Abonneer je nu op onze nieuwsbrieven!
Abonneren
Nee, bedankt
Ja, denk met me mee rond de
materialisering van mijn project
Copyright: Mecanoo architecten
Copyright: Mecanoo architecten
Copyright: Mecanoo architecten
Copyright: Mecanoo architecten
Copyright: Mecanoo architecten
Copyright: Mecanoo architecten
Copyright: Mecanoo architecten
Copyright: Mecanoo architecten
Copyright: Mecanoo architecten
Copyright: Mecanoo architecten
Copyright: Mecanoo architecten
Copyright: Mecanoo architecten
Copyright: Mecanoo
Copyright: Mecanoo architecten
Copyright: Mecanoo architecten
Copyright: Mecanoo architecten

Mecanoo ontwerpt nieuwe woonwijk op voormalig gasfabriekterrein in Hilversum

6 juli 2018, 11:50
Net ten oosten van de binnenstad van Hilversum is op het voormalige terrein van de Regionale Energievoorziening en nieuwe woonwijk verrezen naar ontwerp van Mecanoo architecten. De vakwerken rond de appartementencomplexen vormen een verwijzing naar de gashouders die hier voorheen stonden.

Met zijn karakteristieke industriële bebouwing heeft het voormalige terrein voor de Regionale Energievoorziening, in de volksmond REGEV, altijd een eigen identiteit gehad in het stedelijk weefsel van Hilversum. Het gasfabriekterrein lag aanvankelijk buiten de stad, maar werd later omringd door woonwijken. Met het verdwijnen van de gasfabriek, ontstond de mogelijkheid het terrein een nieuwe bestemming en een nieuwe naam te geven.

Mecanoo architecten maakte een masterplan voor in 357 woningen – deels sociale huur, deels koopwoningen – kleinschalige bedrijvigheid en sportvoorzieningen. De nieuwe wijk is Villa Industria gedoopt en heeft wederom een herkenbare eigen identiteit, geïnspireerd op het vroegere industriële karakter van de locatie.

Autoluwe woonwijk
Het stedenbouwkundig plan heeft als basis een openbare ruimte waarin voetgangers en fietsers voorrang hebben. De parkeerplaatsen zijn onder de gebouwen gesitueerd, waardoor veel ruimte is ontstaan voor een groene woonomgeving met een waterplein en een centraal gelegen park.

Een blikvanger vormen drie cilindervormige woongebouwen, die op de plek van het voormalige brandweercomplex staan. In hun architectuur refereren de cilindervormige woongebouwen aan de oude gashouders die hier ooit stonden.

Het bestaande zwembad is voorzien van een kunstwerk van Berend Strik en ‘ingepakt’ in baksteen, staal en glas, zodat het qua uitstraling past bij de nieuwbouw. Robuuste stalen kolommen dragen een nieuwe sporthal met fitnesscentrum die boven op het zwembad is gebouwd. Moderne woningen met een halfrond dak en diepe tuinen liggen op de locatie van een voormalige loods met een vergelijkbare vorm.

Dekwoningen met verdiept parkeren onder een groen dek liggen tussen de Kleine Drift en het park. De gesloten bouwblokken langs de verschillende straten die Villa Industria omkaderen, sluiten in hoogte aan op de omliggende bebouwing. In de binnenhoven liggen privétuinen met een intiem, geborgen karakter.

Eenduidige materialisering

De architectuur van Villa Industria heeft een eenduidige materialisatie, een sculpturale vormentaal en industriële detailleringen. Er is een compositie van warme en koele materialen toegepast, zoals baksteen, staal en glas. De bakstenen zijn rood tot roodbruin van kleur en hebben een reliëf.

Door overal dezelfde steen toe te passen, is er samenhang ontstaan tussen de verschillende woongebouwen. Afwisseling in steenformaten en metselverbanden, ornamenten en bijzondere objecten zorgen voor variatie. In hun karakter en detaillering wordt volgens Mecanoo de geschiedenis van de wijk herinnerd. 

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Lagado architects verrijkt woonerfwijk met rolstoeltoegankelijk huis

Gisteren, 11:38

Houten woongebouw van KOW introduceert natuurlijk stedelijk leven bij herontwikkeling ziekenhuisterrein

28 juli, 2:40

Bouw gestart van autovrij buurtje in Oss naar ontwerp van KCAP

28 juli, 12:31

Dok architecten richt kantoorverdieping van het Scheepvaartmuseum opnieuw in

27 juli, 2:42

Proef met laadplekken waar ook brandstofauto's mogen parkeren

Gisteren, 10:34

Topman Heijmans: Nederland investeert te weinig in infrastructuur

24 juli, 11:47

Grote stroomaanvraag provincies voor woningbouw afgewezen

24 juli, 9:31

Historische binnenstad Paramaribo is nu bedreigd werelderfgoed

23 juli, 1:25

Team V benoemt Noortje ter Heege tot associate architect

23 juli, 11:51

Hitlers geboortehuis in Oostenrijk gaat open als politiebureau

22 juli, 2:28
KUBUS | Specialist in Archicad
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
ALUCOBOND®
Caparol
Tarkett BV
Novastruct (voorheen Kawneer)
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Amtico Flooring
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
ROCKWOOL B.V.
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
Kronospan
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2026 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap