Projecten
Producten
Bedrijven
Vacatures
Agenda
Awards
Podcasts
more_horiz
Videos
Magazine
Thema's
Favorieten
Profiel
Uitloggen
Copyright: Stijn Bollaert
Copyright: Stijn Bollaert
Copyright: Stijn Bollaert
Copyright: Stijn Bollaert
Copyright: Stijn Bollaert
Copyright: Stijn Bollaert
Copyright: Stijn Bollaert
Copyright: Stijn Bollaert
Copyright: Stijn Bollaert
Copyright: De Zwarte Hond en Monadnock
Copyright: De Zwarte Hond en Monadnock
Park Paviljoen De Hoge Veluwe is eigentijds landhuis
17 juli 2019, 15:06
Als centrale ontmoetingsplek op Het Nationale Park De Hoge Veluwe hebben
De Zwarte Hond
en
Monadnock
een groot paviljoen ontworpen dat er vanaf iedere zijde anders uitziet en bezoekers een serie van belevingen biedt.
In het huidige architectuurdebat valt het woord ‘pittoresk’ nog maar zelden. Dat was voor het modernisme wel anders, toen het een belangrijk thema in ook de Nederlandse architectuur was. Als woord is het afgeleid van het Engelse picturesque, dat ook als schilderachtig vertaald kan worden. En het wijst naar een benadering waarin de instinctieve beleving van het landschap, maar ook de architectuur centraal staat. Destijds als tegenpool van het academische classicisme.
Een belangrijk kenmerk van pittoreske architectuur is een uitgesproken tekening tegen de lucht (silhouet) en op de grond (perimeter). Het Jachthuis St. Hubertus dat Hendrik Petrus Berlage op Het Nationale Park De Hoge Veluwe heeft ontworpen is een goed voorbeeld hiervan. Het verderop gelegen nieuwe Park Paviljoen hebben De Zwarte Hond en Monadnock nu volgens dezelfde benadering ontworpen. Het gebouw is dan ook het beste te omschrijven vanuit de beleving ervan.
Glinstering
Vanuit de schaduw van het bos glinstert het paviljoen je al van verre tegemoet. Bij bewolkt weer is het een subtiele glans, bij helder weer is het echt een heldere schittering. Tijdens een wandeling of fietstocht door het park word je er naartoe getrokken.
Richting de grote parkeerplaats ernaast rijst het volume op tot een dubbele ‘huis’-vorm, waar een boogvorm doorheen schijnt. Van de andere zijden is het gebouw amorfer. Richting het terras verlaagt het volume zich met een langskap en kleine luifels – eigenlijk nissen.
Een wandeling langs het gebouw is de volgende beleving. Het heeft wel iets van een uitvergrote accordeon, die glazen zigzaggevel, die zich echt aan je ontvouwt terwijl je er langs loopt, een effect dat versterkt wordt door de gebogen vorm van het gebouw. Afhankelijk van de spiegeling van de gevel biedt deze wisselende blikken naar binnen.
Haard
Stap je het paviljoen binnen, dan verandert de beleving totaal. De ruimte wordt gedomineerd door een gekromd tongewelf waarop door eigentijdse kroonluchters steeds andere plekken oplichten en dan weer weer dimmen. Eronder is tot een hoogte van drie meter een eikenhouten lambrisering aangebracht die de ruimte verder samenbindt.
In z’n doorsnede doet de ruimte wel wat denken aan de ontvangstruimtes in negentiende eeuwse landhuizen. Maar door de gebogen vorm van de ruimte is het vooral een eenentwintigste-eeuwse architectuur. De door
BeersNielsen
ontwikkelde kroonluchters projecteren in een continue beweging ‘licht zoals dat door een bladerdak valt’ op het met de hand afgestucte plafond.
Vanaf de entree kun je rechtsaf de winkel in en linksaf het restaurant in. Dat restaurant eindigt in een monumentale haard die in zijn vormgeving ook knipoogt naar de art deco, een van de laatste architectuurbewegingen voor het modernisme. In de haard liggen de speciaal ervoor ontwikkelde tegels precies niet recht – dat is zo ontworpen. Net zo is de speciaal voor het project ontwikkelde gietvloer bewust voorzien van ‘vegen’ om deze er gebruikt uit te laten zien en nieuwe vegen erop niet op te laten vallen.
De opdrachtgever vond het belangrijk dat er een haard zou terugkomen in de nieuwbouw. In de boerderette die voorheen op deze plek stond, en waarin ook een restaurant gevestigd was, verzamelde iedereen zich daar in het herfst- en winterseizoen namelijk altijd omheen. In de nieuwbouw is die sfeer van rond de haard zitten aangezet met twee jachttrofeeën en zware lederen meubels.
Al het meubilair is trouwens ontworpen of samengesteld door
Vos Interieur
, die naast eigen ontwerpen en maatwerkmeubels ook samenwerkingen is aangegaan met andere ontwerpers. Zo heeft ook designer Piet Hein Eek een reeks stoelen voor het project ontworpen.
Zigzag
In het interieur is de zone aan het raam vervolgens weer een verhaal apart. Door de glazen gevel te laten zigzaggen ontstaan glazen nissen waarin bezoekers het zich gemakkelijk maken. Waar je onder het tongewelf meer ‘binnen’ zit, daar zit je in de nissen weliswaar onder een lager plafond, maar gaat het vooral om het uitkijken over het landschap van de Veluwe.
Deze bijzondere gevel ontstond vanuit de wens om enerzijds een glazen gevel te maken, zodat er vanuit de winkel en het restaurant altijd zicht om het landschap is, maar anderzijds via een luifel te veel directe instraling van de zon tegen te gaan, zo leggen de betrokken architectenbureaus uit. Doordat op het terras buiten in de nissen ook zitjes zijn gemaakt, gaan binnen en buiten in deze zone echt in elkaar over.
Eigentijds landhuis
Terugkijkend op het ontwerpproces benadrukken de architectenbureaus hoe belangrijk het was om het toch vrij grote volume van 3.300 m2 kleiner te laten lijken en zo beter in het landschap te laten passen. De organisatie onder de dubbele kap komt daar vandaan.
“Verder speelden in het ontwerp ook drie referenties door elkaar heen”, vertelt architect Job Floris van Monadnock. “De landhuizen zoals Lutyens en Eschauzier die ontwierpen. Deze leggen wel een relatie met het omliggende landschap, maar verschillen er nadrukkelijk ook van.”
“Vervolgens is er de referentie van de Woudkapel door Asplund in de bossen bij Stockholm. Daar is goed te zien hoe een interieur qua vorm ook een verrassing kan zijn. En tenslotte is er nog de referentie van Café Una door Lacaton & Vassal in Wenen, dat laat zien hoe een plafond zo aanwezig kan zijn dat het de ruimte echt samenbindt.”
“In het ontwerp van het Park Paviljoen zijn deze referenties samengesmolten”, vult architect Willem Hein Schenk van De Zwarte Hond aan. “En door de eigentijdse vormgeving en materialisering, met bijvoorbeeld aluminium profielen, hebben we er eigentijds landhuis van willen maken.”
Achter de schermen
Ook bij een eigentijdse pittoreske architectuur horen geen zichtbare installaties. Deze zijn daarom overal zorgvuldig aan het oog onttrokken. In de winkel en het restaurant wordt verse lucht ingeblazen via perforaties in de lambrisering en wordt deze lucht vervolgens onzichtbaar afgezogen aan de onderzijden van de dakkapellen. Het paviljoen zit vol met dat soort details. De PV-panelen liggen bewust op een dakvlak dat je als bezoeker niet ziet.
Om het paviljoen zo energiezuinig mogelijk te maken is onder een zandheuvel ernaast een grote WKO aangelegd.
Bijeenkomsten
Vanaf de entree kunnen bezoekers ook omhoog via een sculpturale houten wenteltrap. Deze leidt naar een lange gang die een reeks van multifunctionele zalen ontsluit. Deze zalen zijn voor familiebijeenkomsten te gebruiken, maar ook voor zakelijke bijeenkomsten.
Centraal op de verdieping ligt een wigvormige ‘foyer’ die samen met een van de naastgelegen ruimtes is te huren. Twee evengrote ruimtes zijn met een beweegbare wand te koppelen. De twee andere ruimtes hebben beide een andere vorm, zodat ze voor verschillende typen bijeenkomsten te gebruiken zijn. Deze ruimtes zijn met een kleinere opening te koppelen.
De ruimtes voor bijeenkomsten zijn voorzien van balkons met gesloten balustrades om het laden en lossen aan de boszijde van het paviljoen van binnen aan het oog te onttrekken. Want dat is wat zich onder deze laag bevindt: de expeditie, de keuken en de kantoren.
Het spectaculairst op deze eerste verdieping is uiteindelijk toch de lange gang. Deze heeft een ritme gekregen door de sculpturale daklichten met eronder zitjes en ramen die uitzicht bieden naar het de winkel en het restaurant beneden.
Trefwoorden
vos interieur
monadnock
beersnielsen
de zwarte hond
het nationale park de hoge veluwe
Locatie
Best gelezen
1
2025 in acht podcasts door Michiel van Raaij
maandag, 29 december
2
2025 in tien columns door Joost Ector
maandag, 29 december
3
2025 in tien columns door Marjolein van Eig
dinsdag, 30 december
4
2025 in tien columns door Jarrik Ouburg over Japan / Nederland
dinsdag, 30 december
5
Architectenweb Awards 2025 – een terugblik
woensdag, 31 december
Gerelateerde nieuwsberichten
Ontvangstgebouw nationaal park De Hoge Veluwe door De Zwarte Hond en Monadnock
20 maart 2018
Tweede fase Het Kielzog Hoogezand van start
17 juni 2019
Vijf Nederlandse nominaties bij Brick Award 2022
26 oktober 2021
Torengebouw van Monadnock voor Nieuw-Bergen
3 november 2015
Woongebouw Crevas door Monadnock markeert entree tot Hart van de Waalsprong
18 maart 2025
Tentkamers verzachten kantoor Tichelaar
26 oktober 2015
Nieuwe bestemming voor voormalig V&D-pand Groningen
4 november 2019
Centrumgebied binnen de Waalsprong in Nijmegen gegund aan AM/VanWonen
6 juli 2018
Cappuvino wint Groninger Gebouwenenquête
5 juni 2018
Architecten ontvangstgebouw Hoge Veluwe bekend
18 oktober 2012
Verbijzonderde kopgevels geven woongebouw in Hilversum gezicht
22 april 2025
Acht genomineerden voor Dutch Daylight Award 2020
19 oktober 2020
Edelherten vreten door Berlage ontworpen tuinen op Veluwe kaal
31 juli 2023
Extra geld voor Nationale Parken
26 juli 2019
De Zwarte Hond ontwerpt grote woonwijk in Kigali
9 oktober 2019
De Caap: 150 meter hoge blikvanger voor wijk Rivium
14 november 2019
De Zwarte Hond renoveert faculteitsgebouw Joop van Stigt
3 februari 2020
Genomineerden BNA Beste Gebouw van het Jaar 2020 bekend
4 september 2020
Forum Groningen verkozen tot BNA Beste Gebouw van het Jaar
22 oktober 2020
Uitreiking Dutch Daylight Award 2020/21 op de langste dag
7 juni 2021
Zeven architectenbureaus ontwerpen eerste woningen De Suikerzijde
15 april 2024
Ontvangstgebouw nationaal park De Hoge Veluwe door De Zwarte Hond en Monadnock
20 maart 2018
Tweede fase Het Kielzog Hoogezand van start
17 juni 2019
Vijf Nederlandse nominaties bij Brick Award 2022
26 oktober 2021
Torengebouw van Monadnock voor Nieuw-Bergen
3 november 2015
Woongebouw Crevas door Monadnock markeert entree tot Hart van de Waalsprong
18 maart 2025
Tentkamers verzachten kantoor Tichelaar
26 oktober 2015
Nieuwe bestemming voor voormalig V&D-pand Groningen
4 november 2019
Centrumgebied binnen de Waalsprong in Nijmegen gegund aan AM/VanWonen
6 juli 2018
Cappuvino wint Groninger Gebouwenenquête
5 juni 2018
Architecten ontvangstgebouw Hoge Veluwe bekend
18 oktober 2012
Verbijzonderde kopgevels geven woongebouw in Hilversum gezicht
22 april 2025
Acht genomineerden voor Dutch Daylight Award 2020
19 oktober 2020
Edelherten vreten door Berlage ontworpen tuinen op Veluwe kaal
31 juli 2023
Extra geld voor Nationale Parken
26 juli 2019
De Zwarte Hond ontwerpt grote woonwijk in Kigali
9 oktober 2019
De Caap: 150 meter hoge blikvanger voor wijk Rivium
14 november 2019
De Zwarte Hond renoveert faculteitsgebouw Joop van Stigt
3 februari 2020
Genomineerden BNA Beste Gebouw van het Jaar 2020 bekend
4 september 2020
Forum Groningen verkozen tot BNA Beste Gebouw van het Jaar
22 oktober 2020
Uitreiking Dutch Daylight Award 2020/21 op de langste dag
7 juni 2021
Zeven architectenbureaus ontwerpen eerste woningen De Suikerzijde
15 april 2024
Toon alles
Gerelateerde podcasts
Gesprek met Job Floris over het ontwerpen van gelaagde architectuur
20 maart 2025
Gesprek met Ellen Schindler over het verder ontwikkelen van een architectenbureau
23 maart 2023
Andere nieuwsberichten
Kraaijvanger Architects aan de slag met renovatie Station Zuidplein
24 december 2025, 9:00
Kraaijvanger Architects gaat van Rotterdams wederopbouwstation een toekomstbestendig, hoogwaardig stedelijk knooppunt maken.
Concrete ontwerpt woongebouw in Philadelphia met gevelkunst door tattoo-artist Henk Schiffmacher
23 december 2025, 12:00
Concrete heeft in een Philadelphia (VS) met Fishtown Urby een volgende bijdrage aan het Amerikaanse woonconcept Urby opgeleverd.
Rotterdamse Academie van Bouwkunst stelt twee curatoren aan om thematische lijnen te ontwikkelen
22 december 2025, 11:20
De Rotterdamse Academie van Bouwkunst stelt Margit van Schaik aan als curator Architectuur en Jutta Hinterleitner als curator Stedenbouw.
Den Haag ziet ruimte voor meer woningen in gebied Laakhavens-Hollands Spoor
19 december 2025, 3:15
De gemeente Den Haag ziet ruimte voor 11.000 nieuwe woningen in het gebied aan de Laakhavenzijde van station Hollands Spoor. Dat zijn er 2.400 meer dan de gemeente bij het begin van de planvorming dacht.
Fijne feestdagen en een gelukkig, gezond en succesvol 2026!
24 december 2025, 1:00
Op maandag 5 januari is de redactie van Architectenweb terug met het dagelijkse architectuurnieuws.
Provincie Zuid-Holland: stroom van zee via Hoek van Holland naar Rotterdamse haven
23 december 2025, 5:00
"Zo kunnen de Rotterdamse haven en regio uitgroeien tot de stekkerdoos van Nederland", stelt gedeputeerde Arne Weverling.
DNR geactualiseerd naar hedendaagse praktijk
19 december 2025, 4:03
DNR2025 is compacter en beter op de hedendaagse praktijk afgestemd dan haar voorganger, met onder meer aandacht voor AI, privacy en kwaliteitsborging.
Inschrijving voor tiende editie Architectuurprijs Nijmegen geopend
19 december 2025, 1:17
Tot vrijdag 12 februari 09.00 uur kunnen architecten en andere partijen een project inzenden dat in 2024 of 2025 is opgeleverd in Nijmegen.
Tweede Kamer schuift aanpassing huurwet door naar nieuw kabinet
19 december 2025, 9:13
Demissionair minister Mona Keijzer wil de wet die een maximale prijs bepaalt voor huur in het middensegment versoepelen.
Faillissement V&D laat nog altijd sporen na in winkelgebieden
18 december 2025, 12:03
De middelgrote steden zijn na tien jaar het faillissement van V&D nog niet te boven.
Ga naar het nieuws-archief
Michiel van Raaij
Hoofdredacteur
2
0
0
0
Voor een optimale gebruikservaring plaatst Architectenweb functionele cookies. Wat de verschillende cookies precies doen leggen we uit in een
overzicht
. Cookies van social media kun je optioneel
aanzetten
.
Akkoord
Instellingen
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan
Feedback
Feedback
Wij horen graag jouw feedback. Laat je reactie achter en eventueel jouw e-mail adres.
Reactie
Verstuur