Copyright: grafie Christian Richters
Copyright: grafie Christian Richters
Copyright: grafie Christian Richters
Copyright: grafie Christian Richters
Copyright: grafie Christian Richters
Copyright: grafie Christian Richters
Copyright: grafie Christian Richters
Copyright: grafie Christian Richters
Copyright: grafie Christian Richters
Copyright: grafie Christian Richters
Copyright: grafie Christian Richters
Copyright: grafie Christian Richters
Copyright: grafie Christian Richters
Copyright: grafie Christian Richters
Copyright: grafie Christian Richters
Copyright: grafie Christian Richters
Copyright: grafie Christian Richters
Copyright: grafie Christian Richters
Copyright: grafie Christian Richters
Copyright: grafie Christian Richters
Copyright: grafie Christian Richters
Copyright: grafie Christian Richters
Copyright: grafie Christian Richters
Copyright: grafie Christian Richters

Bibliotheek Birmingham (Mecanoo) opent deuren

29 augustus 2013, 16:48
Komende dinsdag wordt de nieuwe bibliotheek van de Britse stad Birmingham geopend. In de door Mecanoo architecten ontworpen bieb worden dagelijks tienduizend bezoekers verwacht, waarmee het de best bezochte bibliotheek van Europa zou worden. De cirkel vormt het hoofdmotief in het ontwerp.

De Library of Birmingham vormt het middelpunt van een gebouwenensemble aan het Centenary Square. De bibliotheek wordt geflankeerd door het Baskerville House (stammend uit 1936) en het Repertory Theatre (gebouwd in de jaren zestig van de vorige eeuw). Het eveneens door Mecanoo gerenoveerde theater deelt zijn entree met de bieb.

De bibliotheek bestaat uit vier gestapelde volumes boven een glazen plint. Een filigraan met een patroon bestaande uit cirkels bekleedt de gevels. Met het bekledingsmateriaal wordt verwezen naar zowel de staalindustrie als ambachtelijkheid uit de regio, de betekenis van de cirkels wordt aan de fantasie van het publiek overgelaten.

Ook is het gebouw voorzien van levendige buitenruimtes. De ruimtes die zijn ontstaan tussen de volumes, worden ingevuld met (dak)tuinen. Het plein voor de bibliotheek zal worden geprogrammeerd met allerlei activiteiten. Het uitkragende volume biedt dankzij diens glazen gevel en het balkon op het dak een tribune.

Rotunda’s
Het gebouw is volgens architect Francine Houben van binnenuit ontworpen en daarin vormt de cirkel het hoofdmotief. Acht cirkelvormige ruimtes, zogeheten rotunda’s die onderling zijn verbonden via (rol)trappen, vormen de hoofdmoot van het interieur. Ze zijn bepalend voor de oriëntatie door het gebouw en de mate waarin daglicht doordringt.

De boekenkasten zijn rond ‘Book Rotunda’ geplaatst, waardoor de traditionele waar van de bibliotheek een prominent gezicht krijgt. Letterlijke hoogtepunt van de rotunda’s is de Shakespeare Memorial Room. In deze ruimte, ook van buiten zichtbaar als de cilindrische top, is een belangrijke collectie van de legendarische schrijver ondergebracht.

Vanwege de vele bezoekers zijn er meerdere ‘begane gronden’
gerealiseerd, in de vorm van bijvoorbeeld mezzanino’s en terrassen. Ondergronds bevindt zich nog een verdieping met onder meer een kinderbibliotheek, die grenst aan de naastgelegen treintunnel en op het Centenary Square uitmondt in een amfitheater.

BREEAM Excellent
De bibliotheek is BREEAM Excellent-gecertificeerd. De massa van het gebouw wordt gebruikt voor het verwarmen en koelen van de ruimte, zonlicht wordt met behulp van reflecterende materialen en zonwering in de gevels gereguleerd en de ventilatie geschiedt deels op natuurlijke wijze.

Op de openingsdag, dinsdag 3 september, publiceert Architectenweb een interview met architect Francine Houben over de Library of Birmingham. Ook volgen dan meer beelden.

Toon alles

Andere nieuwsberichten

Tien Nederlandse bureaus vallen in de prijzen bij Archello Awards

Gisteren, 17:01

AM gaat Ritmeesterlocatie in Veenendaal herontwikkelen

Gisteren, 16:19

Conjunctuurmeting BNA: werkvoorraad blijft ruim onder niveau 2022

Gisteren, 13:54

Woongebouw De Rijp wint BLAStprijs 2023

Gisteren, 11:20

Programma over rolmodellen in de architectuur in Pakhuis de Zwijger

Gisteren, 12:23

Chinees Evergrande krijgt onverwacht extra tijd voor reddingsplan

Gisteren, 10:17

Zeeland wil meer grip op uitbreidingsplannen recreatiesector

1 december, 2:46

Portaal en AM slaan handen ineen voor krachtige wijken in regio Utrecht

1 december, 10:53

Corbulotunnel bij Leiden gaat na veel tegenslag op 5 juli open

1 december, 9:26

Nijmegen hoeft plannen voor westelijke entree station niet aan te passen

30 november, 10:40
KUBUS | Specialist in BIM-software
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Tarkett BV
Wicona
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial
Sempergreen
EeStairs | Design trappen - Balustrade - Ontwerp en constructie
Aluprof Nederland BV
Intal BV
Cosentino The Netherlands B.V.
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco International KG
AGC Nederland Holding B.V.
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
Foreco Houtproducten
Wienerberger B.V.
Knauf Insulation
Zoontjens
DUCO Ventilation & Sun Control
IsoBouw Systems bv
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf Ceiling Solutions B.V.
Saint-Gobain Building Glass Benelux
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Plastica Groep
Holonite B.V.
FALK®
Serge Ferrari
Alsecco
Tata Steel Colorcoat®
© 2002 - 2023 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan