20e eeuw ingrijpend gerestaureerd. Architectenbureau Proof of the sum heeft de zogenoemde wethoudersvleugel gerenoveerd en bovendien twee stijlkamers omgevormd tot eigentijdse werkomgeving.

De eerste gebouwdelen van het stadhuis van Alkmaar dateren uit begin 16e eeuw. In de daaropvolgende eeuwen zijn diverse bouwdelen toegevoegd. Begin 20e eeuw is het gebouw ingrijpend gerestaureerd door architect Jan Stuyt.

Proof of the sum  is gevraagd om de wethoudersvleugel op de eerste verdieping aan de Schoutenstraat te renoveren. Met deze renovatie hebben de architecten gestreefd naar een heldere werkomgeving.

Stijlkamers
Daarnaast zijn de twee stijlkamers op deze bouwlaag ingericht als vergaderkamer voor burgemeester en wethouders (‘B&W-kamer’), en een aangrenzende informele overleg- en ontspanningsruimte (‘Burgemeesterenkamer’).  Bij het realiseren van een eigentijdse werkomgeving in de stijlkamers heeft Proof of the sum de historisch waardevolle elementen behouden en een nieuwe betekenis gegeven.

In beide ruimtes zijn de monumentale kasten opnieuw bruikbaar gemaakt door het inbouwen van een aantal gebruiksvoorzieningen, zoals presentatieschermen en de bibliotheek. Een nieuw vrijstaand object herbergt een koffiepunt.

Wanden
Bijzondere aandacht is besteed aan de wanden. In de ontspanningsruimte zorgt de donkerblauwe wandkleur voor een sterk contrast met de aanwezige stijlelementen, die daardoor visueel versterkt worden.

Voor de burgemeesterenkamer is een nieuw behang ontworpen door Anouk van de Sande. De wandbekleding oogt bij de eerste aanblik traditioneel, maar blijkt bij nadere beschouwing letterlijk en figuurlijk gelaagdheid te bezitten.

Vrijstaand werkmeubel
De wethouderskamers hebben vanuit de historische groei allemaal een andere plattegrond en afmeting, legt Proof of the sum uit. Om rust en uniformiteit te creëren heeft het bureau één werkmeubel voor alle kamers ontwikkeld.

Dit vrijstaand object omvat een werkplek, halfronde vergadertafel en leesbankje. Voorzieningen zoals een beweegbaar presentatiescherm en planten zijn in dit meubel weggewerkt. Nieuw ontworpen houten parktvloeren in diverse grafische patronen versterken het vrijstaande meubel en maken de verschillende ruimtes beter leesbaar, aldus de architecten.

Heden naast verleden
De donkere kleurstelling van wanden en gordijnen verhoogt de intimiteit in de kamers en benadrukt de hoogte van de ruimten. De volledig vernieuwde verlichting  hebben de architecten zorgvuldig geïntegreerd in de bestaande plafonds.

De pendelarmaturen boven de werkeilanden vormen een hedendaagse knipoog naar de klassieke kroonluchter. De stoelen in de vergaderkamer refereren op eendere wijze naar een statig verleden. De komende tijd, vertelt het architectenbureau, wordt de wand van elke ruimte die grenst aan de verbindende gang steeds meer voorzien van kunstobjecten uit de collectie van de stad Alkmaar. 

Eerder koos de gemeente Alkmaar al Proof of the sum voor een grootscheepse verbouwing van het Stadskantoor.

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Bouw nieuwe publieksentree Tweede Kamer naar ontwerp van de Architekten Cie. gestart

Gisteren, 14:56

Woningbouwproject The Orchard in Rijswijk opgeleverd

Gisteren, 12:12

Studio L A ontwerpt permanente opvolger Luchtsingel in Rotterdam

Gisteren, 11:01

Frederik Pöll Bureau voor Architectuur maakt van klaslokaal een gezinshuis

16 juli, 5:43

NLInvesteert ziet financieringsgat voor middensegment vastgoed

Gisteren, 13:23

Henk Harms mag aan de slag als wethouder ruimtelijke ordening in Den Haag

Gisteren, 10:14

Delfland stemt in met nieuwe waterzuivering van 1,2 miljard euro

16 juli, 1:35

Opzetten Gelders Museum kost volgens eerste prognose 7,8 miljoen

16 juli, 10:26

Extra hulp bij verduurzaming huizen in Groningen en Noord-Drenthe

15 juli, 1:12

Denktank: zonne-energie levert voor het eerst kwart van stroom EU

15 juli, 9:19
Robert MuisRedacteur
KUBUS | Specialist in Archicad
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
ALUCOBOND®
Caparol
Tarkett BV
Novastruct (voorheen Kawneer)
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Amtico
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
ROCKWOOL B.V.
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
Kronospan
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2026 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap